Uskontojen ja katsomusten yhteisymmärryksen viikon osana Tampeeella järjestetään 3.2.2018 Katsomuskyläily. Eräät uskonnolliset ja katsomukselliset yhteisöt esittelevät toimintaansa noin tunnin verran. Paikat on valittu siten, että ne voi kiertää kävellen.
Uskonnotonta katsomusta edustaa Tampereen vapaa-ajattelijat ry.
Tilaisuus alkaa luultavasti kello 12. Lisätietoja tulee myöhemmin.
Tampere: Katsomuskyläily 3.2.
7
125
Vastaukset
Tampereella toteutetaan lauantaina 3.2.2018 Yhteisymmärrysviikon avoimien ovien kierros "Katsomuskyläily" klo 12-17. Kävelyreitti vie osallistujat eri yhteisöjen kokoontumistiloihin.
Tavoitteena on eri katsomusten välinen kohtaaminen ja matalan kynnyksen mahdollisuus kaupunkilaisille tutustua erilaisiin uskonnollisiin ja katsomuksellisiin yhteisöihin
Toteuttavana tahona on Pirkanmaan katsomusdialogiverkosto, yhteistyökumppaneinaan verkostoon kuuluvia katsomusyhteisöjä ja heidän edustajiaan sekä Tampereen kaupungin kulttuuripalvelut ja Kulttuuri- ja uskontofoorumi Fokus ry.
Kävelykierroksella oppaina toimivat Laurenzia Mäntysalo, Risto Korhonen ja Heidi Repo. Kukin yhteisö isännöi/emännöi ja kertoo omasta paikastaan itselleen sopivalla tavalla.
Mukana 3.2. ovat seuraavat yhteisöt:
- klo 12 Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkko (mormonit), Petsamonkatu 1
- klo 13 Luterilainen kirkko (Kalevan kirkko, Liisanpuisto 1)
- klo 14 Vapaa-ajattelijat, Yliopistonkatu 58B
- klo 15 Ortodoksikirkko, Tuomiokirkonkatu 27
Lisätietoja: http://www.yhteisymmarrysviikko.fi- Hevarilllt
Helsingissä VAbaarissa oli kutsutusti vieraita uskonnollisilta tahoita, ainakin Paavalin seurakunnasta, kirkkoherra Kari Kanala, ja Fokuksesta, Ilari Rantakari. Tilaisuus oli uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikolla ma 29.1.2018.
Tämä siis huomenna.
Eräs oppaana kiertävä L. Mäntysalo ilmoitti lisäksi, että erään va-yhdistyksen pj, eräs J. Mäntysalo, on myös paikan päällä kun vapaa-ajattelijat esittäytyvät... Siis noin kello 14 Yliopistonkatu 58 B:ssä.Tämä oli aika mukava tilaisuus, aika vain tahtoi loppua kesken. Isäntäväki huomioiden 25 henkeä paikalla, eli se mikä mukavasti toimistolle ylipäänsä sopii.
- Japp3rvokk1
Ei siis mennyt katsomuskyräilyksi?
Japp3rvokk1 kirjoitti:
Ei siis mennyt katsomuskyräilyksi?
Heh, ei. Ihan hyvähenkinen keskustelu oli.
(Olisi mukava joskus oikeasti tavata joku tämän palstan antivapari. En millään uskoisi, että hänkään luonnossa olisi samanlainen kuin näppäimistön takaa.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756