Juhana Vartiainen esiintyi telkkarissa, niin jo tuli kannatusta tähänkin kansalaisaloitteeseen.
Pienessä hetkessä tuli 12 000 allekirjoitusta .
Kiitos Juhana "the Suur Lahtari" Variainen
Jos et ole vielä allekirjoittanut, niin vielä kerikää
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Juhana Vartiaisen hyvä teko
34
318
Vastaukset
- aktivointia.Sopeutujille
Tämä on tärkeä aloite. Voi, kunpa ohjelma Vartiaisesta torkkupeiton alla lähetettäisiin uusintana mainostamaan aloitetta.
- JuoppohulluPummi
Vartiainen kertoi juovansa päivisin pari pulloa viiniä ja nukkuvan eduskunnan sohvalla.
- KOK.vie.nahatkin.selästä
Miksi lahtari-vartiainen nykii ja tärisee ? No, seuraava hallitus peruu tämän järjettömän lain.
- pakolaiskulut
KOK.vie.nahatkin.selästä kirjoitti:
Miksi lahtari-vartiainen nykii ja tärisee ? No, seuraava hallitus peruu tämän järjettömän lain.
Miljardiluokan kulut odottavat täyttämistä.
Hallitus esti opposition velan oton ja
menot olisi pitänyt ottaa budjetin kehyksistä.
Kulut ovat vain niin suuret, että niitä ei saa katettua
kikyllä eikä aktiivilla. Paljon rahaa puuttuu,
Sadat miljoonat ovat vielä löytymättä.
Vartiainen on vain kasvot tälle asialle.
josta päättäjät ovat hiljaa.
- EiNähtävää
Varttijussi sanoi ettei maailma tähän kaadu. Suomi-työtön joutuu raatamaan vain 18 tuntia, kun tanskalaiskolleegalla tuntimäärät ovat moninverroin suuremmat.
- KaikkiKustuSuomessa
Tanskalainen työtön saa kuitenkin tukea n. 1.700e/kk kun suomalainen saa n. 700e/kk ja Tanskassa on työvoimatoimistovirkailijoita n. 10 kertainen määrä suhteessa työttömiin verrattuna Suomeen auttamassa työllistymisessä. Suomessa Länsi-Euroopan yksi alhaisimmista työttömyysturvista jota Euroopan neuvostokin on vahvasti arvostellut ja nyt kokoomuksen, kepun ja sinisten sinipiikaporvarihallitus leikkaa sitä entisestään.
- En-koskaan-työttömänä
Tanskassa työnantaja on fiksumpi, se palkkaa työttömön lyhyeksi aikaa, Suomessa sellaista ei tapahdu.
- MarsAktivointiin
Varttihullu-Vartiainen kokoomuksen tunkio, joka on saatu laukomaan kaikki Urpojen, Stubidojen, Zyssivitsien ja Jyrki älä tyrkkien paska että kykypuolueen puhtoisuus säilyy. Kun kaveri dumpataan ulos tarpeettomana, toivottovasti aloite maailman parhaan työttömyysturvan eli kansanedustajan sopeutumiseläkken poistosta on käsitelty ja päädytty siihen että samat työttömyysedut ja velvoitteet entisille kansanedustajille kuin aktiivimallityöttömillä on eli tavallisella kansalla työttömäksi jäädessään. 700 e/kk peruspäivärahaa/työmarkkinatukea josta jää käteen veron jälkeen runsas 500 euroa kuukaudessa elämiseen. Ellei ole maksanut työttömyyskassaan palkasta/palkkiosta jonka jälkeen saa max 400 päivää ansiosidonnista. Tosin kokkare on niin itsekäs ettei usko työttömyyteensä ja yrittäjien tapaan ei siksi viitsi hoitaa itsekeskeisenä, ahneena narsistina työttömyyskassamaksujaan kuten ei myöskään yrittäjänä tuloperusteisia eläkemaksujaan.
- huopapäälle
Siltä pitäisi vetää peitto pois.
- org-mummeli
Eikös hän ole jokin takinkääntäjä? Vai eikö tiedä mikä hänestä tulee suurena? Taitaa palvella sitä "jumalaa" joka eniten maksaa?
Vanha sanonta on " minkä taakseen jättää sen edestään löytää".
- kannatetaan
43 216 kannatusilmoitusta
- Lisääjä
Yksi lisää
- yksilisääkiitos
43 371 kannatusilmoitusta
- Juhani_Käki
43 500 enää 6500 kannattaja uupuu... olethan muistanut kannattaa aloitetta.
Tehdään hallitukselle selväksi, että he itse voisivat toimia esimerkkinä, kun vastikkeettomia tukia poistetaan.
- KaputCino
Juhanan haastattelu vielä kerran uusintana telkkariin, niin menee 50 000 raja rikki
- uuusintaaa
Hyvä Juhana, olet oikea mainostykki.
- huraahuraa
Ilmassa on suuren kansalaisaloitteen tunnelmaa.
Hyvä, hyvä, hyvä.
Kohta täynnä. - KaputCino
ei mene raja rikki tänään
Jää jännittämistä huomiseenkin.. Eiköhän silloin saada 50 000 täyteen - jänskättää
Jänskättää.
- JuhanaVittuVartiainen
Nyt on mennyt raja rikki ja reilusti
- Yhteläisyyksiä_löytyy
Vartiainen vähän samanlainen pallero kun Lindström, eikä pääkopan sisälläkään taida olla suuria eroavaisuuksia. Tosin Lindström on hallituksessa vain palkkaksotilas joka toimii rahan antajan ehdoin.
- Rotanvirka
Lindström toimii hallituksessa lestakyrvän hyppykeppinä,
- Kaikkisamalleviivalle
Sama sopeutuseläkkeen poistohan pitäisi koskea myös kaikkia ministereitä ja presidenttejä myöten,jos ikää ja terveyttä riittää,niin töitä etsimään tai elä rahoillasi joita sait virassa ollessasi ja jos ei ole. ,työttömyyskortistoon aktivoitumaan,niin kuin muutkin. Ei erikoisoikeuksia kenelllekään,se on oikeudenmukaista työttömiä kohtaan.
- yhdenvertaisuus
Tätä kutsutaan yhdenvertaisuudeksi.
Vai onko Suomessa kastilaitos?
Vai säätyjako?
- vaalejaodotellen
Luojan kiitos tuo sössöttävä kenopääkeskonen loikkasi kokoomukseen, gallupeissa näkyy ja vaaleissa nähdään.
- Rrrtr
Olen luullut toista mutta pakko se on todeta suomi on natsimaa. Nykyajan keskitysleirejä nämä ihmisten huom SUOMALAISTEN työttömien kohtelut.
Miksi suomalaiset ei kapinoi toistensa kohtelusta, järjestä lakkoja ym? Tämä kuitenkin koskee kaikkia suomalaisia. Jokainen voi jonain päivänä joutua työttömäksi. - missäjulkinenpalvelu
Miksi Yle ei tee juttua Tanskan mallista? Nyt Tanskan mallia ylistetään kertomatta, mitä malli tarkoittaa käytännössä. Miten Tanskan työttömillä menee?
Luottaako eduskunnan Yle siihen, että tanska on liian hankala kieli suomalaisten ottaa omin päin selvää Tanskan menosta?- aktiivi.malli
Tässä tulee minusta hyvin esiin, vastuu aktivointipaikan hommaamisesta on viranomaisella.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3790881-tanskan-malli-tyollistaa-vaikka-pakolla
- A.Koskela1918
Tämä surkea laki tullaan vielä perumaan.
- poliisiHakeekotoaTyöttöm
Ennen vuoden loppua Juhana ehdottelee aidossa kokoomushengessä uudelleenkoulutusleirejä työttömille Pohjois-Korean tapaan kun tietää poliittisen tulevaisuutensa olevan pelattu. Mutta tottakai kokoomus järjestää Juhanalle hyvän palkkioviran torkkupeittoineen.
- pöhinäjuhana
Parempi, jotta torkkuu siellä kokoomuksen torkkuvarikolla pois ihmisten silmistä.
- Jaaeityhjääpoissa
Mielestäni on hyvä että kehitysvammaiset pääsevät työelämään,mutta joku raja pitäisi olla,ettei hullut pääsisi eduskuntaan,kuten Juhana "Seinähullu" Vartiainen.
- Eläke-ei-ole-palkka
Juhana pitää saada mainostamaan eläkekattoa, tosin mieluummin näkisin tasaeläkkeen.
Eläkeläisen aiheuttamia kustannukset näkee vasta tuhkauksen jälkeen. 100000 €:n eläkeläinen voi aiheuttaa tälle yhteiskunnalle valtavat kulut, kun siivoojatäti hoitaa lapsenlapsiaa ja elää kaikin puolin siististi nauttien pientä eläkettä.
Jotakin on tehtävä, koska ahnein 10% rohmuaa 50% eläkevaroista.
Kaikki ovat eläkkeellä yhtä arvokkaita, jos vain haluavat. - slklakslaslklsad
Yhteiskunnan kouluttama.verovaroilla palkattuna.todennäköisesti koskaan ollut yrittäjänä.Koskaan tehnyt tuottavaa työtä.Antaa kansalaisille elämän ohjeita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821