https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/66c591e4-a28c-4185-bfb9-3de8c71cfcd1
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Heli Järvinen (vihr.) kannustaa työttömiä hakemaan työkyvyttömyyseläkettä välttyäkseen aktiivimallin aiheuttamalta työttömyyspäivärahan leikkaamiselta ainakin jonkin aikaa — siis siihen asti, kunnes perusteeton hakemus hylätään.
HOHOOOO, vituttaako työhulluja?
Hyvä keino ohittaa pakkoaktivointi!! 2
14
64
Vastaukset
- Manne.Myrmuu
Kun hylätään, niin heti uutta anomusta vetämään!
- kiitos.muistutuksesta
Loistoidea muute! Ja varsinkin tämä jälkeen käsittely kestänee ainakin puoli vuotta, eikä työkyvyttömuuseläkkeelle hakevaa voida mihinkään pakottaa. Tosin olen oikeasti työkyvytön, eli nyt voisi oikeasti vihdoinkin hakea sitä eläkettä niin säästyy paljolta.
- kiitos.muistutuksesta
Loistoidea muute! Ja varsinkin tämä jälkeen käsittely kestänee ainakin puoli vuotta, eikä työkyvyttömuuseläkkeelle hakevaa voida mihinkään pakottaa. Tosin olen oikeasti työkyvytön, eli nyt voisi oikeasti vihdoinkin hakea sitä eläkettä niin säästyy paljolta.
- Pitkäaikaistyötön
Mukavaa pientä, virkistävää tekemistä työttömälle tuo haku. Ja pientä hekottelua sillä välin, kun virkamies käsittelee. Ja eikun uutta hakemusta hylsyn tultua.
- Eino.maalta
Sä Sohvis oot kyllä hyvin perillä jutuista.
- Bumaga
Siihen kai vaaditaan aika paljon liitteitä.
- PotutPottuina
Liitteeksi voi laittaa vaikka itse piirretyn vitun kuvan ellei mallia josta voi ottaa kuvan ole saatavilla. Mattilan tai Linströmin kuvillakin pärjää, ellei niin voi laittaa Sipilän, Orpon tai Soinin kuvan, ei sillä niin väliä kun sitä eläkettä ei ole tarkoituskaan saada vaan hakea.
- lerpalle
pakko aktivointi ei vaan ota eteen tyttömyys porno,
- eläke.50v
Joudutte monenlaisiin tutkimuksiin ja käynteihin.itselläni toistasataa käyntiä ym. syynäystä, verikoetta.Sitten jos ette mene ja suorita tutkimuksia( ja popsi lääkkeitä), niin vanhempana ja mahdollisen tosipaikan tullen te ette saa yhtikäs mitään apua saati pääse eläkkeelle.
- reiska-rommi
Kannattaisko ensin tarkistaa, kuinka ison eläkkeen tulee saamaan? Kannattaako, jos nettoeläke on alle tonnin? Myös muut eläkkeen saajan tuet ja avustukset on paras tarkistaa. Jos vaikka asumistuet tipahtaa kokonaan pois, niin joutuukin elämään pienemmillä tuloilla, kuin nyt työttömänä!
- Yritt.Kokoomus
Te vapaamatkustajat työttömät laiskurit menkää töihin!
- liitteet_oltava
Puutteellisia eläkehakemuksia ei sitten oteta vastaan. Eläkevakuutusyhiön puoltava lausunto tulee olla hakemuksen liitteenä. Muuten se on lähdettävä aktiivisuuskursseille kun käsky käy!
- PotutPottuina
HAHA HAAA
On ne hakemukset tutkittava ensin ja pyydettävä liitteitä, lain mukaan pitää toimia. Jokainen liitteenä oleva vitun kuva on sitten katsottava tarkkaan. Siinä joku vielä kalpenee kun hakemuksia on kuusinumeroinen määrä. Eläkehakemuksen tekemiminen ei missään tapauksessa ole rangaistava teko.
- eijaksatänäänkään
Ei me jakseta...hullut paljon töitä tekköö...viisaat pääsee vähällä :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837