Niinkö se oli, että Jeesus kuljeskeli haudasta lähdettyään vuoden-pari Ameriikan ihmemaassa? Ja jemmasi kivitauluja erämaahan? Näinkö se suunnilleen meni?
Oliko se todella niin?
MMM
11339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitäs tämä on?? Aivanko uusi unelma??
On taas niin kummallisisa aloituksia että! Taitaa Antien anti olla vähän vähissä! Hyppäskö pupu pöksyyn kun näin kummallisia juttuja aloittelette!?
Divide et impera!
Eihän tämä ajatus mikään salaisuus ole. Jokainen voi katsoa Mormonin kirjasta: Jeesus vieraili Amerikassa ristiinnaulitsemisensa jälkeen ja saarnasi siellä paikallisille asukkaille. Sikäli hassua, ettei historiankirjoitus tunne tälläistä tapahtumasarjaa lainkaan. Jeesus on kuitenkin henkilö, josta tieteellisessä historiallisessa tutkimuksessa on eniten kirjoitettu, ja mikäli ylipäänsä voimme olettaa mitään historiasta tietävämme, niin sen ainakin, että historiallinen Jeesus on ollut olemassa. Se ei ole teologiaa vaan tieteellinen tosiasia. Se, että Jeesus nousi kuolleista, on jo teologiaa. Se, että Jeesus kuljeskeli ylösnousemuksensa jälkeen Ameriikassa jutustelemassa paikallisille, on höpötystä, satuilua. Tälläistä "salaista tietoa" mormoneilla kuitenkin on.
Jeesuksen käynnistä ylösnousemuksensa jälkeen Amerikan mantereella. Ei ole kysymys useista vuosista vaan muutamasta päivästä. Hän ei liion esim. yöpynyt siellä, vaan tuli joka kerran taivaasta. Mitään kivitauluja hän ei liioin kirjoitellut, vaan hänen käynnistään tehtiin muistiinpanot metallilevyille. Perustietosi ovat todella hatarat.
Mormonin kirjaa ei kukaan ole voinut todistaa vääräksi. Sen sijaan on miltei lukemattomia sen totuudesta todistavia seikkoja. Niitä on mm. sivuilla:
http://www.jefflindsay.com/LDSFAQ/MBEvidences.shtml
Olen joskus lukenut Mormonin kirjaa, mutta en toki kannesta kanteen, enkä todennäköisesti aio lukeakaan. Tämä kertomus Jeesuksen vierailusta Amerikassa jäi sieltä kuitenkin mieleeni ja se oli mielestäni hassu kertomus. Kiitos oikaisusta vierailun keston suhteen.
Sanot ettei kukaan ole voinut todistaa Mormonin kirjaa vääräksi. En tiedä siitä, mutta yhtälailla voidaan sanoa, ettei kukaan ole voinut todistaa Jumalan olemassaoloa tai sitä, että Jumalaa ei ole olemassa. Se kuitenkin taitaa olla varmaa, että Raamattu ei kerro mitään Jeesuksen vierailusta tuossa nykyisessä "maailman mahtavimmassa demokratiassa"? Siis tarina on aikoinaan jäänyt Raamatun kanonisoinnin ulkopuolelle. Monia muitakin hupaisia kertomuksia jouduttiin jättämään pois, kuten esimerkiksi Pietarin evankeliumi, jossa Jeesuksen tyhjästä haudata tulikin ulos kaksi kertaa miehen kokoinen Puhuva Risti, joka jutteli leppoisia haudalle tulleille ihmisille.
Eli on Kristuksen käynnistä muuallakin maininta Raamatussa. Kristusta ei lähetetty muiden kuin Israelin kadonneiden sukukuntien luo. Siispä tuolla maininnalla ei tarkoiteta pakanoita vaan Israelin heimoja. Amerikan mantereella oli Joosefin sukuntunnan jäseniä. Kristus kävi myös muiden heimojen luona, mutta niiden aikakirjat eivät vielä ole saatavissa.
Missä on maininta? Siis muualla kuin Mormonin kirjassa? Miten ihmeessä Joosefin sukulaisia oli Amerikkaan päätynyt? Miten niin ei ole "aikakirjat saatavissa"? Kyllä tuntuu varsinaiselta salatieteeltä tuo mormonismi. No, jokainen uskoo mihin haluaa.
Matt. 15:24. "...Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kadonneita lampaita varten."
Joh. 10:16: "Minulla on myös muita lampaita, sellaisia, jotka eivät ole tästä tarhasta, ja niitäkin minun tulee paimentaa. Ne kuulevat minun ääneni, ja on oleva yksi lauma ja yksi paimen."
Kristus siis lupasi, että nuo muutkin Israelin huoneen "lampaat" kuulisivat hänen äänensä. Miksi he eivät olisi myös kirjoittaneet siitä? On luvattu, että aikanaan nuo kirjoitukset tulevat esiin. Nyt on saatu Juudan ja Joosefin heimon aikakirjat.
Mormonin kirja kertoo mm., kuinka nuo Joosefin heimoon kuuluvat siirtyivät Amerikan mantereelle.
niin luvataan.
muutenkin, että nuo Israelilaiset kirjoittavat sen, minkä kuulevat Kristukselta? 2. Nefi 29:12-13 jakeissa mainitaan, että he kirjoittavat ne, ja että ne tulevat julki.
kirjoittaa kirja ja ennustaa sen kirjoittaminen kirjassa itsessaan.
tuo maininta muista lampaista, jotka saavat kuulla Kristuksen äänen. Mormonin kirjan vahvistus ei siis olisi edes tarpeen, jos ymmärretään, mitä puheella muista lampaista tarkoitetaan. Tietenkin hekin kirjoittivat.