Onni Partanen...

sai perinnöksi Etelä-Helsingistä hulppean lukaalin; arvoltaan reilusti yli 300 000 eukkua. Tietääkö kukaan miten Onni on selvinnyt perintöverosta? Käsittääkseni tässä tapauksessa vero on noin50%!
7508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No, jos saivarrellaan niin eikös sen lukaalin perinyt Ilona? En tiedä mitenkä ne koukerot menee, mutta pitää kysyä Itte-Mäkimaalta.

Äänestä

ilmaiseksi saatua rahaa pitääkin verottaa ja kunnolla.
mutta työllä ja hiellä ansaittua rahaa pitää verottaa nykyistä vähemmän.

Äänestä

ilmaiseksi saatua rahaa pitääkin verottaa ja kunnolla.
mutta työllä ja hiellä ansaitun rahan verotusta pitää pienentää.

Äänestä
  • lukaalistako ei ole maksettu aikaan jo todella paljon veroa? Yhteiskunnan kannalta on hyvä että joka asiasta maksetaan monta kertaa veroa mutta ei muuten. Juu verotusta saisi pienentää. Mutta kun sinäkin olet työllä ja hiellä ansainnut rahaa, ostat sillä oman talon jonka joku joskus perii ja sitten se taas maksaa siitä jo verotetusta taas veroa.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    lukaalistako ei ole maksettu aikaan jo todella paljon veroa? Yhteiskunnan kannalta on hyvä että joka asiasta maksetaan monta kertaa veroa mutta ei muuten. Juu verotusta saisi pienentää. Mutta kun sinäkin olet työllä ja hiellä ansainnut rahaa, ostat sillä oman talon jonka joku joskus perii ja sitten se taas maksaa siitä jo verotetusta taas veroa.

    aina ja aina vaan verottaa samaa kohdetta, siis puhun omaisuusverosta minäkin. Kun vanhempani sodan päätyttyä rakensivat talonsa kovalla työllä ansaitsemillaan rahoilla kun vielä oli pulaa tarvikkeista ja lähes kaikki piti tehdä itse, tiilistä ikkunapuitteisiin, hirret veistää, kattopäreet, kertaalleen käytetyt naulat oikoa jne. Raskaan työn jälkeen illat ja sunnuntait rakennuksella tuhannet tunnit uurastaen. Ja myöhemmin tehdyt korjaukset kun aikaa myöten alkoi saada kattohuopaa, myöhemmin peltikattoon vaihto, ikkunoiden uusiminen kun alkoi saada isompikokoista ikkunalasia jne jne. Kaikki materiaali ostaa kerran jo verotetuilla rahoilla. Ja kun heidät aika jätti, niin perintöveroa maksamaan ainoa lapsi! Joka taas peruskorjasi ja kunnosti kiinteistöä kovalla työllä ansaituilla, pienestä palkastaan säästämillään, kertaalleen verotetuilla rahoillaan. Ja kun aika jättää, niin taas lapset maksaa perintöveroa! Ei tämä voi olla oikein ja kohtuullista. Kyllä on tönöllä hintaa, sanonpa vaan. Pistämällä tulen nurkan alle jonain päivänä, säästän lapsilleni omaisuusverorahat ja annan verottajalle pitkän nenän. Heittäydyn sosiaalihuollon elätiksi!

    Äänestä

Kotikatu-sarjan kirjoittajille taas oiva yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja manipulaation paikka; alas moninkertainen verotus eli veropoliittinen ikiliikkuja!
Aikaisemminhan sarjan tekijät toimivat kirkon markkinamiehienä, ja nyt kaikenlaisen pienyritteiäisyyden pönkittäminen on ujutettu sarjaan.

Äänestä

Mä luulen, että Ilonalla oli rahaa säästössä, kun tiesi, että veroja joutuu makseleen.

Ihme muotiongelma tämä perintövero. Sitä on maksettu vuosikymmenet ilman kummempaa tuskaa. Nyt se on niin väärin, että jos ilmatteeksi saan jotain, niin en kyllä veroja ainakaan maksa.

Ei mennä tällä kertaa Ruotsin perässä männikköön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loginomi kirjoitti:

sai perinnöksi Etelä-Helsingistä hulppean lukaalin; arvoltaan reilusti yli 300 000 eukkua. Tietääkö kukaan miten Onni on selvinnyt perintöverosta? Käsittääkseni tässä tapauksessa vero on noin50%!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu