Sipilöinti ajaa itsemurhiin

Huolestunut__

Kummallista ettei hallitus ota huomioon sitä, että tälläiset aktiivimallit ja muut kansankurjistamis toimet ajaa monia itsemurhiin. Todella moni hakee työkyvyttömyyseläkettä mielenterveys ja muista syistä. Osa pääseekin osa taas ei vaikka kuinka hakis. On todella huolestuttavaa jos aktiivimalli kohdistuu myös käytännössä työkyvyttömiin henkilöihin vaikka heille ei olisi myönnetty eläkettä. On paljon sellaisia ihmisiä jotka on niin suivaantuneet näistä heikennyksistä mitä nyt Sipilän aikana on tullut voimaan että, ei vaan voimat enää riitä ottamaan vastaan toistuvia eläkepäätöksen hylkyjä ja sitten vielä jotain mitä Sipilä on päättänyt.

Ehkä se on siinä että, liian monet ajattelee Sipilän toimet vaan normaali terveen ihmisen kannalta ei sellaisten kannalta joilla asiat on jo entuudestaan huonosti.

Mulle on monet sanoneet suoraan, että jos tarpeeksi huonoksi menee he tappaa itsensä sitä ei Sipilä pysty päättämään. Eipä Sipilä ole määräämässä ainakaan kuoleman jälkeisessä elämässä.

Toisilla voi olla suuri velkakierre jotka ei pääse lyhentämään kun töitä ei ole eikä noilla ns. työkkärin työllä sitä juurikaan lyhennetä. Kun ei ole mitään menetettävää niin sanotusti, ei ole paljon väliä vaikka aiheuttaisi kuolemaa sivullisillekin henkilöille jos kuitenkin päivänsä tiettäisi päättävänsä. On niitä paljon koulutettujakin ihmisiä jotka on sitten opiskeluiden jälkeen sairastuneet eivätkä töihin pysty. Sellainen voi saada paljon pahaa aikaa jossain pakko-työpaikassa johon haetaan vain koska yhteiskunta pakotti.

Hallituksen kannattaisi ottaa myös nämä lieve ilmiöt huomioon.

1

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosiaankinkyykytystä

      Kyllä ajatuksissasi on paljon järkeä. Muutenkin on jo nöyryyttävää kulkea työkkärien tenteissä ja hakea töitä joita ei takuulla saa ja siitä vain rangaistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1688
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1649
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1562
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1408
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1366
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      451
      898
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      889
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      842
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      819
    Aihe