Jatkuvasti kirjoitetaan, miten vanhuksille ei ole hoitopaikkoja, kotiin tuotu ruoka on huonoa ja sitä on vähän, vanhukset eivät pärjää kotonaan.
Sitten pääsee tamperelainen vanhus 91 vuotta palvelutaloon, syömästä huonoa ruokaa ja huonojen kotisairaanhoitajien ja kotiavustajien varasta pois.
Mitäpä sitten? Nyt kerätään addressia, jotta vanhus pääsisi sinne kotiin takaisin, vaikkei siellä ole hyvin pärjännyt.
vanhusten hoidosta ristiriitaista
3
<50
Vastaukset
- ratkaisu.kaikkeen
Juu kaikki on aina päin persettä. Verotus tulisi lopettaa ja kaikki kustannettaisiin omasta pussista. Loputon valitus loppuisi kuin seinään ja kaikki voisivat paremmin ja olisivat vihdoin onnellisia.
- kusetuskos
Aivan.
aloustutkimus
Taloustutkimus Oy on vuonna 1971 perustettu suomalainen markkinatutkimusyritys, jolla on toimintaa Suomessa, Baltiassa ja Venäjällä. Suomessa Taloustutkimus toimii Helsingissä, Turussa, Tampereella ja Oulussa. Markkinatutkimusliiton tilastojen mukaan Taloustutkimus Oy on Suomen toiseksi suurin markkinatutkimusyritys ja suurin suomalaisomisteinen alan yritys.lähde?
Taloustutkimus työllistää Suomessa vakituisesti noin 100 henkilöä ja lisäksi osa-aikaisesti noin 300 tutkimushaastattelijaa eri paikkakunnilla.lähde? Ulkomaan toimistoissa työskentelee 60 henkilöä.lähde? Taloustutkimus-konsernin liikevaihto vuonna 2010 oli noin 20 miljoonaa euroa.lähde? Taloustutkimus on ollut 1.6.2010 alkaen GIA/WIN (Gallup International Association et Worldwide Independent Network of Market Research) -verkoston jäsenenä.
Taloustutkimuksen tutkimustuotteet ja -palvelut voidaan jakaa karkeasti kolmeen luokkaan: räätälöityihin tutkimuksiin, tutkimuskonsepteihin sekä valmiisiin tutkimuksiin. Tutkimusten teemoja ovat muun muassa:
Asiakassuhde
Yrityskuva /-brändi
Tuotekuva / -brändi
Toimialakohtaiset tutkimukset
Henkilöstötutkimus
Mediat ja mainonta
Internet ja sosiaalinen media
Julkisen sektorin tutkimukset
Yhteiskunnalliset tutkimukset
Arvo- ja asennetutkimukset
Puolueiden kannatusarviot
Taloustutkimus Oy:n omistaa Kokoomuksen kansanedustaja Eero Lehti.
- mummutarviihoidon
Kotihoidon vanhukset kustantavat itse, maksavat kotiavusta, kotisairaanhoitajan käynnistä, ruoasta, siivouksesta.
Hoitopaikassa maksaa myös, onkohan se jotain 70 - 80 % tuloista. Rahaa ei jää , ja jos on tuottoja, koska ne ovat tuloja ja maksu määräytyy eläke + muut tulot..
Omaisuutta ei hoitolaitos tai kunta vie, kuten edelleen jotkut luulevat. Tietysti yhtiövastikkeet yms. tuottavat sitten vaikeuksia.
Tässä tapauksessa mummu on testamentannut toisen asuntonsa jollekin uskontokunnalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815