Tässä yksi esimerkki:
Tyttö joutui seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi - perhe ei uskalla valittaa pienistä korvauksista: ”Kun ollaan köyhiä, joudutaan tyytymään tähän”
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801102200656969_u0.shtml
Turvapaikanhakijoiden loputon valitusrumba ja uusien hakemusten tehtailu ei ilmeisesti maksa hakijoille mitään? Heille ei tule myöskään minkälaanlaista korvausvelvollisuutta Suomen valtion varojen väärinkäytöstä, kun he häviävät asiansa eli saavat kielteisen turvapaikkapäätöksen. Heille ei tule myöskään mitään seuraamuksia siitä, jos he valehtelevat ja hyväksikäyttävät turvapaikkajärjestelmää.
Oikeudenmukaista?
Oikeudenmukaisuus
7
60
Vastaukset
- Eirasismillle
"Oikeudenmukaista?"
- Ihmisoikeudenmukaista ?- hfnne6
Maahanmuutto ei ole ihmisoikeus, kuten ei valehtelukaan.
- Eihuijareille
Mikä "ihmisoikeus" on hakea turvapaikkaa valheellisilla perusteilla?
- Eirasismillle
Eihuijareille kirjoitti:
Mikä "ihmisoikeus" on hakea turvapaikkaa valheellisilla perusteilla?
Migri ilmoittaa turvapaikanhakijalle mm. seuraavanlaisesti:
"Sinulla on velvollisuus myötävaikuttaa oman asiasi
selvittämiseen. Sinun on kerrottava kaikki sinulta
kysytyt ja asiaan vaikuttavat seikat totuudenmukaisesti.
Väärien henkilötietojen antaminen viranomaiselle on
rangaistava teko"
-- Mitähän tämä "rangaistava teko" tarkoittaa käytännössä ? - tätä.tarkoittaa
Tuskin mitään. Jos yhtäkään turvista olisi rangaistu, niin koko RHC huutaisi ihmisoikeuksia, Amnestya, Yleä ja varmaa kuolemaa.
Johtopäätös: ei ole koskaan annettu minkäänlaisia rangaistuksia.
- Minäminäminäminä
Sama homma pysäköintisakon valitus hallinto oikeuteen maksaa 250€ vaikka kuinka" närästäisi "on aikamoinen kynnys köyhälle ihmiselle
- huijaritvalehtelijat
Migri sanoo myös, että turvapaikkaa voi hakea, jos on perusteltu syy joutua vainotuksi kotimaassaan. Mitään ihmisoikeutta tulla tänne kertomaan satuja ja tarinoita ei ole. Ei saisi edes hakea paikkaa.
Silti vaikka jäävät kiinni valehteluistaan ei seuraa mitään sanktioita, vaan annetaan ilmaisen elättämisen jälkeen vielä lomaltapaluuraha ja matkalippu kotiin.
Suomalainen muuten joutuu korvaamaan takaisin yhteiskunnalle, jos huijaa tukia. Ei näköjään koske tätä turvapaikkaturisriporukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750