Professorin arvio vuoden 1918 kuolleista on aika tylyä tekstiä.
" Vuoden 1918 vankileirien vaikutusta muualla maassa asuneiden sivullisten ja valkoistenkin tavattomaan tautikuolleisuuteen ei usein mainita. Vankileireillä ei karanteeninäkökohtaa aina muistettu. Bakteeri ja virus ovat ihailtavan puolueettomia. Ne tappavat niin punaisia kuin valkoisiakin, sekä vankeja että vartijoita. Vankileireillä ammuttiin 10 000 punaista ja muuten vain kuoli 14 000. Lähes poikkeuksetta menehtyneet olivat kaksissakymmenissä. Mahakkaammat olivat suorineet Pietariin miettimään, mitä seuraavaksi tehtäisiin.
Suomessa espanjantauti tappoi 25 000 ihmistä. Se oli sellainen influenssan muunnos, että suuri osa uhreista oli nuoria, kuten sodassakin."
http://kemppinen.blogspot.fi/2018/01/ratapolkkyja.html
Kemppinen: Vankileireillä ammuttiin 10 000 v.1918
8
170
Vastaukset
- Ahvola
Toinen professori paljasti minne "kadonneet" joutui. Ne teloitettiin heti antauduttuaan. Jokainen vuoden 1918 tapahttumia tutkinut tietää, että yhteys Venäjälle oli Kannaksella suljettu lähes taistelujen alusta pitäen. Ahvolan rintaman taistelut oli kovaa sotaa. Ei sinne Venäjälle noin vaan vaellettu karkuun.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tie_Tampereelle
"Tilastoihin merkityt kaatuneet, kadonneet tai Venäjälle paenneet punakaartilaiset olivatkin todellisuudessa teloitettuja. Ylikangas itse sanoo sen johtuneen tarkoituksellisesta pimityksestä." - Kemppinen-vääristelee
asioita tapansa mukaan. Tai sitten punikit valehtelevat tapansa mukaan.
Vallattujen alueiden puhdistuksessa arvioidaan teloitetun noin 8 000 punaista, osa syyttöminä.
Vankileireillä arvioidaan vartijoiden ampuneen noin tuhat vankia eri syistä. Virallisesti teloitettuja on toista sataa.
Nälkään ja tauteihin kuolleita on tuo noin 14 000.
Armahdettuja oli jo 1918 noin 61 000.
Repikää siitä.
Venäjälle paenneita arvioidaan olleen 7 000 - 10 000. Lisää pakeni sodan jälkeen.
Stalin teloitti noin 11 000 suomalaista punaista.
Repikää edelleen.
Myös Ylikankaan väitteisiin kannattaa suhtautua varoen. Hän turvautuu helposti omiin kuvitelmiinsa lähteiden tutkimisen sijasta.- Virallisesti
>>Vallattujen alueiden puhdistuksessa arvioidaan teloitetun noin 8 000 punaista, osa syyttöminä.<<
>>Vankileireillä arvioidaan vartijoiden ampuneen noin tuhat vankia eri syistä. Virallisesti teloitettuja on toista sataa.<<
Virallisesti... mikä vitsi!
Entäs Hennalassa konekiväärillä montun reunalle ammutut monet sadat ihmiset? Entäs Hennalassa konekiväärillä kuopan reunalle ammutut useat kymmenet, jopa sadat, "housunaiset"... - salattu.kansalta
Huhtiniemessä on tuhansia ammuttuja punaisia
- naakanketale
------Venäjälle paenneita arvioidaan olleen 7 000 - 10 000. ----
Tuo luku ei pidä paikkaansa alkuunkaan. Pakomatkalle lähteneitä ja ympäri maan "kadonneita" voi olla tuo luku mutta Venäjälle asti heistä pääsi vain murto-osa. Kadonneita ammuttiin metsiin, Lahdessa tie meni tukkoon ja siellä ammuttiinkin joukkohautoihin määrä, jota kukaan ei tiedä. Loput jäivät mottiin Raudussa ja ammuttiin massateurastuksessa erääseen notkoon pakoyrityksessä.
Venäjälle pääsi ehkä 10 % tuosta määrästä ja 90 % lepää maan povessa lahtarin sinne laittamina.
- SyynsäKullekin
"Vihje tasa-arvovaltuutettu (tuolloin se oli Eva Bidee, lat. huom.) Biaudet’lle, joka haikailee rikoslain kiristämistä. Vuodelta 1918 tiedän tapauksen, jossa muuan mies tuomittiin valtiorikosoikeudessa teloitettavaksi syytettynä ”yleisestä vittumaisuudesta”. – Eikö tämä olisi sopiva ja ajankohtainen rikosnimike?"
http://kemppinen.blogspot.com/2011/08/vihapuhe.html - Housunaiset
Tuostakin tulee jo 850 kuollutta naista.
"Sisällissodan taisteluissa kaatui 130 naista, 460 teloitettiin ja vankileireillä menehtyi 80. Muilla tavoin kuoli 30. Kuolleiksi jouduttiin julistamaan 180 naista, koska virallista tietoa heidän menehtymisestään ei saatu. Erityisesti teloituksiin liittyviä asiakirjoja hävitettiin järjestelmällisesti. Oikeuden eteen päätyi 5 553 ”epäkansalaista”, joista 4 003 sai tuomion.
Tietokirjailija Tuulikki Pekkalainen kävi yksityiskohtaisesti läpi laajan aineiston selvittääkseen punaisten naisten kohtaloja. He saattoivat olla jopa onnekkaita oikeuden arpajaisissa, mutta vihalta ja ivalta he eivät säästyneet. Kirja Susinartut ja pikku immet (Tammi) ilmestyi tänä syksynä.
Punaisten johto ei ollut täysin hyväksynyt naisten aseistamista, mutta tappion häämöttäessä sillä ei enää ollut juuri sananvaltaa joukkoihinsa. Molempien osapuolien sodanjohdon keinot puuttua omiensa tekemiin rikoksiinkin olivat olemattomat.
Kaikilla naisilla ei ollut asetta, eivätkä kaikki ne, joilla sellainen oli, käyttäneet sitä yhtä harjoituspatruunaa enempää. Taisteluissa mukana olleet tuskin jäivät tappamistaan vartoamaan huivinreunojaan pureskellen. Punakaartin taisteluvahvuudesta kolme prosenttia oli naisia.
Yleensä naisia syytettiin osallisuudesta aviomiestensä tekoihin punakaartissa, toimimisesta punaisessa hallinnossa, huoltotehtävissä tai kaartin sanitäärinä. Yleisin tuomio oli kansalaisluottamuksen menettäminen viideksi vuodeksi. Tuomion seuraamukset jatkuivat rangaistusaikaa pidempään."
Aiheesta lisää Suomen Kuvalehdessä 43/2011 (ilm. 28.10.).
”Susinartut”: Naiset punakaartissa 1918 – kuvakertomus
Risto Lindstedt
Kotimaa 28.10.2011 16:15
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/susinartut-naiset-punakaartissa-1918-kuvakertomus/ - alaspunakaarti
Professorin tekstissä on virhe. Suurin osa punaisten teloituksista tapahtui taistelujen jälkeen ennen varsinaisille vankileireille vientiä. Kaikkiaan valkoiset ottivat noin 90 000 vankia, joista vähän alle kymmenesosa teloitettiin. Punaiset murhasivat vajaasta 3000 vangistaan yli puolet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942