Syytä olis ! ja koska vasemmisto tarttuu toimeen ? Herätys !
Kaataako Ilmari aktiivimallin !?
70
1530
Vastaukset
- Kaataa
Lueppas Ilmarin kirjoituksia facebookista. Ei huano.
- Mikä-Facebook
Miksei Ilmari tule koskaan tänne, ja paikan päälle kirjoittelemaan? Täällä me ollaan, ja meitä kyllä kiinnostaa mitä mieltä Ilmari on asioista.
Minulla ole edes Facebookkiin tunnuksiakaan olemassa. Jotkut tunnukset oli 6..7 vuotta sitten, mutta ei silloin kiinnostanut ja tunnukset katosi.
Täällä sen Ilmarin kuulusi kirjoituksinensa esiintyä, just täällä. - valitettavasti
Mikä-Facebook kirjoitti:
Miksei Ilmari tule koskaan tänne, ja paikan päälle kirjoittelemaan? Täällä me ollaan, ja meitä kyllä kiinnostaa mitä mieltä Ilmari on asioista.
Minulla ole edes Facebookkiin tunnuksiakaan olemassa. Jotkut tunnukset oli 6..7 vuotta sitten, mutta ei silloin kiinnostanut ja tunnukset katosi.
Täällä sen Ilmarin kuulusi kirjoituksinensa esiintyä, just täällä.Ilmari taitaa puuhastella ihan muita touhuja nykyään.
- Aktiivialistus.pois
Vasemmisto nukkuu ruususen unta. Ei tee mitään. Miksi...?
- RuikutiRuikun
Tee kuten mitä...? Oppositiosta käsin tekemiset jää yleisen ruikuttamisen tasolle.
- KOK.nöyryyttää.köyhää
Nyt on vappu. Nyt se aktiivirääkkäys perutaan.
- stop.köyhienkiusaus
KOK.nöyryyttää.köyhää kirjoitti:
Nyt on vappu. Nyt se aktiivirääkkäys perutaan.
VAALIT TULEE...Muistakaa äänestää vasemmistoliittoa.
- rikhard65
Eikös tämä aktiivimalli valmisteltu kolmikantasissa neuvotteluissa, nyt sitten sossut ja vassurit ovat ihan hiljaa siitä, että olivat mukana pättämässä asiasta.
- SKP-köyhienasialla
SKP ei ollut makana. SKP hallitukseen, niin loppuu köyhien potkiminen ja alistus !!
- Lakkojaheti
EI muuten valmisteltu
- rikhard65
Montakos kansanedustajaa tuolla SKP:llä mahtaakaan olla?
- täällä.pohjant.alla
SAISI olla monta !! Loppuisi tämä köyhien kiduttaminen.
- Sipilä.ja.Matut
AktiiviSimputus on peruttava !!
- äänestys.kannanotto
täällä.pohjant.alla kirjoitti:
SAISI olla monta !! Loppuisi tämä köyhien kiduttaminen.
Seuraava PUNAINEN HALLITUS tulee purkamaan tämän kirotun aktiivimallin.
- muista.äänestää
äänestys.kannanotto kirjoitti:
Seuraava PUNAINEN HALLITUS tulee purkamaan tämän kirotun aktiivimallin.
Antti Rinne sanoi TV,ssä että jos SDP pääsee valtaan, Niin he kumoavat aktiivimallin.
- rikhard65
Kaikki tämä valitus ja vaahtoaminen on teatteria. Aktiivimallia olivat valmistelemassa ja suunnittelemassa henkilöitä SAK:sta, STTK:sta, Akavasta, EK:sta, TEM:stä jne. Ei sitä aktiivimallia suunnittelemassa ollut Orpo, Sipilä, Soini, vaikka rahvas niin luulee.
- Viimeinen.taisto
Kyse on vakavammasta asiasta kuin yleisesti ymmärretäänkään. Meneillään oleva kiista jakaa suomalaiset menestyjiin ja vähemmän menestyviin kansalaisiin. Ja ylläri ylläri, menestyjät ovat selkeästi niskan päällä. Sen tietää esim porvaripuoluiden vankasta suosiosta.
Demareille tämä saattaa olla kohtalonkysymys. Jos alkaa haastamaan hallitusta ja saa turpiinsa, niin kannatus romahtaa. Jos vetäytyy eikä reagoi voimakkaasti, niin siinäkin tapauksessa kannatus romahtaa. Demareilla ainoa keino hoitaa homma kotiin on tiivistää rivinsä ja saada nykyinen hallitus polvilleen. Vaan mahtaneeko rahkeet riittää moiseen ponnistukseen?
Eipä käy kateeksi demareiden päättäjiä. Tilanne on enemmän kuin haastava.- Aktiivialistus.pois
SAK puuhaa toimia aktiivishitin suhteen.
- rikhard65
Näin on. Demareitten retoriikka niskalaukauksineen on kyllä aika rajua kieltä. Antti Rinne puolustaa itseään sillä, että joku kertoi sen hänelle. Odottaisin kyllä, että myös demareitten johtajalta löytyisi edes hieman arvostelukykyä, siitä mitä suustaan laukoo, eihän kaikkia tarvitse sieltä ulos sylkeä mitä sylki sinne tuo. Tuntuu kuin demarit olisivat uppoavassa laivassa ja tarttuisivat jokaiseen pelastavaan oljenkorteen.
- MielenkiintoisiaAikoja
Voimakkaasti reagointi taitaa tällä kertaa jäädä pelkäksi tussahdukseksi. Suun soittaminen ja mahdollisesti vaatimattomaksi jäävä mielenosoitus tarkoittaa hallituksen ajaman politiikan murskavoittoa.
2019 eduskuntavaalien tulos tulee olemaan enemmän kuin mielenkiintoinen. Se on eräänlainen kulminaatiopiste. Siinä nähdään miten syvä on Suomen kansan kahtiajakautuminen. - SN.ja.kummityttö
Aktiivialistus.pois kirjoitti:
SAK puuhaa toimia aktiivishitin suhteen.
Ilmari jyrää aktiivirääkkäyksen nurin !
- molby
Kyllä nyt on AY liikkeen aktivoiduttava ja nostaa asiat kovaan ääneen esiin.
Tällä porvarihallituksella ei ole mitään muuta aikomusta kuin heikentää palkansaajan asemaa monessa muodossa ja purkaa Suomalaista hyvinvointivaltiota.
Kiky tehty (ja sekin aivan väärä toiminpide) ja nyt sitten heti hallituksen yksipuolisesti rikkoa tehtyä sopimusta, heikentämällä työttömien asemaa.
AY yhdistysliikkeen tähän puututtava järein keinoin. Ensimmäisenä vienti seis, Satamat lakkoon ja siitä leveten muille tärkeille avainalolille niin pitkään että porvarihallitus peruu leikkaus päätökset. Nyt toimintaa ja koneet seis.- mieti.kun.äänestät
Jokos teiltä on leikattu 4,65% ? no, kohta leikataan...
- ketäs.äänestät
No niin kansalaiset. Oletteko nyt onnellisia kun teidän tulojanne on leikattu ??
- rikhard65
En nyt kyllä oikein ymmärrä mitä tällä saataisiin aikaiseksi. Tässä touhussa puhuttaisiin valtavista summista rahaa, kuka tämän mahtaa maksaa? Varmaan niinkuin Antti Rinne sanoi, että lisää velkaa, kyllä suomalaiset sen kestävät. Minun järkeeni ei kyllä mahdu mitä vikaa on siinä, että työttömille ihmisille yritään etsiä töitä ja aktivoidaan heitä pysymään mukana yhteiskunnan rattaissa? Ymmärrän kyllä sen, että AY liikkeen on nyt aktivoidutta ja yritettävä saada lisää maksavia jäseniä, oli todella noloa jäädä kiinni valehtelusta jäsenmäärien suuruudesta. Nuoret henkilöt eivät koe AY liikettä omakseen, siinä heille pulma, kohta tämä vanha änkyräsiipi kun on koiranputkiosastolla.
- Köyhä32
Älä jauha paskaa kyllä ay liikkeellä voimaa vielä on ja nuorisokin alkaa ymmärtämään tämän hallituksen riistopolitiikan.Jos hallitusta ei kaadu omaan typeryyteensä niin kyllä ay ja työläisten pitää ryhtyä koviin otteisiin muuten ollaan 1918. Tasoisessa ja omistavan luokan kurimuksessa jossa työnantaja määrää kaikesta eli 6päiväinen viikkotyö 12tunnintyöpäivä 8tunnin palkalla ja muuta mukavaa on tiedossa jos meno ei muutu.kysyisinkin heiltä jotka ovat palkka töissä miksi äänestätte sortajaanne eli kokoomusta huom aktiivimalli ei lisää työpaikoja mutta kurjuutta se lisää helvetisti.
- MielenkiintoisiaAikoja
Mitä muuta porvarihallitukselta voisikaan odottaa kuin palkansaajien elämän kurjistamista? Ja nyt kun porvareilla on rauta kuumana, niin nyt taotaan oikein olan takaa. On luonnollista, että tilaisuus käytetään hyväksi.
Nyt ei kannata kuulua pienituloisten tai työttömien ryhmään.- äänestävät.kiusaajiaan
Jep, ja idiootit senkun äänestävät kokkareita ja kepua. En ymmärrä ?
- Kyläsenäinkinon
Tottamaar valkokaulusköyhälistö äänestää omiaan? On hianoa kuulua semmotteen porukkaan, vaikka ei aivan sinne kärkeen, joka menestyy ja näkyy! Eikä duunarinkaan pakko ole töitä tehdä jos ei siitä palkkaa makseta. Ei ole työntekovelvollisuutta. Oikeille osaajille, ihan duunareillekin, on joka alalla kysyntää ja heitä tapellaan saada firmojen palvelukseen. Itte voi jopa oman palkkansa silloin lähes määritellä, ei tessit ym. ole mitään niissä tapauksissa.
- sipilä.orpo.kyykkyyn
TÄMÄ ON HYVÄ JUTTU !! Oikealla asialla ovat.
- PaavoaKannatin
Joskus kannattaa jos haluu, joillekin ei kannata jos ei haluu. Eräs tuttunikin, palkalla on, niska limassa painaa menemään, veroja makssa vuodessa 70 tonnia jonka jälkeen jää viälä käteenkiin kulutettavaksi ylitte sata tonnia. Eräs tonen tuttuni, kelan päivärahalla kun on ja mikään ei kiinnosta eikä jaksa mitään, viiskymppiä päivässä sosiaalista avustusta, käteen! Valintoja?
- Eijaksatyötä
Kyllä viidelläkympillä pärjää hyvin päivän kun ei vaan tarvi mennä. Mihinkään työteekkiin tai vastaavaan paskaan kuunteleen vittuluita
- eijaksatyötä
sipilä.orpo.kyykkyyn kirjoitti:
TÄMÄ ON HYVÄ JUTTU !! Oikealla asialla ovat.
Niin ovat tätä lisää kun ei jaksa niin jaksa työskennellä hyvä kun jokut ovat alkaneet ajattelemaan asioita oikealta kantilta
- Tottot
Sitä ei ymmärrä mitä säästöjä tällä saadaan aikaan kun leikataan kaikkien vähäosaisimmilta, muutama 100 the.
Kyllä siellä verotuksella olisi suuret summat saatavilla pääomaveroa kiristämällä, varallisuusvero, osake verotus, yritys ja maataloustukia karsimalla ja näistä ei kenenkään perustoimeentulo vaarannu.
Tämä hallitus tekee järkyttävää politiikkaa, täällä ruvetaan pian kiväärejä jakamaan.- MielenkiintoisiaAikoja
Ei tässä pelkästään nopeita säästöjä haetakaan. Säästöt ovat enemmänkin savuverho isommille tavoitteille. Tässä haetaan uutta ja pitkälle kantavaa muutosta, jossa duunarien tulot ja omaisuus imetään omistavalle kansanosalle.
Yksi tärkeimmistä välitavoitteista on ammattiyhdistysliikkeen vallan supistaminen. Se vaihe onkin jo edennyt kohtuu pitkälle. - Akseli.K.1918
Se on justiinsa näin !
- SAK-voimaton
MielenkiintoisiaAikoja kirjoitti:
Ei tässä pelkästään nopeita säästöjä haetakaan. Säästöt ovat enemmänkin savuverho isommille tavoitteille. Tässä haetaan uutta ja pitkälle kantavaa muutosta, jossa duunarien tulot ja omaisuus imetään omistavalle kansanosalle.
Yksi tärkeimmistä välitavoitteista on ammattiyhdistysliikkeen vallan supistaminen. Se vaihe onkin jo edennyt kohtuu pitkälle.Näyttää siltä että SAK itse lyö sen viimeisen naulan omaan arkkuunsa. Jos helmikuun alkuun suunniteltuun mielenilmaukseen tilee vain 1.500...3.000 paikalle, on se samalla merkki SAK:n sananvallan päättymisestä tässä maassa.
Töissä olevat eivät moiseen kiinnostu menemään, koska ei ole kyse heidän palkoistaan tai työehdoistaan. Miten hyvin saadaan niitä mukavalle uunin pankolle jämähtäneitä työn vieroksujia liikkeelle? - töihin_mars
Siinäpä se juuri onkin, suomessa on liika lämpimät uuninpankot ja liian pehmeät tuolit että työttömiä saataisiin liikkeelle....mihinkään.
- tietämätön.määkii
Mihin töihin ??? EI OLE !!
- Tottot
Kyllä Suomessa on aika monta palkansaajaa ja kun siihen lisätään työttömät, sairaat ja muut pienituloiset ja nyt nähty mitä Sipilän hallitus ajaa niin ei siinä omaan jalkaan ruveta ampumaan niin kyllä siinä äänet menee vasemmistolle. Kyllä sitä vähempi järkinenkin tajuaa mitä tuhoa Sipilä on kavereineen tehnyt.
- Ökyrikas.alistajaKOK
Niinpä. Kansa on lähes pakotettu äänestämään vasemmistoa. Ei tätä riistoa, ja simputusta enään jaksa.
- sangvan
äänestäkää paavoa menee hallituksen rivit sekaisin,,,,,,
- Diapam102
Toi on totta paavolle ääniä siinä työläisen todellinen kosto hallitukselle
- Hyvin.pyyhkii
Kappas vaan! Pressan vaaleissa on annettu ennakkoääniä enemmän kuin missään vaaleissa ikinä. Toivottavasti tämä tarkoittaa myös varsinaiselle äänestyspäivälle aktiivisuutta. Kokkarit ja kepulaiset tuskastelevat, sillä tämä ei tiedä hyvää heidän ehdokkailleen.
- Aktiivialistus.pois
Orpolle ja sipilälle tervaa ja höyheniä.
- Kosua
Kuules rikhard 65 sinä tunnut puolustevan täällä palstalla aktiivimallia tuus kuule ens perjantaina keskusteleen meitin työttömien kans kun tullaan mielenilmauksesta hesasta vaikka tohon saluunan eteen ni katotaan vähän niinku nokikain mitä mieltä olet.
- Menkää-ihmeessä
> tuus kuule ens perjantaina keskusteleen meitin työttömien kans
> kun tullaan mielenilmauksesta hesasta
Se on hyvä että lähdette paikan päälle, saadaan sitä massaa.
SAK uunottaa väkeä, että sinne on tulossa 100.000 ihmistä mellakoimaan Sipilän Aktiivimallia vastaan. Minun veikkaukseni on että väki jää parhaassakin tapauksessa alle 10.000 hengen.
Todennäköinen saalis on joku 2.000....3.000 rettelöitsijää ja työkkärirahalla laiskottelua kannustavan plakaatin kantajaa oikeasti. Mutta siellähän mukana seisoskelette. - Rikhard65
Kosua kirjoitti:
Kuules rikhard 65 sinä tunnut puolustevan täällä palstalla aktiivimallia tuus kuule ens perjantaina keskusteleen meitin työttömien kans kun tullaan mielenilmauksesta hesasta vaikka tohon saluunan eteen ni katotaan vähän niinku nokikain mitä mieltä olet.
Kuule en taida tulla, kun ootte niin kännissä, kun pois tulette jos vanhat merkit paikkansa pitävät
- Diapam102
Sinä päivänä on suomi kiinni kun työläiset on lakossa että kyllä massaa pisaa. Js jossei yks päivä riitä aktiivimallin perumiseen ni laitetaan firmat viikoks kiinni ni luulis jo auttavan että saadaan hallitus nurin
- Malli-pysyy
Vaikka ne saisi sinne torille sen 100.000 ihmistäkin huutamaan, niin Aktiivimallia ei peruta siltikään. Sipilän hallituksen läskiniskainen ministeri vakuutti, että Aktiivimalli on ja pysyy.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005537440.html
Huutakaa nyt äänenne käheeksi siellä, ja tulkaa sitten takas Vammalaan kertoon, että koska se Aktiivimalli huutamisenne takia loppuu. Nimittäin se ei lopu, ja SAK saa turpiinsa. - Tottot
Vienti nyt vetää hyvin ja yrityksillä menee hyvin. Laitetaas sieltä vienti seis ja satamat alas kk niin katsomaan miten Sipilän ilme muutuu.
- Ei-voi-voittaa
Ittellensä se sika siinä vahingon tekee, kun oman ruokakaukalonsa kaataa.
Kattotaan nyt miten kauan SAK:n maine kestää sitämettä niiden väki pitää Suomen satamia motissa.
Varmaan viikon verran kun istutaan kaikki suomalaiset, omat peffat penkeissä kotonamme, niin siinä kohtaa alkaa isompi uho karista SAK:n pölvästeinkin kuontaloista.
- toverit18
Onko sieltä kuontaloista mitään karissut sadassa vuodessa, samanlaista uhoa ja huutamista.
- Diapam102
Jos huuto ei auta niin. Kovemmat otteet on paikallaan niin sitä 100 vuottakin sitten tehtiin toistuuko sama merkit näyttävät siltä
- toverit2018
No onhan se todella kyykytystä, jos vaaditaan 18 tuntia töitä kolmen kuukauden aikana !
Hei herätkää.- Ota.oikeasti.selvää
Sä et tajua faktoja. KÄYTÄNTÖÄ. Kuka perkele muka tekee työsopimuksen 18 tunniksi ?? Sellaista työnantajaa ei ole. Ottaa vain säälistä töihin. Ja jos niitä hommia/tekemistä ei vaan ole !!
- äänestikköitte
Sitä mikään Ilmari enään kaada, laki on tehty ja laki on laki.
- Eruskuntasäätäää
Kuule lakia voiraa muuttaa ihan koskavaan.niiiiku sillon kun sairaanhoitajat men lakkoon .2pv nii vanhanen sääti uuden lain.niiiku .
- PaavoaKannatin
Sairraanhoittajat oli töisä käyviä ylityöllistettyjä alansa kouluttautuneita ammattilaisia, jokka oli joutumassa palkkakuoppaan nähden ammattitaitoonsa ja tarvittavuuteensa yhteiskunnan palveluksessa. Aktiivityöttömät ovat jotain ihan muuta. Tosin osa heistä eivät ole työttömiä omasta tahdostaan, eivätkä haluaisi olla ilman työtä, osalle on ihan sama mitä ympäristössään tapahtuu, kunhan vain rahaa tulee pikapankinreiästä ja saavutettua etua ei saisi leikata. Siis tulevan rahan määrää, esim. kuukaudessa?
- OpetelkaaÄänestämään
Seuraavissa vaaleissa tulemme näkemään nykyisen trendin jatkuvan, eli vasemmisto kutistuu ja oikeisto kasvaa, joten köyhimmän kansanosan tilanne vaikeutuu entisestään.
Ilmari valittaneen eduskuntaan jatkossakin, mutta demokratian pelisääntöjen perusteella demarien vaikutusmahdollisuudet jäävät pieniksi. Siksi ilmari ei kaada yhtään mitään. - Tottottttt
Suomessa pitäisi olla mahdollisuus äänestää pankkitunnuksilla netissä tai äänestyspakko niin demokratia toteutuisi. Vasemmiston kannatus nousisi 20%.
Kokkareiden kannattajat käyvät 100% äänestämässä mutta syrjäytyneet, alkoholi ongelmaiset ja työttömät olisi saatava äänestämään.
Se tuho mitä Sipilän hallitus on tehnyt Suomessa pitäisi olla jokaisen vähävaraisen muistissa ja patistaa äänestämään ja uskon niin.- hilipatipippan
Noilla alkoholisteilla ja syrjäytyneillä sekä työttömillä ei välttämättä ole pankkitunnuksia johtuen tuloista ja tilanteesta.
- nimetön9e65346
Toivottavasti ei kaada. Loiset töihin!
- Kaatuu-varmana
Kaadetaan se työläisten ruoskalaki vähin äänin.
- Paljon-pahaa
Silloin kaatuu myös ilmari siinä mukana. En usko että kestää noin nuori kaveri.
- Nollalinjalle-jatkoako
Aikooko Ilmari tosiaan asettua vielä ehdolle ensi kevään vaaleihin? Ihan siinä mielessä kyselen, kun ei se ole kuitenkaan saanut mitään aikaiseksi ensimmäisen kautensa aikana.
Eihän nyt koko nelivuotiskautta tarvitse siihen käyttää, että oppii liikkumaan Eduskunnan tilöissa. Oppii syömään Eduskunnan ruokalassa ja osaa kulkea illalla ratikalla kotiinsa.
Pitäisi olla jotakin aikaansaannoksiakin jo osoittaa, edes pieniä.- satraapit
Ilmariko siellä on köyhiä kyykyttänyt, kyllä siellä kyykyttäjinä on tämä pääkyykky Satonen ja sikavelkainen Hakanen.
- 4-vuotta-mennä-humahti
Niin siis mitä se Ilmari on saanut 4 vuodessa aikaiseksi? Sentään koko maan laajuisestikin SDP-puolueen nuori toivo on kyseessä.
Sikatilallinen Hakanen ja kiinteistömokuli Satonen ovat kuitenkin puolueineen saaneet KiKy-sopimuksen kasaan pari vuotta sitten. Sen seurauksena Suomen talous ja kilpailukyky on korjaantunut.
Keskituloisia ja hyvätuloisia on kuitenkin 70% suomalaisista. Ne ovat keskimäärin kohtuullisen tyytyväisiä Satosen ja Hakasen puolueiden tekemsisiin.
Mutta mitä SDP sinä aikana on tehnyt, muuta kuin jarruttanut? Eikä edes jarruttaen ole saanut mitään itelle vastenmielisiä hankkeita pysäytettyä? - Siipimies
Kahdesta kaudesta saa toki paremman eläkkeen kuin yhdestä. Pääsee aatteen mukaisesti elämään myöhemminkin toisten rahoilla.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821