Antti Rinne vihapuhui jälleen?

aikapahaapuhetta

22

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinipiikahallitus

      Täysin oikeassahan tuo oli tämän vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevän Lestakyrvän sinipiikahallituksen vähäosaisiin kohdistuvasta verienseisautteluagendasta.

      Sitäpaitsi Rinne vain lainasi "toisten puheita" eli tulevien kyykytettyjen kommentteja...

    • Rinne.pääministeriksi

      Paranemisprosessi alkaa tosiasioiden tunnustamisella. Suomessa on liian pitkään lakaistu asiat maton alle. Muka maailman vähiten korruptoitunut sananvapauden mallimaa. Uskokoon ken tahtoo.

    • dfghjkoiuytr

      Niinhän tuo Hakkarainenkin lainasi hyysärinsanomia tunnetuin seurauksin.Rinne nyt sattuu edustamaan "oikeampaa"puoluetta.

    • IsoaKovaa

      Hallitukselle iso kiitos, että on siivonnut työttömyystilastoja. Pakolliset haastattelut ovat paljastaneet tuhansia sellaisia jotka ovat töissä, mutta ovat edelleen kirjattu työttömiksi.

      Demareita kyrisii, kun työllisyysaste nousee nykyisellä hallituskaudella ripeästi yli mahdottomana pidetyn 72 prosentin.

      • huonoin.hallitusevö

        Prosenteilla ei saa mitään. Tai no saihan hallitus 4,7->5,5 prosenttimuutoksen.

        Kansalaiset kaipaavat prosenttien sijaan euroja. Niitä hallitus ei ole onnistunut loihtimaan. Veronmaksajat joutuvat maksamaan taas entistä enemmän tasaveroja.

        Nykyinen hallitus toteuttaa amatöörimäistä talouspolitiikkaa, kun luulevat veroja kiristämällä saavan talouden kasvuun.


      • Iterointivatulointi

        "Pakolliset haastattelut ovat paljastaneet tuhansia sellaisia jotka ovat töissä, mutta ovat edelleen kirjattu työttömiksi."

        Ihanko totta, lestakepuliko noin vatuloi?

        Itse ainakin aion protestiksi hallituksen harrastamalle köyhien kyykyttämiselle heittäytyä täysin työttömäksi mahdollisimman pitkäksi aikaa.


      • VerotusLaskenutReilusti

        Ansiotuloveroprosenttini on ainakin laskenut monta prosenttia nykyisellä hallituskaudella. Taas tuli uusi verokortti postissa, jossa veroprosentti on enää 13.5. Alkaa olemaan nuo prosentit jo aika alhaisia...


      • NäetköNakuja
        VerotusLaskenutReilusti kirjoitti:

        Ansiotuloveroprosenttini on ainakin laskenut monta prosenttia nykyisellä hallituskaudella. Taas tuli uusi verokortti postissa, jossa veroprosentti on enää 13.5. Alkaa olemaan nuo prosentit jo aika alhaisia...

        Aivan sama mikä veroprosentti verokortissasi on, lopullisen verotuksen tiedät vasta seuraavia mätkyjä maksellessasi...


    • Pierusaharassa

      saas nähä selviääkö ilman linnatuomiota ku tollasta menny sanomaan

    • TyöttömänPuolesta

      Aloittajalla lukihäiriö, sillä hän on saanut aivan väärän käsityksen Rinteen puheesta.
      Antti Rinne mainitsi ihmisten olevan hädissään aktiivimallista, ja kertoi JONKUN HENKILÖN ottaneen yhteyttä ja SAMAISEN HENKILÖN ihmetelleen työttömien kyykyttämistä ja TÄMÄN sanoneen, että työttömiä kohtaan puuttuu enää Niskalaukaus.

      Jos vastaavasti tämä aloittaja on tahallisesti vääristellyt Rinteen puheita, ja laittanut tahallisesti hänen huulilleen toisten sanoja ja vielä niitäkin vääristellen, niin se täyttäisi mielestäni jo kunnianloukkauksen tai rikoksen merkit.

      Siis Rinne eikä tämä häneen yhteyttä ottanut uhannut ketään, vaan tämä Rinteeseen yhteyttä ottanut päinvastoin mainitsee Hallituksen työttömiin kohdistuvasta epäinhimillisyydestä, josta enää tuntuisi puuttuvan työttömiin kohdistuva niskalaukaus.

      Huomautettakoon, että menkööt jokainen useimpien työttömän asemaan, miten heidät jo rakennemuutoksen ja tehostamistoimien vuoksi on irtisanottu, joka on kova isku jo itsessään vyön alle ja sairastuttaa pahimmillaan koko perheen. Taloudelliset vaikeudet, itsetunto, ja sitten vielä syyllistäminen on jo karsia, mutta että vielä aktiivimalli, joka on työttömiin kohdistuvaa nöyryyttämistä, kyykyttämistä ja perheellisille mahdoton yhtälö, kun työvoimakoulutukseen ei voi itseään valita ja työnantajapuolille ei ole velvotteita työllistää. Siinä sitten työtön on kyllä sellaisen edessä, että ei voi kohtuudella sitä sulattaa.. Tämä näyttäisi olevan jo työttömien vainoamista.

    • pimeydenvaatepäälläj

      NIINSE MENEE TOTUUS TULEE JULKI IHAN LIPSAHTAA VAAN.

      eli mitä hallitus eduskunta ajattelee omasta kansasta ollaan vaan HIDASTE heidän POLULLAAN.

      ON SANOTTU ETTÄÄÄNESTÄJIÄ EI TARVITSE KUIN VAALIPÄIVÄNÄ.

      Raamattu kehottaa siunaamaan vihamiehä .
      Hänen on tuomio KIITOS JEESUS KRISTUS HÄN ON KÖYHÄN TURVA .

    • Rakennusliitto

      Kiitos hallitukselle, joka ei alistunut SAK/SDP ei ei-linjalle vaan vaan sääti lait.
      SAK:n pomot kusivat työttömien niskaan yhteistyöhaluttomuudellaan.

    • mattovieu

      tuli vähän soraa kenkiin.

    • Ketä_on

      ammuttu päähän?

      Nyt nimi esille. Löytyykö linkkiä?

      Sotaahan se Rinne lietsoo ampumispuheillaan. Sisällissotaa.

      Siellä sitten ammutaankin.

    • itkupotkuraivari

      Antti-reppana hädissään kun talous ja työllisyys kasvussa

      • lehtihaistattelussa

        Kukaan ihminen tuollaista ei puhu lehtihaastattelussa, mutta se onkin vain Antti


      • Itse.kannatta.ajatella
        lehtihaistattelussa kirjoitti:

        Kukaan ihminen tuollaista ei puhu lehtihaastattelussa, mutta se onkin vain Antti

        Antti vain totesi sen mitä ihmiset puhuu ja mitä viestejä hän on saanut. Mikä asiassa on vaikeaa ymmärtää?

        Ja tosihan se on että Niinistö ja Sipilä ajaa nyt sellaista politiikka ja päätöksiä jossa ajatuksena on jonkinlainen karkeasti sanottuna jonkinlainen orjuus. Sehän on kummankin herran edustaman puolueen ajatus ollut jo vuosisadan mutta nyt se jostain syystä alkaa etenemään oikeasti.


    • MaksettuSana

      Kokoomuksen hybriditrollit massapostailee viestejä ja todennäköisesti vielä meidän veronmaksajien rahoilla.

    • uusi.maantap

      Onneksi hallitus laittoi Anttin ja SAK:n nurkkaan sivuun päätöksen teosta.

    • Vaarallista

      Tämä hallituksen toimet kuin diktatuuria

      • näin.on

        Hyvä diktatuuri on äärettömästi parempi(Kekkonen) kuin korruptiossa ryvettynyt demokratian irvikuva(nykyhallitus).


      • 5-siitä

        Nyt on mahdollisuus vaikuttaa siihen suuntaan. Laura on diktatuurin ja puhdistuksen asiamies.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe