Vapaa-ajattelijoiden kyseenalainen humanismi

Vapaa-ajattelijoiden humanismi on ns. sekulaari humanismi. Wikipedian määrittelee sen seuraavasti:
"Sekulaari humanismi on nimitys uskonnottomalle humanismille. Kansainvälisen humanistisen ja eettisen liiton IHEU:n määritelmän mukaan humanismi on kansanvaltainen eettinen elämänkäsitys, joka väittää, että ihmisellä on oikeus ja velvollisuus antaa merkitys ja muoto omalle elämälleen. Se pyrkii nykyistä inhimillisempään yhteiskuntaan inhimillisten ja muiden luonnollisten arvojen sekä inhimillisten kykyjen kuten järjen ja vapaan tutkimuksen avulla. Se ei ole jumaluskoinen, eikä se hyväksy yliluonnollista todellisuutta."

Ei tarvita paljon vapaa-ajattelijoiden mainostamaa järjen käyttöä, kun voi jo nähdä kuinka sairaasta humanismista on kysymys.
Kun vapaa-ajattelijat eivät tunnusta Jumalan olemassaoloa, heillä ei ole mitään ihmisen yläpuolella olevaa tuomaria, joka määrittelisi heille, mikä on oikein ja mikä väärin. Niinpä ihminen saa heidän maailmankatsomuksensa mukaan tehdä mitä itse vain haluaa.

Heidän näkemyksensä mukaan ihminen itse määrittelee itselleen, mikä on oikein ja mikä väärin. Eli ihminen mittaa omia tekojaan sen mukaan, mitä mieltä hän itse niistä on. Hän on itse itsensä tuomari. Se, on samaa kuin oikeussalissa syytetty saisi itse määritellä sen, onko hän tehnyt oikein vai väärin. Tuomaria ei saisi olla olemassa. Se on myös samaa kuin jalkapallo-ottelussa ei olisi tuomaria, vaan kaikki pelaajat saisivat itse määrätä itselleen säännöt ja pelata kukin omien sääntöjensä mukaan.

Vapaa-ajattelijoille ihmisen järki ja äly on nostettu Jumalan tilalle "tuomariksi". Kuitenkaan Vapaa-ajattelijat eivät kerro, kenen järjestä on kysymys. Kenellä on se "oikea", totuuden kertova, järki ja äly. Ja eihän sitä voi kukaan tietääkään, koska heillä ei tuomaria (Jumalaa), joka ratkaisisi asian. Niinpä he voivat itse olla se tuomari.

Sellainen maailmankatsomus, missä ihmisellä ei ole tuomaria ja auktoriteettia, jolle ihminen on vastuussa elämästään ja teoistaan, on vastuuta pakoilevien ihmisten maailmankatsomus.

6

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskonharhainenkaan ei ole koskaan tuon ylituomarijumalan tuomittavissa, koska hän on koko ajan hiljaa.

      Sensijaan uskonharhainen kuuntelee niinsanottuja ylituomarin välityshenkilöitä, yleensä miehiä, joilla on väkeviä näkemyksiä tuon piilottelevan ylituomarin ajatuksista.

      Ehkäpä uskonharhaisen tulisi kysyä vaikkapa suurmuftilta ja tiibetiläiseltä munkilta toista ja komatta mielipidettä, koska ei varmaankaan ole syytä luottaa yhteen yhden mielikuvitusjumalan välitysmieheen.

    • Sanonp

      Lopputulos tästä vaparien ”järjen” käytöstä näkyi Helsingin kadulla jokunen vuosi sitten, kun vaparit jakelivat pornolehtiä.

    • DGK

      Voi sinua Mark5-parkaa!
      ”Vapaa-ajattelijoille ihmisen järki ja äly on nostettu Jumalan tilalle "tuomariksi". Kuitenkaan Vapaa-ajattelijat eivät kerro, kenen järjestä on kysymys. Kenellä on se "oikea", totuuden kertova, järki ja äly. Ja eihän sitä voi kukaan tietääkään, koska heillä ei tuomaria (Jumalaa), joka ratkaisisi asian. Niinpä he voivat itse olla se tuomari.

      Sellainen maailmankatsomus, missä ihmisellä ei ole tuomaria ja auktoriteettia, jolle ihminen on vastuussa elämästään ja teoistaan, on vastuuta pakoilevien ihmisten maailmankatsomus.”

      Seuraava on suora lainaus evl.fi -sivustolta:
      ”Eettisesti oikeat teot ovat järjen sanelemia, ja niitä voivat tehdä kaikki maailmankatsomuksesta riippumatta.”
      Tuota lausetta pitäisi tietenkin täydentää sillä, että hyvien ja oikeitten päätelmien tekeminen edellyttää myös hyvää tietotasoa.

      Viitisentoista vuotta sitten eräs piispa sanoi aika sanatarkasti: ’Kirkolla ei ole mitään erityisosaamista moraalin saralla’.

      Et ymmärrä moraalista yhtään mitään. Etkä edes uskalla (kykene?) ottamaan asiasta selvää.

      • Kysynp

        ”Eettisesti oikeat teot ovat järjen sanelemia, ja niitä voivat tehdä kaikki maailmankatsomuksesta riippumatta.”

        Tästä ei seuraa, että kaikki teot ovat ok. Mitä mieltä olet vapaa-ajatteluun iskostuneesta pornoperseilystä?


      • Kysynp
        Kysynp kirjoitti:

        ”Eettisesti oikeat teot ovat järjen sanelemia, ja niitä voivat tehdä kaikki maailmankatsomuksesta riippumatta.”

        Tästä ei seuraa, että kaikki teot ovat ok. Mitä mieltä olet vapaa-ajatteluun iskostuneesta pornoperseilystä?

        Lukiojoilla on oma mielipiteensä antivaparin vuosia jatkuneesta alapääfiksaatiosta ja kuvitelmasta että sen hokemisella saa vahingoitettua vapaa-ajatelijain toimintaa. Tosiasiassa se vooi aktivoida jäsenhakemukseen: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/ Miksipäs ei?


      • "Seuraava on suora lainaus evl.fi -sivustolta:
        ”Eettisesti oikeat teot ovat järjen sanelemia, ja niitä voivat tehdä kaikki maailmankatsomuksesta riippumatta.”
        Tuota lausetta pitäisi tietenkin täydentää sillä, että hyvien ja oikeitten päätelmien tekeminen edellyttää myös hyvää tietotasoa."

        En ole järjen käyttöä vastaan, mutta siihen tulee saada viisaus ja tietotaso Jumalalta.

        "Viitisentoista vuotta sitten eräs piispa sanoi aika sanatarkasti: ’Kirkolla ei ole mitään erityisosaamista moraalin saralla’."

        Ei kirkolla itsellään olekaan mitään erityisosaamista ja suuri siksi se saa erityisosaamisen Jumalalta ja Hänen sanastaan. Juuri niin pitäisi vapaa-ajattelijoidenkin tehdä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4045
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3720
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3004
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      120
      2601
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      178
      2275
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1584
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1457
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1282
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1070
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      1065
    Aihe