Nuo kaksi Paavalin kiroamaa asiaa, tietysti kolahtaa jokaiseen Suomen pikkulahkoon, mutta juominkiasioissa taidamme olla enimmäkseen ehtollisessakin mehulinjalla? Muistatteko mitä Paavali sanoi. "Jeesus ja Johannes sanoisivat, että nuo asiat on maailmasta, eivät isästä. Uskovien yhteys on SAMA kuin ystävien tai jopa rakastavien ihmisten yhteys, mutta kaikki instittuutiorakenne mikä siihen on tullut on maailman poliittisten valtojen myötäilyä ja sen vallan alle jäämistä. Niiden Herra on edelleenkin kai antikrituksista joku.
Se on totta tietysti, että Helluntailaisuus so. "Pentocostal church", on nykyään jo suurin yhteisö lukumäärällisesti kristillisyydessä, mutta mustaihoisia on muualla maailmassa helluntailaisuudessa kai enemmistö. Koska Afrikassa ei ole esim. luterilaisia montaakaan kirkkoa kai, koska luterilaisuus on kuollut lähetystyönsä määrärahat melko pieniksi, ja tekeekin enimmäkseen vain "humanitääristä toimintaa, kuten punaisen ristin toimet on.
"Lahkolaisuus eriseurat, juomingit"
1
54
Vastaukset
- PentecostalValheita
Johan oli juttua. Joko tietämättömyyttä tai tarkoituksellista valhetta. Uskoisin, että itsetarkoituksellista eksytystä.
"Kyllä kai" ja ehtoollisen vertaamista juominkeihin ja "taitaa olla mehulinja".
Kirjoittaja ei tiedä mistään mitään TAI ainoastaan yrittää esittää tyhmää.
Mikä ihmeen Pentecostal church on muka suurin yhteisö? Roomalaiskatolilaisia kristittyjä on maailmassa ainakin 3 miljardia.
Jeesuksen säätämä ehtoollinen ei sisällä mehua vaan punaviinin mutta koska "pentecostalit" itse eivät osaa erottaa Herran ehtoollista ryyppyjuhlista, ovat he, itse parannusta tekemättä, poistaneet viinin "ehtoollisiltaan", eli "muistoaterioiltaan". Nuo "fundamentalistit!" Ehtoollisen häpäisijät! Eivät muuta itseään, tee parannusta, vaan Jeesuksen asettaman sovitusuhrin itselleen mieluisammaksi! Jottei tule "muistoaterialla" mieli ottaa toinenkin ryyppy! Jeesuksen mukaan he juovat väärennettyä ehtoollistaan omaksi tuomiokseen.
Aloittaja reippaasti valehtelee myös Afrikan kirkoista. Jo pelkästään suomalainen luterilaisuus ja lähetystyö ovat olleet siellä aina vahvoilla. Esim. koko Namibian itsenäisyyden taustalla!
Tällainen "pentecostal kirkko"-huijari!
Suomen hellarit eivt tietämäni mukaan ole yhteydessä niinkään USA:n epraittiisiin pentecostal-kirkkoihin vaan Assembly of God-yhteisöön. No. Aloittaja esittää muuta, joten ehkä tässä selitys nykyhelluntailaisuuden epäraittiuksiin.
Aloittajalla ilmeisesti on tietoa, joten ottakaamme tämä todesta. Mutta maailman suurin kirkkokunta tuo väitetty jenkkipulju ei taatusti ole.
Netistä löytyy youtubea "pentecostaleista", huutavat, nytkyvät ja sätkivät kuin riivatut.
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819