https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/kunta-tarjosi-hatamajoitusta-sahkokatkojen-takia-kukaan-ei-tullut-mehan-olemme-taalla-sisun-syntysijoilla-200650084
Kunta tarjosi hätämajoitusta sähkökatkojen takia, kukaan ei tullut – "Mehän olemme täällä sisun syntysijoilla"
Itärajalla laajassa Suomussalmen kunnassa on kärsitty jo yli viikko toistuvista sähkökatkoista poikkeuksellisen tykkylumitilanteen takia. Kuntalaiset ovat kuitenkin toistaiseksi pärjänneet pääasiassa omin avuin, eikä esimerkiksi kunnan tarjoamaan hätämajoitukseen ole ilmaantunut ketään.
–Mehän olemme täällä sisun syntysijoilla niin kuin sanotaan, eli täällä on tämmöistä sitkeyttä. Pystymme näköjään aika hyvin tämmöisessäkin tilanteessa toimimaan, pohtii kunnanjohtajaa sijaistava hallintojohtaja Eija Väätäinen STT:lle.
–Täällä kynnys pyytää apua on varmaan aika korkea, myöskin sen takia, että yksin selvitään.
Suomussalmelaiset ovat Väätäisen mukaan tähän asti jaksaneet suhtautua sähköttömyyteen huumorilla eikä ilmassa ole kireyttä. Onneksi sähköt ovat välillä räpsähtäneet monilla päälle. Nytkin kunnassa on yli 2 000 ihmistä ilman sähköä, ja lunta tupruttaa parhaillaan lisää.
–Helpotusta ei ole tänä päivänä luvassa, Väätäinen huokaa.
Pääasiassa Kainuussa toimivan Loiste Sähköverkon koko alueella ilman sähköä oli kymmenen maissa vajaat 5 000 kotitaloutta.
-----------
Tästä on pääteltävissä, että Kainuun alueella ei ole kenelläkään mitään akuuttia hätää mihin esimerkiksi SPR:n pitäisi millään tavalla reagoida. Ihmisillä on kotivaraa kotonaan riittävästi ja kansalaiset pärjäävät kotonaan vaikka alueella on sähköt poikki. Vapaaehtoista apua tarjoavat kylätoimikunnat ja auttajapartiot jotka ovat liikkeellä tarkistamassa vanhusten tilannetta. SPR:ää ja Vapepaa ei ole katsottu tarpeelliseksi hälyttää, joten viranomainen ei ole hälytystä antanut. Niin kauan kuin hälytystä ei anneta ei viranomainen aio SPR:ää hälyttää apuun.
Kainuu tarjosi hätämajoitusta, kukaan ei saapunut!
kainuussaeihätää
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891