Peruskoulun varaan jääneiden kustannukset

SeVihreämpiVissiin

7

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatuhannet

      Paljonko kuluja ton mukaan aiheuttaa elinaikanaan salakuljettajien Suomeen kärräämä luku ja kirjoitustaidoton mamu?

    • Kannattaisi siis kustantaa toisen asteen koulutus ilmaiseksi kaikille. Kansalaisaloitteenkin voi käydä allekirjoittamassa.

      • Asekuntoiset voidaan kouluttaa ja lähettää takaisin kotiin puolustamaan sinne jättämiään vaimoja, siskoja ja lapsia. Suurin osahan noin olisi luonnollista poistumaa monellakin tapaa. Ei kovin monelle tarvitsisi turvapaikkaa myöntää.


      • kaikkiilmastajarahaasaa
        he-ma kirjoitti:

        Asekuntoiset voidaan kouluttaa ja lähettää takaisin kotiin puolustamaan sinne jättämiään vaimoja, siskoja ja lapsia. Suurin osahan noin olisi luonnollista poistumaa monellakin tapaa. Ei kovin monelle tarvitsisi turvapaikkaa myöntää.

        Miksi lähtis? Täällä voi lujua kansan piikkiin!


    • Asdertson

      Pelkän koraanikoulun varaankaan jääneistä ei kovin paljoa plussan puolelle voi odottaa yhteiskunnan jäävän.

      Siispä maahanmuuttopolitiikkamme saisi olla selkeästi valikoivampaa. Tämä ei kelpaa PS:lle, joka mieluusti vastustaa vain vastustamisen halusta. Väärä ihonväri riittää eriarvoistamisen syyksi, rasisti ei ole kovin fiksu, kuten on nähty.

      Toki voidaan nähdä korkeakoulutetun ulkomaalaisen työmarkkinoilla ohittavan vähäkoulutetun suomalaisen - tähän taas on johtanut vähävaatimuksellisten töiden hupeneminen. Siihen ulkomaalaiset tosin eivät ole syypäitä.

      Työllisyyteen ja työn kannattavuuteen ylipäätään pitää satsata enemmän kehittämistä. Uskon että siihen kyetään.

      • 1111122222

        Eihän anarkistinen rasisti ole viksu ollut koskaan, tuhoavat paikkoja, polttavat suomen lippuja ym .ym. siinä olet oikeassa anarkistinen rasisti ei ole viksu.Koska suomessahan ei ole muita rasisteja, jos ymmärrät tämän selvän suomen kielen.


    • TyököLoppunut

      Aiemmin peruskoulupohjaltakin onnistui saamaan töitä. Nyt sellaisia ei enää vanhoissa mittakaavoissa ole tarjossa. Joita on, niissä on maahanmuuttajia, koska pienipalkkaisina töinä ne eivät juuri suomalaisia houkuta.

      Yksi juttu on tietysti työpaikkojen sijoittuminen. Vähän koulutusta vaativia matalapalkkatöitä on eniten kaupungeissa, joihin myös maahanmuuttajat keskittyvät. Peräkylillä näitäkään töitä ei ole eikä niitä sinne voi siirtääkään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe