Monet ateistit vetoavat mielellään tieteeseen ja auktoriteetteihin perustellessaan ateismiaan, joten otetaan esille tämä. C. G Jung ei siis ollut ateisti. Hänen mukaansa ns. merkitykselliset yhteensattumat ovat osoitus jonkinlaisen yliälyn olemassaolosta ja hänellä oli useita omiakin kokemuksia merkityksellistä yhteensattumista. Merkityksellisillä yhteensattumilla hän tarkoitti sellaista tapahtumien ketjua, joka ei selity kausaalisuudella, eikä sattumilla ja joihin liittyy yleensä synkronismia.
http://www.kuudennenauringonaika.fi/199955754
Onko täällä kenelläkään kokemuksia merkityksellisistä yhteensattumista?
Jung ei ollut ateisti
18
105
Vastaukset
- eiolejumaliaei
Ateismiin riittää jumalien olemattomuus. Ei siihen mitään auktoriteettejä tarvita :)
- ff.ss
Luterilainen vetää mällinsä mielellään imuriin, on siinäkin tapa.
> Onko täällä kenelläkään kokemuksia merkityksellisistä yhteensattumista?
On. Tosin pistäisin tuon "merkityksellisistä" lainausmerkkeihin. Olen nimittäin seurannut tuttavaa, joka kokee noita jatkuvasti. Hommahan menee niin, että aina kun jotain tapahtuu, joka on yhteensattuma, siitä tehdään numero ja se muistetaan. Kun yhteensattumaa ei ole, homma unohtuu heti. Lopputuloksena mennään aika tarkkaan sattuman lakien mukaan, mutta henkilö itse saa vakuutettua itselleen, että jotain ylimaallista tapahtuu.
Se on ihan normaalia. Ihminen on rakentunut sillä tavalla, että taipumus havaita erinäköisiä kuvioita on korostunut. Ihan hyödyllinen ominaisuus joissain hommissa, mutta tuo kannattaa tietää, ettei mene tuohon harhaan itse.
Esimerkki: itselle on muutaman kerran käynyt niin, että olen ajatellut jotain kaveria, puhelin on soinut ja kaverihan se on soittanut. Kuulostaa uskomattomalta, paitsi jos huomioidaan kaikki ne kerrat jolloin olen ajatellut kaveria ja se ei ole soittanut...>Ihminen on rakentunut sillä tavalla, että taipumus havaita erinäköisiä kuvioita on korostunut.
Jotkut ihmiset ovat lisäksi rakentuneet sillä tavalla, että he saattavat nähdä Jeesuksen kasvot paahtoleivässä tai lehmänläjässä, vaikka kukaan ei edes tiedä miltä Jeesus näytti.RepeRuutikallo kirjoitti:
>Ihminen on rakentunut sillä tavalla, että taipumus havaita erinäköisiä kuvioita on korostunut.
Jotkut ihmiset ovat lisäksi rakentuneet sillä tavalla, että he saattavat nähdä Jeesuksen kasvot paahtoleivässä tai lehmänläjässä, vaikka kukaan ei edes tiedä miltä Jeesus näytti.Tuossa kuva, josta voit tarkistaa ulkonäön: https://www.dailydot.com/unclick/dog-butthole-jesus-origins/
TheRat kirjoitti:
Tuossa kuva, josta voit tarkistaa ulkonäön: https://www.dailydot.com/unclick/dog-butthole-jesus-origins/
Pakko myöntää, kyllä sen täytyy olla Jésus.
- Hansthehorse
Who gives a fuck? Jung was a head case, not a scientist.
- ff.ss
fuk ? älä puhu kuin kiimainne lestateini. Join kahvia ja vatsaani kivistää en jaksa juuri nyt vastata. ilmaa, koske
Merkitykselliset yhteensattumat taitavat olla aivan tavallisia yhteensattumia, joille kokija antaa merkityksen.
Olen joskus lainannut vertausta kaverista, joka yrittää pudottaa kolmen kilometrin korkeudessa olevasta kuumailmapallosta pipetillä pisaran tietyn puutarhapäydän tiettyyn naulankantaan. Yritystä voitanee pitäätoivottomana.
Mutta jos kolmessa kilsassa on ärhäkkä ukkospilvi, samaan naulankantaan osuu montakin pisaraa. Jos pisara osaisi ajatella, se saattaisi nähdä osumassa salaperäistä kosmista merkitystä. Miksi juuri minä miljardeista muista?
Jos yksittäisellä ihmisellä on yksi mahdollisuus kymmenestä miljoonasta kokea jokin yhteensattuma koko elämänsä aikana, se tapahtuu silti kymmenisen kertaa joka vuosi jollekin maapallon ihmisistä. Kai sen voi kokea merkityksellisenä, vaikka se on lähinnä tilastollinen välttämättömyys.Entä sitten vaikkei Jung olisi ateisti ollutkaan?
Entä sitten?
Onko paavi mukamasa ateisti?
Onko?- ff.kk
Jungin ajatuksista kirjoitetaan: "Varjo (Schatte –Shadow -Varjo) on tietoisuuden polttopisteen ulkopuolelle jäävä osa minuutta. Varjon puolella oleva persoonallisuus on osa itseä ja henkilökohtaista tiedostamatonta koostuen persoonallisuuden kanssa ristiriidassa olevista näkökohdista, taipumuksista ja ominaisuuksista. Niin kauan kuin ei ole tietoista valaistusta Varjon alueeseen, sillä on taipumus toimia itsenäisesti".
http://www.raimonikula.net/jung/cgjung.htm
Voisiko olla niin että ateistin "varjo", eli kaikki se negatiivinen mitä ei ole tietoisuuden valoon tuotu, estää totuuden tunnustamisen? Siis mm. totuuden omasta tietämättömyydestä, koska Jumalaa ja korkeampia voimiahan ei voi tietää olemattomiksi.
Rehellinen ja itsensä kanssa sopusoinnussa oleva uskova ihminen voi helpommin tarkastella omaa varjoaankin, eikä Jumalaan liittyvä pelkokaan ole silloin sellainen ongelma, jota ei voisi kohdata.- Fanaa
Sinä olet Rampe tuon Jungin kanssa näitä sanasalaattimiehiä.
Minusta liioittelet väittäessäsi että ateistin tietoisuus ei sisällä mitään negatiivista. Olet oikeassa siinä, että ateistit ovat useimmiten uskovia tiedostavampia, empaattisempia ja yleisestikin paremmin toimivia ihmisiä (monessa mielessä), mutta tuo nyt on jo liioittelua.
" C. G Jung ei siis ollut ateisti."
Oliko hän tiedemies?Ateismi on jumaluskon puutetta.
Ei mitään muuta.- a-----a
Ateismini ei ole tätä ennenkään edellyttänyt edes tietoisuutta Jungin olemassaolosta saatika ajatusmaailmastaan. Ateismini ei perustu auktoriteetteihin. Tuo lienee useimmille uskoville liki mahdotonta käsittää.
"Monet ateistit vetoavat mielellään tieteeseen ja auktoriteetteihin perustellessaan ateismiaan"
Ensimmäiseen oma vastaukseni olisi osittain kyllä. Ateismini perustuu siihen, että jumalien olemassa olosta ei ole mitään todisteita. Olen tähän pyytänyt uskovaisia osoittamaan jotain, jonka voisi tieteellisen menetelmän avulla osoittaa todeksi.
Jälkimmäiseen oma vastaukseni on ehdoton ei. En ole perustellut kertaakaan oman ateistisuuteni aikana omaa ateismiani sillä, että joku auktoriteettiasemassa, tai vaikkei olisikaan auktoriteettiasemassa, sanoisi, ettei jumalia ole, joten en usko. Uskomattomuuteni on puhtaasti sen seurausta, että en ole tullut vakuutetuksi jumalien olemassa olosta.- Abraxasista
Vaikka Jung puhuukin paljon jumalista yms. (ja ylipäätään paljon kaikesta psykologiaan liittyvästä!), niin hän vaikuttaa olleen käytännössä ateisti, siinä merkityksessä, että Jumala näyttäisi olleen hänelle; ainakin osassa hänen merkittävimpiä kirjoituksiaan, vain vertauskuva, jolla ei ole mitään oikeasti itsenäistä tai ihmisen kannalta pysyvää vaikutusta todellisuuteen.
Hänen ajattelussaan Jumalan ja Paholaisen yläpuolella on vielä yksi taso - eli Abraxas, joka on ns. Jumala Jumalan yläpuolella ja Paholainen Paholaisen yläpuolella ja joka siis yhdistää sekä Jumalan, että Paholaisen. Tämä on tietysti täysin monoteismin vastainen näkemys ja myös jopa täysin vastoin sitä, että Jumala olisi edes oikeasti itsenäinen toimijakaan. Jungin käyttämä kieli on vertauskuvallista ja hän on myös tarkoituksellisesti pyrkinyt mystifioimaan tiettyjä osia ajattelustaan.
On ilmeistä, että Abraxas ei ole todellinen persoona, vaan kyseessä on psykologinen tulkinta persoonattoman voiman vaikutuksista, kuten Jumala ja Paholainenkin hänen ajattelussaan. Eli, hänen ajettelussaan oletetaan olevan olemassa viimekädessä vain persoonaton voima, jonka vaikutukset ihmiset voivat tulkita Jumalan ja Paholaisen tms. tekemisiksi. Tuo tapahtuu automaattisesti, osana mielikuvamaailman jäsentämistä vastakohtapareiksi. Eli, ei siis ensinnäkään Jumalaa ilman Paholaista, joka on siis kuin pysyvä kolikon kääntöpuoli ja toisaalta Jumala ei hänen ajattelussaan ole myöskään oikeasti yhtään Paholaista mahtavampi.
Kun nuo vaikutukset yhdistetään, niin saadaan realistinen näkemys siitä, mistä todellisuudessa on kyse, eli todellisuus sisältää keskenään tietyllä rajallisella tarkastelutasolla ristiriitaisia osia, joiden perusolemus on silti sama. Jungin ajattelussa Jumala ja Paholainen kumoavat viimekädessä toisensa kaikessa, eli ne ovat tavallaan illuusioita. Jungin Jumala on voiman kokoava komponentti ja Paholainen hajottava komponentti, riippumatta siitä, että kootaanko tai hajotetaanko asioita, joiden ihmiset eri uskonnoissa kokevat olevan hyviä tai pahoja.
Synkronisiteetin oikea tulkinta ilmeisesti liittyy ihmisen kognitiivisiin kykyihin hahmottaa tunnistettavissa olevia yhteyksiä ja korrelaatioita valittujen asioiden välillä. Laboratoriotutkimukset osoittavat, että ihmisen mielellä ei ole kykyä vaikuttaa asioihin, vaikka ne myös osoittavat, että ihmisillä on vahva taipumus olettaa itsellään olevan tuollaisia kykyjä. Kyse on ilmeisesti siitä, että ihminen on assosioinut ruumiinsa toiminnot itseensä, mutta tarkastelee niitä pienellä viiveellä. Jung esimerkiksi ei uskonut, että rukoilulla olisi viimekädessä mitään vaikutusta mihinkään.
Ihmisen aivot jäsentävät vastaanottamaansa informaatiota ja ne voivat virittyä suhteellisen helpostikin sellaiseen tilaan, jossa ne keskittyvät esimerkiksi tunnistamaan ihmisten kasvoja. Jos tietyt kasvonpiirteet on henkilön sisäisessä mielikuvamaailmassa assosioitu esim. Jeesukseen, niin on mahdollista, että Jeesus tuossa merkityksessä tosiaan hahmottuu esiin esim. sahanpuruista, kaikkine tuollaiseen Jeesukseen assosioituneine piirteineen päivineen ja psykologiselta kannalta epäilemättä hyvin merkityksellisellä tavalla. Tuota ei kuitenkaan tietenkään aikaansaa tuotettava mielikuva, vaan ihmisen aivot, jotka ylittävät sekä Jumalan, että Paholaisen, aivan kuten Abraxaskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen735579Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2744890Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453214Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052653Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52282Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21566Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291408Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211220Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei127855