Kertokaa kokemuksia Turun Vaihtoauto Oy:stä? https://m.nettiauto.com/yritys/turunvaihtoauto
https://www.turunvaihtoauto.fi
Miten takuut pelannut jos käytetyssä autossa ilmennyt ongelmia? Tuttavani on kiinnostunut yhdestä heillä myynnissä olevasta käytetystä autosta.
Turun Vaihtoauto Oy
19
3690
Vastaukset 19
- eitakuuautoja
Miten takuut pelannut jos käytetyssä autossa ilmennyt ongelmia?
Eipä ole yhtäkään takuunalaista autoa heillä myynnissä, joten kysymyksesi on aiheeton ja turha.- Otaselvääasioista
Käytetyissä autoissa on kuluttajasuojalain mukainen 6kuukauden takuu!!! Siksi moni ostaa käytetyn auton siinä toivossa yrityksestä/autoliikkeestä jos tulee vikaa niin liike korvaa.
https://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/julkaisut/kuluttaja-asiamiehen-linjaukset/toimialakohtaiset/virhevastuu-ja-takuu-autokaupassa/
Mielestäni asiallinen viesti viestiketjun aloittajalta. Kyllä netissä saa kokemuksia kysellä, ei ole millään tavalla laitonta. - Otaselvääasioista
Kertoisitko perustelut millä tavalla aiheeton ja turha viestiketju? Jos ihminen on ostamassa useamman tuhannen euron autoa niin kai sitä saa etukäteen kokemuksia kysellä ihmisiltä ketkä ovat tämän liikkeen kanssa kauppaa tehnyt. Ei raha puussa kasva.
- OtinSelvääAsioista
Otaselvääasioista kirjoitti:
Käytetyissä autoissa on kuluttajasuojalain mukainen 6kuukauden takuu!!! Siksi moni ostaa käytetyn auton siinä toivossa yrityksestä/autoliikkeestä jos tulee vikaa niin liike korvaa.
https://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/julkaisut/kuluttaja-asiamiehen-linjaukset/toimialakohtaiset/virhevastuu-ja-takuu-autokaupassa/
Mielestäni asiallinen viesti viestiketjun aloittajalta. Kyllä netissä saa kokemuksia kysellä, ei ole millään tavalla laitonta.Omasta linkistäsi (kannattaa mutten lukea muutamaankin kertaan läpi, että takuu-uskovaisuutesi loppuu) virhevastuu EI OLE 6kktakuu.
"Käytettynä ostetussa autossa voi ilmetä jo pian kaupanteon jälkeen korjaamista vaativia vikoja. Kuluttaja ei voi edellyttää, että käytetty auto olisi uudenveroinen. Virheen arviointiin vaikuttavat kuluttajan omat havainnot auton kunnosta. Ostaja ei voi vedota virheenä sellaiseen vikaan tai puutteeseen, josta hänen voi olettaa tienneen kauppaa tehtäessä. "
"Kuuden kuukauden sääntöä ei voi rinnastaa takuuseen. Virheenä ei pidetä luonnollisesta kulumisesta tai käyttövirheestä aiheutunutta vikaa, vaikka se ilmenisikin kuuden kuukauden kuluessa luovutuksesta."
"Jos 200 000 kilometriä ajetun auton vaihteisto rikkoutuu, syynä on lähtökohtaisesti vaihteiston käyttöiän päättyminen eli ns. luonnollinen kuluminen. Korjauskustannukset kuuluvat silloin ostajalle riippumatta siitä, tapahtuiko vaurio kuuden kuukauden kuluessa luovutuksesta vai myöhemmin."
"50 000 kilometriä ajetun auton vaihteisto rikkoutuu ilman, että olisi kyse käyttövirheestä tai muusta vastavasta ostajan puolella olevasta syystä. Vaihteisto on ollut huonommassa kunnossa kuin ostajalla on tämän verran ajetun auton osalta ollut aihetta edellyttää. Jos sama vika ilmenee 200 000 kilometriä ajetussa autossa, korjaustarpeen voidaan katsoa johtuvan luonnollisesta kulumisesta. Korjauskustannukset jäävät tässä tapauksessa siis ostajan vastuulle." - Anonyymi
Otaselvääasioista kirjoitti:
Käytetyissä autoissa on kuluttajasuojalain mukainen 6kuukauden takuu!!! Siksi moni ostaa käytetyn auton siinä toivossa yrityksestä/autoliikkeestä jos tulee vikaa niin liike korvaa.
https://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/julkaisut/kuluttaja-asiamiehen-linjaukset/toimialakohtaiset/virhevastuu-ja-takuu-autokaupassa/
Mielestäni asiallinen viesti viestiketjun aloittajalta. Kyllä netissä saa kokemuksia kysellä, ei ole millään tavalla laitonta.Kyllä kelpaa asioida, minä kävin tervehtimässä heitä ja olin tyytyväinen palveluun
- Perustoyotaa2018
Ei näytä olevan kalliita autoja. Perus kauppakasseja
- Feikkiaudi
Ostin auton sieltä ainaki palvelu pelasi ja autokin on tähän asti toiminu mitä siltä odottaakin
- koittakaahomottajuta
Käytetyssä EI ole takuuta
- Tämäliike
En suosittele tämä yrityksen toimintatapoja. Syitä en ala julkisesti täällä puimaan. Lisätietoja voin kertoa mikäli jotakin todella kiinnostaa. Todella erikoista toimintaa heiltä.
- Jma
Ai kiinnostais kyllä... just autoa ostamassa
- Autonostaja
Asiakaspalvelu haluamatonta ja huonoa. Eipä tuolla tavalla kauaa bisnekset pyöri.
Tein liikkeeseen samalla kertaa kaksi käyntiä. Ensimmäisen ja viimeisen.- painu.vittuun.määkimästä
Onhan tuo ilman sinun kahta kauppaakin jo toiminut vuosia ja näyttäisi muuttavan ihan uusin tiloihinkin marraskuussa. Pysy sieltäkin poissa, sinua ei kaivata mihinkään liikkeeseen asiakaspalveluja arvostelemaan!
- Omakokemus
Mee kias kanssa helvettiin. Tai tuu päin naamaa sanomaan jos on miestä ees sen verran.
Tästä liikkeestä on omakohtaisesti huonot kokemukset ja piste. Niitä en jaksa täällä alkaa puimaan.
- Luottoluokkia
Esittelevät facebook sivuillaan luottoluokituksia valokuvassa jossa tauluja seinillä. Ei näyttänyt olevan kuvissa kuitenkaan AAA-luottoluokitusta.
- oiikkehyvä
Turun paras, hyvä ja halpa, kaikki ostamaan, ottakaahan paljon rahaa mukaan, niin ei tarvi hävetä silmiä päästään , jännittä ja pelätä vieraita ihmisiä.
- TurunVaihtoautoOy
Olemme vuodesta 2012 asti toiminut vakaavarainen perheyritys Kaarinassa. Yrityksellämme on AAA-luottoluokitus vuodesta 2019 alkaen. Kiitos kaikista palautteistanne. Pyrimme jatkuvasti kehittämään palvelujamme. Tervetuloa tutustumaan. Olemme juuri muuttanneet omiin isompiin tiloihin. Palvelemme nykyisin osoitteessa Krossinkatu 14, Kaarina.
- Anonyymi
Sillä ei ole mitään merkitystä onko luottoluokitus A vai AAA jos autot on ylihinnoiteltuja, palvelu välttelevää ja autot hajoaa jo matkalla kotio liikkeestä.
- Anonyymi
Tällä liikkeellä myynnissä autoja joita luultavasti eivät ole edes nähneet. Hyvä kehua autoja mitä ei ole edes nähnyt. Olisi kiva että ne autot mitkä myynnissä olisivat myös nähtävissä.
En todellakaan suosittele asiointia kyseisessä autoliikkeessä. Tehtiin kaupat tuosta tälläkin hetkellä myynnissä olevasta Jaguar xe:stä rek num yjh-689 (autoon on muuten uuden ilmoituksen perusteella ilmestynyt uusia lisävarusteita mitä siinä myyntihetkellä ei ollut, eli myyjäkään tuskin tietää mitä myy)
Ensinnäkin autossa on Jakopää lopussa koska alkupään xe:ssä heikko Jakopää on todellinen ongelma, diagnostiikka laitteillahan tätähän ei voi diagnosoida muutakuin kylmänä käynnistäessä (ketju ei välttämättä äännä jos se on hieman venynyt) mutta toinen vaihtoehto on vaihdelaatikon irroitus. Pelkkä Jakopää sekä vaihteistoöljyjen vaihto on noin 3000e paukku ja tämäkin on halvimmasta päästä kun korjaamoja läpi soittelin. Kylmänä ottaa pitkän startin eli hehku/hehkuja rikki ja moottorin tärinän perusteella joko suutin tai moottorin kumityynyt entiset. Ilmastoinnissa on vikaa, puhaltaa kylmää ainoastaan silloin Kuin ilmastoinnin laittaa täysille ja puhaltamaan kylmintä eli 16° vikakoodien poisto ei auta eli siellä on jotain rikki ja se ei todellakaan ole halpa korjata kun jaguareista kyse. Vajaassa viikossa huomattiin mikä pommi sitä tuli pihaa koristamaan, annettiin vaihdossa toinen auto ja todella suuri väliraha tämän xe vikoihin suhteen. Tämä autokauppiashan oli sitten tästä vaihtoautosta sisäpesulla rikkonut tähtitaivaskaton ja kun paikanpäällä asiasta mainittiin niin vastaus oli " mina en nähny kaupanteko hetkellä etä se toimii" vaikka katon toiminta ominaisuuksia esiteltiin kuinka toimii ja vaihtaa väriä, kuviointia yms. Onneksi tämä oli etäkauppa ja pystyi tämän 13500e pommin palauttamaan. Palautus vaiheessa kun kauppakirjaa yritettiin tehdä niin kauppias yritti sopimuksella useaan otteeseen kirjata että olimme nämä xe:n viat itse aiheuttaneet vajaassa viikossa ja alle 200km ajolla. Muutama tunti siinä vängättiin kunnes sopimus saatiin tehtyä niin että autonpalautus sekä vaihtoauton takaisin Otosta tuli kuuluisaa persnettoa (auton sisäpesu sekä nelipyöräsuuntaus 300e mikä jäi meidän maksettavaksi, tietenkin polttoaineet Turkuun sekä takaisin + kokonainen päivä tuhlattu) eikä minkäänlaista korvausta rikotusta tähtitaivas katosta (minkä myyjäliikkeen fiksarit olivat rikkoneet sisäpesullaan) joten jos haluat päänvaivaa itsellesi ja täydellisen tikittävän aikapommin niin käy ostamassa tämä kyseinen yksilö. Muihin autoihin en osaa ottaa kantaa mutta jalallanikaan en tähän "liikkeeseen" ole astumassa. Mutta ei hätiämitiä, kyllä tästä auton saa pitkäksi aikaa kunhan remontoit sitä ensin vähintään 3-5000e heti kättelyssä oston jälkeen, meinaan kun tuo jakoketju katkeaa autolla ei tee enää yhtikäs mitään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398