ETIIKKA JA MORAALI

ETIIKKA JA MORAALI
Nykyistä maailmanmenoa ihmetellessä herää väkisinkin kysymys, onko se aina ollut näin moraalitonta vai onko jokin käännekohta jossa moraalittomuus sai vallan?
Jokunen vuosi sitten katsoin wikipediasta miten se määrittelee moraalin. Siellä oli puurot ja vellit menneet pahasti sekaisin, moraali määriteltiin etiikalla ja etiikka moraalilla. Niinpäs minulle ei jäänyt muuta mahdollisuutta kuin määritellä ne itse.

ETIIKKA: KÄSITYS OIKEASTA JA VÄÄRÄSTÄ.
Jostain syystä ihmisillä näyttäisi olevan luontainen käsitys oikeasta ja väärästä. Pahinkin rosvo tietää väärin tehdessään tekevänsä väärin vaikka kuinka selittäisikin mustan valkoiseksi. Ihmisyhteisöt kuitenkin korvaavat nämä luontaiset tuntemukset omilla säännöillään, joiden muodostumisperusteet ovat niin hämäriä, ettei niitä oikein voi määritellä, voidaan vain todeta että ne poikkeavat toisistaan joskus suurestikin ajan ja paikan mukaan. Sisäiset tuntemukset on siis korvattu julkilausutuilla säännöillä.
Raamatun Kymmenen käskyä on yksi parhaita yrityksiä saada nämä tuntemukset sanalliseen muotoon, kunhan jätetään yliluonnolliseen viittaavat kohdat pois.

MORAALI: KYKY JA HALU NOUDATTAA EETTISIÄ SÄÄNTÖJÄ.
Moraalinen selkäranka punnitaan kun eteen tulee ”tilaisuus tekee varkaan” tilanne.

Jotkut ”varkaudet” on helpompi selittää parhain päin kuin toiset. Esim. haisulimedian haisulitoimittajat pystyvät varmaankin selittämään itselleen miksi he päivästä toiseen antavat väärää todistusta, valehtelevat. Varsinkin kun vaihtoehto on potkut ja leipäjono.

Jos sitten palataan kysymykseen onko jokin käännekohta jossa moraalittomuus sai vallan, niin luulen että ei. Moraalisuus ja moraalittomuus jonkin verran vaihtelee ajan myötä mutta pitkällä aikavälillä meno on tasaisen moraalitonta.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        52
        5612
      2. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        68
        2661
      3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        18
        1960
      4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        154
        1796
      5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        37
        1766
      6. Aleksi Rytilä

        Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        19
        1733
      7. Kulukusuunnat

        Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
        Kuhmo
        5
        1488
      8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

        Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
        Suomalaiset julkkikset
        19
        1141
      9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

        Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
        Maailman menoa
        80
        1129
      10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

        Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
        Ähtäri
        62
        935
      Aihe