Timo Soini: "Satsaan itse tänä vuonna kouluvierailuihin. Radikalisaatio on yhteiskuntamme potentiaalisin uhka, joka puhuttaa tällä hetkellä eniten radikaalin islamin ja sen terroritekojen takia.
Kerron nuorille siitä, mitä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa voimme tehdä radikalisaation ehkäisemiseksi. Sanomani on selvä: ihmisarvon puolesta radikalisaatiota vastaan. Keskustelemme.
Liikkeelle lähdetään siitä, että kaikilla on oikeus mielipiteeseensä. Radikaalitkin ajatukset ovat sallittuja. Kuitenkin siinä vaiheessa kun katoaa ymmärrys ja sieto ihmisiä kohtaan, jotka ajattelevat eri tavalla, voidaan puhua radikalismin haitallisuudesta.
Kun jokainen kokee olevansa osa yhteiskuntaa, niin radikalisoituminen vähenee. Moni muukin haitallinen asia sillä vähenee."
Mitä ajatuksia herää?
Uuvatti-ukon suunnitelmat
12
117
Vastaukset
- Vuoriston.Poutiainen
"Mitä ajatuksia herää?"
Ensimmäisenä tulee mieleeni, että Siniset tunnustaa SMP:n perinnön ja jatkaa perinteen vaalimista. ;)))- säätiössään.turvassa
Soini on tosiaan kahminut itselleen kaiken.
- Juukuulemma
Lapin yliopistosta valmistuu vain lumenluojajuristeja.Eikös niin..toveri?
- tätä-mietin
Tuleekohan muslimilapsille Soinista mieleen sika? Entä persulapsille?
- Minäminäminäminä
Varmasti tulee, kehui reissaavanssa ulkoministerinä työmatkoja 1- luokassa veronmaksajien piikkiin, mitä verottomilla kulukorvauksilla sitten maksetaan ???
- gdfgfdgfdgftrd
Siihen päivään, että islam ja kunniakulttuurit kuuluvat kiinteästi suomalaisuuteen on onneksi vielä matkaa. Ehkä satakunta-parisataa vuotta?
- LurdKussel
20-30 v ja tilanne on kusinen. Nämä tänne loisimaan tulleet lisääntyvät kuin nairobilaiset, jotka liisääntyvät vuosittain enemmin kuin koko euroopan väki yhteensä.
- dbgfcxdfgdfg
LurdKussel kirjoitti:
20-30 v ja tilanne on kusinen. Nämä tänne loisimaan tulleet lisääntyvät kuin nairobilaiset, jotka liisääntyvät vuosittain enemmin kuin koko euroopan väki yhteensä.
Pahin skenaario on, että vuonna 2050 suomen väestöstä olisi jopa 15% muslimeja. Jolloin sanomasi pitäisi paikkansa.
http://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/
- Taiisommattuopit
Ketä jaksaa kiinnostaa tuollaisen valehtelevan, takinkääntäjäporsaan sanomiset! Ei voi luottaa miehen sanaan! Tänään tätä, huomenna tuota! LOL!
- Quatttro
Mikä radikalisaatio? ...
Eiväthän suomalaiset ole radikalisoituneita, vaan rehellisiä ja rauhaa rakastavia ihmisiä. - smurffienloppu
Paksun smurffin letkeät jutut ja sutkautukset ovat tyystin loppuneet. Paksu smurffi on honannut jotta kansa ei tykkää pätkän vertaa smurffi-puolueesta. Eivät tule saamaan läpi kuin korkeintaan yhden ehdokkaan ensi vaaleissa. Ja tämäkin terhokas jättää sitten smurffipuolueen ja livahtaa kokoomukseen tai demareihin.
- Ekonomifilosofi
Tämä timoporsas on suomen historian suurimpia valehtelijoita! Tulee jäämään historiaan röyhkeimpänä ja härskeimpänä takinkääntäjänä ikinä! LOL!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862