kävijöidensä tietokoneilla ilman lupaa. Tosin haitta on lähinnä koneen sähkönkulutuksen lisääntyminen. Mainosten estäjä uBlockin pitäisi eliminoida tämäkin.
https://www.hs.fi/teknologia/art-2000005514693.html
MV-lehti louhi salaa kryptovaluuttaa
6
83
Vastaukset
- turvallinenlinux
Linuxilla tuota salaa louhimisen vaaraa ei ole kun on muistanut käydä säätämässä palomuurin asetukset äärimmilleen tiukaksi. Toiseksi selaimessa voi käyttää vielä varmuuden vuoksi adblocker plus, https everywhere, Ghostery ja No coin-yhdistelmää joka torjuukin sitten jo kaikenlaisen vakoilun, mainokset ja salaa louhimisen hyvin tehokkaasti. Toisaalta on tietysti järkevää myös välttää MV-lehden kaltaisia roskasivuja jotka hankkivat rahaa salalouhinnan kaltaisilla hämäräkeinoilla. Itse käytän Ubuntun modattua tietoturvaversiota ja toisessa koneessani OpenSuse Leap 42.3:a joka sekään ei enää ole se mikä se on paketista asennettuna vaan olen tehnyt siitä linnoituksen jonka läpi eivät esimerkiksi viranomaiset pääse.
TOR:a ja proxy-palveluja on muuten sitten syytä osata käyttää!- sudosu
Mutta TOR-verkkoahan käyttävät rikolliset ja huumekauppiaat myös...!
- Talvivaara.fani
Ihan kätevää että ei tarvitse muuten maksella luku hetkistä.
- ccconcoi
Löysin toisesta ketjusta tämän:
"On näitä kryptovaluutan louhintalinkkejä siellä täällä MV-sivustolla.
https://cnhv.co/12qgs
Firefoxin CPU-kuormitus pomppaa justiinsa 99%:iin kun tuosta klikkaa. Ei tosin kestä kuin noin 30 sekuntia, ja sitten palautuu takaisin normaaliksi.
Tuo näyttää täysin standarfilta linkiltä, ei ole mitään parametrejäkään perässä. Mitenkähän rahat ohjautuvat tuoista nimenomaan MV-lehdelle? "
=================================================
Klikkasin piruutttani tuota louhintalinkkiä - ja samassa tuli AVG:n ilmoitus yhteyden estämisestä ja karanteeniin laitettiin jokin troijalainen javaskripti.:
-We have moved COINHIVE.COM(1).JS to your quarantine because it was infected with JS:Miner-C (trj).
Siis: antivirusohjelma AVG ainakin torjui vaaran, vaikkei adblockeria ollut. - fhg66
Taisit itse viritellä tuon linkin takan olevan mainaussivun, rahan kiilto silmissä ? No eipä toimi..ääliö
"Library failed to load. Please disable adblock!" - cconcoi
fhg66 kirjoitti:
Taisit itse viritellä tuon linkin takan olevan mainaussivun, rahan kiilto silmissä ? No eipä toimi..ääliö
"Library failed to load. Please disable adblock!"Jaha, että itse selostaisin päälle, kuinka AVG lyö pelin poikki , kuten sen pitääkin. Vähän niin kuin jotenkin ontuisi salaliittoteoriasi...:P
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815