- Hiustyyli. Spedellä oli DarkFearin tapaan vaikeuksia hyväksyä kaljuuntumisensa.
- Heikko koulumenestys
- Kyvyttömyys hyväksyä omaa ikääntymistään. DarkFear uskoo liki 40-vuotiaana olevansa varhaisnuori. Myös Spede raivostui silmittömästi 65-vuotispäivillään, kun joku mainitse hänen iästään.
- Molemmat tupakoivat kuin korsteeni. Spede poltti 2-4 askia tupakkaa päivässä.
- Molemmat ovat tunnettuja kirveen kanssa heilujia. Spede tuhosi 80-luvun avulla kirveellä julkisesti omien elokuviensa negatiiveja, koska ei saanut Elokuvasäätiöltä tukea Uuno Turhapuro-elokuvalleen.
- Äkkipikaisuus ja väkivaltaisuus.
- Eivät kestä itseensä kohdistuvaa huumoria.
- Molemmat arvostavat/arvostivat rahaa ja varallisuutta yli kaiken.
- Spedeä ja DarkFearia pidetään molempia Assburger-ikoneina.
- Molemmat ovat jokseenkin koomisia hahmoja.
Yhtäläisyyksiä Speden ja DarkFearin välillä
8
212
Vastaukset
- 56788trtyu
Oikein hyvä lista. Mutta erojakin on: Spedellä oli lukuisia naisia elämänsä aikana, DarkFearilla sen sijaan on poikuus tallella.
- Anonyymi
Hyvin sanottu!
- SpedeAitoNero
Spede oli Nero ja Miljonääri ja helkkarin hyvä kunto sekä keksi Suomalaisia patentteja, koulutus oli insinööritasoa ja muuten maksoi kaikki elokuvansa itse eikä tarvinnut siihen elokuvasäätiön rahoja kuten JörnDonner.
- nihhhhhhhhhhh
Spedellä oli muistaakseni kesken jäänyt valtiotieteiden maisterin tutkinto. Keksijänä hän oli ymmärtääkseni ihan täysin itseoppinut.
Aika huono vertaus, sillä Donner on sentään hakenut Oscarin tuottamastaan elokuvasta ainoana Oscarin vastaanottaneena suomalaisena. Speden elokuvat ovat ryönää.
- ummajainen
outsider1 kirjoitti:
Aika huono vertaus, sillä Donner on sentään hakenut Oscarin tuottamastaan elokuvasta ainoana Oscarin vastaanottaneena suomalaisena. Speden elokuvat ovat ryönää.
Millä perusteella vertaus on huono? Tosiasia nyt vaan on, että Spede tuotti useimmat elokuvansa - nimenomaan menestyneimmät, yli puoli miljoonaa katsojaa saaneet - ilman säätiötukea. Donnerin apurahataide-elokuvista yksikään ei yltänyt samanlaisiin katsojamääriin kuin vaikkapa Uuno Turhapuro armeijan leivissä 750 000 katsojallaan.
Ihan vaan näin ottamatta kantaa siihen, että kumman tuotokset ovat objektiivisesti ottaen korkeampilaatuista taidetta.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961512
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646