Jos Huhtasaari ja Niinistö ovat toisella kierroksella vastakkain, niin siitä tulee aivan karmeaa aivopesua ja myllytystä median taholta. Ehkäpä pari rasismin ja hymyilyn vastaista marssiakin.
Onneksi en seuraa paljon mediaa. Vältyn niiltä jutuilta. Mitä luulette median keksivän seuraavalle kierrokselle omaan kampanjaansa? Miten Suomen kansainvälinen maine nyt kärsii, tuleeko Huhtasaaresta Suomen Trump? Onko Venäjä hybridisoinut meitä? Tuleeko meistä sulkeutunut impivaara? Itkevätkö toimittajat, jos Huhtasaari valitaan? He ovat niin keskittyneet mollaamaan Trumpia, etteivät ole huomanneet kotimaista uhkaa hegemonialleen.
Onneksi en seuraa paljon mediaa. Vältyn niiltä jutuilta. Mitä luulette median keksivän seuraavalle kierrokselle omaan kampanjaansa? Miten Suomen kansainvälinen maine nyt kärsii, tuleeko Huhtasaaresta Suomen Trump? Onko Venäjä hybridisoinut meitä? Tuleeko meistä sulkeutunut impivaara? Itkevätkö toimittajat, jos Huhtasaari valitaan? He ovat niin keskittyneet mollaamaan Trumpia, etteivät ole huomanneet kotimaista uhkaa hegemonialleen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Laura on ihan samanlainen yllätysvoittaja kuin Lordi oli vuonna 2006. Kaikki kauhistelivat etukäteen, kun sellainen hirviönaama meiltä lähetetään Suomen mainetta pilaamaan.
Mutta kansa tykkäsi Lordista koko Euroopassa, ja niin tykkäsi Suomessakin.
Meillä Suomessa Laura on valloittanut jo suuren osan suomalaisista sydämistä. Aito, rehellinen ja Suomen ja suomalaisten etua ajava opettanarouva,
Sori vaan se on Paavo toisella kierroksella!
Hyvä jos Laura ja paavo ovat toisellakierroksella!
Ei+kukaan+Niinistön+kannattaja+käännä+takkiaan!+Laura+saa+sen+about+5%+kokonaisäänistä.
Kaikki ketkä viime vaaleissa äänesti Niinistöä siksi, ettei Mäntyniemessä olisi ukkovalta äänestävät tällä kertaa toisin ja järkevin valinta on Paavo
Onneksi ei ole pienintäkään pelkoa siitä että Huhtasaari, sen enempää kuin Väyrynenkään, pääsisi toiselle kierrokselle.
Väyrysen++mitattu+kannatus+tällä+hetkellä+28%+ja+se+on+todellisuudessa+paljon+suurempi
Toisella kierroksella näemme Lauran ja Paavon sivistyneen yhteenoton.
Laurasta saadaan hyvä pressa eiköhän viime vaaleissa suurin osa äänestänyt salea vain siksi kun kukaan ei halunnut pressaksi tom of finlandia.
Blondi ei varsinkaan pääse toiselle kierrokselle, mikäli sellaista edes tulee.
Uskokaa nyt, ei Huhtasaaresta ole toiselle kierrokselle. Väyrynen on se Eu-kriittinen ehdokas, jolla olisi edes jonkinlaiset mahdollisuudet. Älkää nyt eläkö unelmissanne, tyhmät.
Suomen+naiset+voivat+halutessaan+ihan+milloin+tahansa+valita+tähän+maahan+naispuolisen+presidentin.+
Huhtasaari+sanoi+että+toistaiseksi+naiset+eivät+ole+hänen+puolestaan+kannatusmanifesteja+kirjoitelleet,+koska+hän+itse+ei+ole+mikään+äärifeministi.+Samoin+ei+muuten+ole+90%+muistakaan+suomalaisista+naisista,+eivät+ole+äärifeministejä.+Eivätkä+koe+että+oma+aviopuoliso+tai+työnantaja+sortaa,+eikä+heidän+tyttärillään+ole+samoja+mahdollisuuksia+elämässä+jne.
Valtaosa+naisista+on+äitejä+kuten+Laura+Huhtasaarikin+on.+Kenellä+tahansa+suomalaisella+äidillä+on+heti+paikalla+valtavasti+keskusteltavaa+ja+jaettavaa+Lauran+kanssa,+kun+vaan+juttusille+alkavat.
Suomen+naiset+voivat+milloin+tahansa+nostaa+maahan+naispresidentin,+jos+niin+päättävät.+Silloin+ei+edes+Niinistön+nykyinen+kannatus+mahda+asialle+mitään.
Paitsi, valtaosa naisista ei ole niin tyhmiä että valitsisivat aivopierublondin pressaksi.
Äänestän siis Lauraa.
Ovat jo kerran olleet hölmöjä.
Nyt voin äänestää Lauraa , viime vaaleissa oli pakko äänestää Niinistöä ( vaikka kokkareita en ikinä kannata) , sillä pelkona oli saada Suomeen Homo pressa , nyt mielellään kaunis ja isämaallinen Laura Huhtasaari.
Minä en äänestä juutalaisen ylivallan tavoittelijaa Huhtasaarta.
Laurasta tulee asiantunteva ulkopolitiikan johtaja. Tänäänkin hän hyvin asiat tuntevana kertoi Tampereella, ettei aio Afrikan presidentiksi vaan Suomen presidentiksi. Ehkä hän presidenttinä tapaa Afrikan presidentin-
Väyrynen on valtiomiestason poliitikko, kokenut kehäkettu, juuri oikea henkilö haastamaan Niinistön. Huhtasaari, noh, blondi tuli taloon- tasoa... Kokematon, tietämätön untuvikko.
TOISELLA KIERROKSELLA PAAVO JA LAURA !
No en ainakaan änestä kokoomuksen ristopuolue Leikkaus sipilän kaveria.
Eläkeläisiltä leikatan ja köyhiltä että saadaan rikkaille rahaa sijoitettavaksi veroparatiiseihin.
Siis sipinen ja niiinistö ei jatkoon