Olen katsellut noita naisten treffi-ilmoituksia. Useimmilta sinkuilta, varsinkaan jos eivät ole ihan nuoria, löytyy lapsia. Todennäköisesti suurin osa tehty aviossa. Minkä takia ei laiteta ilmoitukseen että eronnut?
Sinkku, eronnut?
13
2537
Vastaukset
- beethooven
Siis lapsi ei este lapsilisineen etenkään vielä nykyaikana?
- Yksimielipide
Yleensä ne ketkä ovat olleet avioliitossa käyttävät sanaa ”eronnut”, mut avoliittolaiset ”sinkkua”. Mihin lie perustuu...
- yhdesss
jos asuitte yhdessä - eronnut
- TerminologiatHaltuun
yhdesss kirjoitti:
jos asuitte yhdessä - eronnut
Mainaatko, että jos joku on asunut vaikka opiskeluaikana 3 viikkoa poikaystävän luona sen aikaa, kun omassa kämpässä tehtiin jotain pikkuremonttia, pitäisi loppuikänsä kutsua itseään sanalla "eronnut"? Mielenkiintoista. Mutta miksi vain yhdessä asumisen perusteella? Entä, jos on ollut 40 vuotta suhteessa, mutta asunut jostain käytännön syystä (kuten työpaikkojen sijainnit tms) erillään, mutta suhde on ollut paljon tiiviimpi ja intensiivisempi kuin niillä opiskelijoilla, jotka vaan käytännön syistä asuivat 3 viikkoa yhdessä?
- suhteestaEronnut
40 vuotta ollut suhteessa. No, missä sinun mies/vaimo on ? - Me olemme eronneet !!
- suhteestaEronnut
naisystävä/miesystävä
Eronnut yleensä ymmärretään avioliiton päättymiseksi. Nykyään lapsia voidaan tehdä, vaikkei naimisissa ollakaan. Ja avioliittoa ja avoliittoa ei pitäisi rinnastaa, on kyse kahdesta eri asiasta kuitenkin, vaikka oltaisiin yhdessä vuosikymmeniä ilman naimisiin menoa.
- mahomikämaho
Useimmat ovat vahinkoja tai avoliitosta syntyneitä.. Eikä silloin ole vanhempi tietenkään mikään "eronnut" siviilisäädyltään. Avoliiton jälkeen olet yhä "sinkku" vaikka välillä mietin itsekin miten sitä yhä lapsia omaavana on se single mut joo.. Ei kuulu mulle.
Itse eronnut ja lapsettomaksi jäi pitkä liitto. Ehkä ex-mies pääsee/joutuu lisääntymään jonkun vahingon kautta edes. Sopuisasti toivon jotta joutuu väkisin ruokkojen maksajaksi.. Jollekin super-yhäri lapsitehtailijalle, pitää toivoa osaavan piilotella se vain kunnes pulla ehtii uuniin.. Ihan miehen "iloksi" ja sukulaisten häpeäkostoksi.
Ei siis ole halunnut lapsia enää kun selvisi ettei niitä silloin nuorempina saataisi yhdessä. 😄
Mielestäni on vaivattomampaa kaikille kun rehdisti ilmaisee onko jo ollut avioliitossa vaiko ei.. Joillekin se näyttää merkitsevän paljon, jos ei muuten niin päästäkseen lällättelemään "mitäs vikaa on jos jo eronnut kerran". Kaikki eivät vain ikävä kyllä sovi yhteen, tulee sairauksia, lapsettomuutta tai yksinkertaisesti suhteen toinen osapuoli "muuttuu ja löytää uuden itsensä" - mitäpä mahdat?!
Se onni ei kerralla paukahda jokaiselle. :/- faaraop
Ei sulla mitään exää vastaan oo....
- Miksipitäisikään
Aika moni lapsettomistakin saattaa olla eronnut joko avioliitosta, avoliitosta tai seurustelusuhteesta. Yleensä ihmiset eivät vaan ajattele koko loppuiän omaa identiteettiään vanhojen suhteiden kautta.
Jos on ollut naimisissa ja eronnut vaikka kymmenen vuotta sitten, niin miksi vielä edelleen pitäisi tuoda sitä esiin?
Mikäli sulla ap on toiveena ihminen, joka ei ole koskaan ennen ollut parisuhteessa tai ainakaan naimisissa, niin voithan kysyä asiasta jotenkin hienovaraisesti tai vaikka suoraan heti alkuvaiheessa. - luulisinettanain
Tietysti silloin se nainen elättää lapsensa omilla tuloillaan aikuiseksi asti, jos ilmoittaa olevansa sinkku eikä ilmoita että hänellä on lapsi.
- TerminologiaHaltuun
Suurimmalla osalla on varmaan ollut suhteita aiemminkin, oli lapsia tai ei. Ei avoliitosta tai seurustelusuhteestakaan eronnut lapseton käytä itsestään sanaa "eronnut". Ja tietysti kaikki lapsia saaneet eivät edes ole ollut naimisissa. Aika harva identifioituu enää kauan eron jälkeen sen aiemman suhteensa mukaisesti, eli lähinnä ihmiset kokevat sanan "eronnut" kuvastavan itseään siinä vaiheessa, kun vielä työstävät eroa eivätkä ole täysin päässeet siitä yli (ja tämä koskee niin avioliitosta kuin muusta suhteesta eronneita). Sitten, kun asia on käsitelty, kaikki ajattelevat olevansa sinkkuja - olivat sitten eronneet seurustelusuhteesta, avoliitosta tai avioliitosta.
Minulla on lapsia ja siviilisäätyni on kaikissa virallisissa papereissa "naimaton". En siis ole virastojenkaan silmissä "eronnut".
Mutta aika nopeastihan henkilöhistorian päätapahtumat käydään läpi viestittelyssä tms, joten liekö tuo ilmoituksessa oleva määritelmä kuitenkaan niin olennainen? Tärkeintä varmaan se, onko toinen yleensä sinkku vai esim. avoimessa suhteessa ja minkälaista suhdetta/kohtaamista hakee, eli osuuko toiveet yksiin.- 2asuntoa
voi valehdella papereissa "naimaton" ,,, lapsi on ja mies on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1499747Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1696149Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335497Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1725451MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64482Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään594453Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102991Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1282950