Tässä Niinistön "suosion" salaisuudet

liian_läpinäkyvää

Sauli Niinistö on kuivakka, kierteleviä lutkautuksia laukova vanhus. Saulin suosiota nostaa ainakin 50% seuraavat asiat.

1. Nuori vaimo, glamouria ankeaan arkeen ja juttuja medialle

2. Vaalivauva

3. Hauska Lennu koira

Kokoomuksen suosio ei tule ilman wannabe pieni- ja keskituloisia puupäitä. Ylläoleva lista uppoaa tähän yksinkertaiseen ja omaa etua vastustavien joukkoon kuin kuuma veitsi voihin.

31

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suvakkianneli

      Samaa kanssa ihmettelen miten ihmeessä nää pieni ja keskituloiset ajattelee hyötyvänsä kokkarepressasta joka ei muuta tee kuin kurjistaa kansaa ja vielä mamujen kustannuksella.

      • vaalipäällikkö

        Vastaus! Ne voi samaistua hetken aikaa olevansa rikkaita oikeistoporvareita ja se hetki kestää tasan sen aikaa, kun kasin piirtää äänestyslippuun, sitten koittaa arki aamulla lähdettävä pienipalkaiseen duuniin rahattomana


    • WhoCountVotes
    • Viagraa.tarvitaan

      Kuitenkin?

      • Mieskuntoo

        Miks tarvitsis kun on nuori hehkeä vaimo? Miehil käy kateeksi.


    • pehmeet_porukkaa

      Yksi porukka ratkaisee vaalit, eläkeläiset. Heihin uppoaa nämä vauva-ja
      koirajutut. Miksi? Siksi koska Saulikin on eläkeläinen.

      • Paras.valitaa

        Vissi ero on. Sauli ei oo nostanut eläkettään vaikka siihen olis oikeus. Pienensi myös presidentin palkkiotaan. Ei ole uskottavaa että kukaan muu nyt olevista ehdokkaista tekisi samoin.
        Me eläkeläiset olemme tarkkaan kartalla. Valitaan paras ehdokas.


      • Osmo.Kyrväs
        Paras.valitaa kirjoitti:

        Vissi ero on. Sauli ei oo nostanut eläkettään vaikka siihen olis oikeus. Pienensi myös presidentin palkkiotaan. Ei ole uskottavaa että kukaan muu nyt olevista ehdokkaista tekisi samoin.
        Me eläkeläiset olemme tarkkaan kartalla. Valitaan paras ehdokas.

        Vaikuttaa siis siltä, että joku ulkopuolinen maksaa hyvin Niinistön veroparatiisitilille!


      • jotenkinhämärä
        Paras.valitaa kirjoitti:

        Vissi ero on. Sauli ei oo nostanut eläkettään vaikka siihen olis oikeus. Pienensi myös presidentin palkkiotaan. Ei ole uskottavaa että kukaan muu nyt olevista ehdokkaista tekisi samoin.
        Me eläkeläiset olemme tarkkaan kartalla. Valitaan paras ehdokas.

        Mistä tiedät, että hän ei ole ottanut eläkettään? Vähän alennettu pressan palkkio on kuitattavissa monin eri tavoin. Meille ei kerrota yksityisasioita ja sijoitukset veronmaksajien tukikuvioineen jäävät hallintarekisterien kätköihin. Minuun hän tee luotettavaa vaikutusta.


    • pahin_painajainen

      Voiko yli 70-vuotias oikeasti lisääntyä? Luulisi että mahdollisuus saada joku ceeppari kakara on suuri.

      • Viagraa.peliin

        Niin seisoo kunnolla!


    • afaffaaa

      "Vaalienlaskenta"? lasketaan vaalit: yhdet. Hörhö tarkoittaa varmaan äänten laskentaa (ja senkin voittaa S.N.)

    • perheen_arvokkain

      Eikös Lennu ole noiden ensimmäinen lapsi?

    • Ärsyttävä_Lässyttäjä_

      Itsestään selvyyksiä tuo lässyttää vuodesta toiseen.
      "Ööö, toki, niin tai ei"
      "Ööö, sieltä on afrikasta porukkaa tulossa eurooppaan meren yli"
      En äänestä Niinistöä.
      Korni on koko tyyppi.

    • uuttakehiin

      Eiköhän laiteta Sauli eläkkeelle ja hoitamaan Jennin kanssa vauvaansa jotta pikkuniinistöstä tulee
      tasapainoinen ja kunnialinen veronmaksaja maahamme!
      Nuoremmat saavat ottaa homman hoitoonsa, Sauli-ei-jatkoon!

      • Hyviä_vaihtoehtoja

        Ja kukas muka tilalle?


    • Paskaa_Demokratiaa

      Suosion todelliset salaisuudet:

      1. Surkeat vastaehdokkaat. Näissä vaaleissa on pelkkää kuraa vastassa, ei yhtään pätevää tai vakavasti otettavaa ehdokasta nousemassa Niinistöä vastaan.

      2. Presidentin olemattomat valtaoikeudet. Suomessa presidentti ei pidä hallussaan merkittävää valtaa. Tälläiseen asemaan sopii hyvin kuivahtanut kaikkia mielistelevä Niinistö.

      3. Ulkopoliittinen kokemus. Presidentin ainoa merkittävä valta on ulkopolitiikassa, josta Niinistöllä on pitkä kokemus. Ainoastaan Väyrynen kestää tässä vertailun Niinistölle, mutta muuten aika on ajanut pahasti Väyrysestä ohi

      Väyrynen ja Huhtasaari puhuvat jatkuvasti pelkästään sellaisista asioista, joihin presidentti ei voi vaikuttaa yhtään mitenkään. Selvästi käydään asemiin eduskuntavaaleja varten, eikä edes pyritä presidentiksi vakavissaan. Vanhasen kaltaista poliittista ruumista eivät äänestä edes paatuneimmat kepulaiset. Vasemmiston ehdokkaat ovat mitäänsanomattomia stereotyyppisiä suvaitsevaisia feministejä, jotka yököttävät jopa puolueidensa ydinäänestäjiä. Suomenruotsalaista äänestävät vain toiset suomenruotsalaiset. Haavisto on Niinistö-light; vähän liberaalimpi, vähän nuorempi, vähän vasemmistolaisempi ja ihan tyhjänpäiväinen ehdokas.

      Joten eipä hyvältä näytä, en taida vaivautua edes äänestämään, sillä kaikki ehdokkaat ovat surkeita, eikä kokoomuslainen ole vaihtoehto. Ehkä piirrän lippuun kirkkoveneen

    • LurdKussel

      Onko sillä niitä?

    • NiinistöVoittaa

      Niinistö on pätevä valtiomies, joka pyyhkii vähäpoika-väyrysellä lattiaa.

      • ääninen

        Väyrynen on vanhempi kuin Niinistö! Laura on nuorin pressaehdokas.


    • ei_normaali_ihmisten

      Niinistö on rikkaiden ja wannabe rikkaiden suosikki

    • Nbuuyt

      Koska oikeita rikkaita on Suomessa niin säälittävän vähän ehkä 4-5prossaa kansasta, niin nolot wannabe rikkaat siis tyhmyyttään äänestävät Niinistöä.

    • T.M.Kivimäki

      Sauli Niinistö on lopultakin vain tyhjyyttään kumiseva tynnöri.

    • salenfeikkiäänet

      Nyt kun kaikki tuntuvat tietävän ketä EI pidä äänestää, niin minulla on kaikille heille rehellisin ja järkevin ehdokas, se on nro 5. Jos ette äänestä, tulette yllättymään, koska Laura voittaa Salen joka tapauksessa. Kertokaa samat terveiset mummullennekin.

    • Niinistön_suosion

      ainoa syy, on kyky esiintyä jokseenkin vakuuttavasti vakaana ja "hyvän ihmisen" arvopohjan omaavana. Eli presidentillisenä.

      Arvomaailman "Pellin alle" vilkaiseminen voisi tuottaa monellekin Saulin kannattajalle katkeran pettymyksen, mutta juuri siitä syystä sinne ei vilkaista. Monet Saulin kannattajat ovat tyytyväisiä omaan pieneen kuplaansa, harhakuvaan siitä, että maalla on vakaa ja hyvän arvopohjan omaava presidentti. Suurelta osin tätä aiheuttaa kaksi kansallista traumaa.´

      Ensimmäinen trauma on se, että Kekkonen on mennyt eikä toista tule. Kuitenkin presidentiksi kaivataan Urkki kakkosta. Tämän trauman vaikutusta vahvistaa toinen kansallinen trauma. TARJA HALONEN.

      Halonen onnistui kaivamaan maata kaikkien tulevien naisehdokkaiden jalkojen alta. Lisäksi Halonen onnistui vulgarisoimaan koko presidentti-instituutiota tavalla, joka helpotti Niinistöä saavuttamaan presidentillisen karman mielikuvan paljon helpommin, kuin tilanteessa jossa Niinistön olisi pitänyt astua Kekkosen suunnattomiin kenkiin.

      Tarja Halosen jälkeen presidentin kengät oli helppo täyttää. Jopa ylitse pursuavasti.

      Suurelta osin Niinistöltä menevät monet nykyajan asiat yli ymmärryksen, mutta se ei häntä paljoakaan haittaa. Hän osaa tukeutua puolueeseen, kuten puolue tukeutuu häneen. Symbioosi on täydellinen, eikä sitä tarvitse kuin nimeksi peitellä. Lisäksi Niinistö osaa valtiomiesten PR-säännön numero yksi: "Tule esille vain tilanteissa, joita voit käyttää hyväksesi". Muutama huti tämän suhteen on virkakaudella kiireessä tehty, mutta muuten on onnistunut oikein hyvin.

      Juuri tällä tavalla luodaan presidentti joka on ilmiö. Ja ilmiöt menevät väkijoukkoihin kuin häkä.

    • Bytwwwqq

      Ei ole havaittavissa mitään Niinistö ilmiötä, vaikka kokkareet kuinka yrittävät selittää mustaa valkoiseksi. Kansa ei todellakaan ole hurmoksen vallassa. Viime aikoina on tullut hallitsijoiden suunnalta niin kylmää kyytiä kansaa kohtaan, että sokeinkin näkee kokkareiden todellisen luonteen, siinä ei nyt Lennut, vauvat tai muut jipot auta.

    • ja_hauskuudesta

      Kun Sauli saisi edes osan Lennun älystä.

    • Varoittajaveikko

      Niinistö on todelinen turvalisuusriski Suomelle ajaessaan Suomen Natojäsenyyttä.
      Käytännössä sotatila syntyy itärajalle jos Suomi liittyy Natoon.
      Sitäkö Suomen kansa haluaa? Epävakaita oloja ja konflikteja. Suursuomen tekemisen ajat ovat ohi ja sotahullut pitää laittaa laatikkoon ja laatikon kansi kiinni!
      Suomi ei pärjää alkuunkaan Venäjälle tänä päivänä jos konflikti syntyy!

    • helpotusta-elämään

      Suomen kansan on aika päästä tuosta porvarivallasta eroon ja siityä taas kansanvaltaan ennen kuin koko kansa on orjuutettu. Hyvä aloittaa presidentin vaaleista ja turvallisuuspolitiikasta ja estää sotahullujen Natopyrkimykset ja taata rauhaa seuraaville vuosille!
      Miettikää haluatteko sotaa vai rauhaa!

    • jopayritysjohtoon

      Suosion salaisuus on tyhmä kansa. Pätee kaikkiin päättäjiin.

    • huijaris_mies

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe