Haluatko lapsesi oppivan ruotsia?

Mikäli asut kaksikielisellä paikkakunnalla, niin sieltä löytyy päivähoito ja koulut ruotsiksi. Näihin oppilaitoksiin sinun lapsesi ei kelpaa, jollei sinulla ole sopivaa perhetaustaa. Mikäli olet suomenkielinen tai maahanmuuttaja ei lapsesi ole tervetullut. Hän saa opiskella ruotsia vasta vahvalta takamatkalta.

Älä ajattele, että olisit vähempiarvoinen tai rodullisesti väärä? Kallojasi ei mitata, koska sopimattomuutesi on kirjattu väestörekisteriin. Lycka till!
776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On hyvä, että vaatimukset ruotsin osaamisesta ovat samat käymästäsi koulusta riippumatta. Kielikokeiluun osallistuvat lapset joutuvat tulemaan toimeen pienemmällä kilpailulla. Venäjää lukevat löytävät töitä Venäjän kanssa käytävästä kaupasta. Tosin Venäjä ei koskaan lähde rajan takaa pois. Ei edes laivaa tarvitse, jotta sinne pääsee.

Äänestä
  • Mistä ihmeen Venäjän kaupasta?

    "Tosin Venäjä ei koskaan lähde rajan takaa pois."

    Jaa-a. Saas nähdä miten käy ja ellei, itsenäistyykö Karjala.

    Äänestä

Aloittaja

Ihmisen ei kannata opiskella siis ruotsia, koska osa saa opiskella sitä kunnolla.
Mikäli opiskelet jotain muuta kieltä, niin ei toiset saa etumatkaa.
Kaikki muut kielet ovat siis järkkevämpiä opiskella, kuin ruotsi!

Äänestä

Ovat oppineet, fennokielestä tuskin osaavat kirosanat :(

Äänestä

Suomealainen nuoriso ei opiskele ruotsia edes pakolla.Vanhemmat suhtautuivat samalla tavoin venäjään, mutta se johtui sodasta. Epämielenkiinto ruotsia kohtaan johtuu hölmöilystä.
Ruotsinkielen opiskelu olisi pitänyt tehdä vapaaehtoiseksi ja mielenkiintoiseksi jo 10 vuotta sitten.
Enää ei ole mahdollista, että nuoret kiinnostuisivat. Ruotsi jää täysin vähemmistön käyttöön.

Äänestä

En halua, enkä varsinkaan halua että pakolla. Pakkoruotsi on rasismin vakavin muoto.

Äänestä
Aloittaja

Mikäli kannatat tai et vastusta pakkoruotsia, niin ruotsinkieliset hyötyvät.
Heidän yhteisö on täystyöllistetty, kun saavat kielen avulla työtä.
Yhteiskunnan kannalta tästä työstä ei ole hyötyä. Kansantalous ei kasva, ainoastaan verovaroja kuluu. Verorahat kertyy ruotsinkielisten taskuihin.
Eipä ihme, että keskittävät asumisensa Helsingissä parhaille paikoille!
Terveyskeskukset heille ovat Eirassa, Munkkiniemessä ja Lauttasaaressa.
Kodinhoidon hoitaa yksityinen palveluntarjoaja. Suomalaisia on helppo höynäyttää!!!,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_102631 kirjoitti:

Mikäli asut kaksikielisellä paikkakunnalla, niin sieltä löytyy päivähoito ja koulut ruotsiksi. Näihin oppilaitoksiin sinun lapsesi ei kelpaa, jollei sinulla ole sopivaa perhetaustaa. Mikäli olet suomenkielinen tai maahanmuuttaja ei lapsesi ole tervetullut. Hän saa opiskella ruotsia vasta vahvalta takamatkalta.

Älä ajattele, että olisit vähempiarvoinen tai rodullisesti väärä? Kallojasi ei mitata, koska sopimattomuutesi on kirjattu väestörekisteriin. Lycka till!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu