Jopa 10 000 laitonta

Jorma Vuorio arvioi, että Suomessa olevien paperittomien määrä on nyt 1000–2000 henkeä. "Pahin skenaario voisi olla, että jäisi 10 000."

Laittomasti Suomessa oleskeleville ulkomaalaisille palveluita ja tukia miljoonilla euroilla

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005518433.html?ref=rss
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä niitä on jo nyt yksistään Helsingissä noin enemmän kuin 2000. Näin arvioi tuttavani, joka tapaa heitä lähes päivittäin. Moni elättää itsensä myymällä huumeita tai muulla rikollisella toiminnalla.

Asunnon saa helposti sellaiselta puolitutulta, jolle sen maksaa Kela - tälle henkilölle täytyy vain maksaa pari sataa euroa "alivuokralaisena". Osa saa tukia jo jostain toisesta EU-maasta, jossa he virallisesti muka asuvat.

Parasta on se, jos löytää itselleen vaimon. Se on helpoin tapa päästä maahan asumaan. Sen jälkeen pääsee myös opiskelemaan tai töihin, sillä paperin saanutta ulkomaalaista kohdellaan esim. työkkärissä joskus silkkihansikkain suomalaisiin verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomi-says-welcome kirjoitti:

Jorma Vuorio arvioi, että Suomessa olevien paperittomien määrä on nyt 1000–2000 henkeä. "Pahin skenaario voisi olla, että jäisi 10 000."

Laittomasti Suomessa oleskeleville ulkomaalaisille palveluita ja tukia miljoonilla euroilla

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005518433.html?ref=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu