Lapinlahden järkyttävä onnettomuus

Hetkestäikuisuuteen

Palasin äsken tänään päivällä haudatun 13v Emman haudalta.Koulutyttö jäi rekan alle poistuessaan linja-autosta kotipysäkillään.Kaunein näkemäni hautakumpu lukemattomine kukkalaitteineen. Olen täysin ulkopuolinen paikkakuntalainen henkilö mutta tapahtuma on koskettanut minua syvästi.Voin vain toivoa voimia hänen omaisilleen suuren surun keskellä.

5

401

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tragol

      Kenelle se kuuluu liikenteessä liikkumisen opetus ettei kukkakumpuja tarviis katsella oli ne kuinka kauniita tahansa.
      Kotiin
      Päiväkotiin
      Ala-asteelle
      Koulubussin kuljettajille,
      ehkäpä näille kaikille ja joku vielä unohtui.
      Vähintä mitä lapselle voi opettaa ja sillä pääseekin pitkälle.
      EI Juosta tien yli !

      • Hampus_Magnusson

        Niinpä niin. Kyllä minun lapsuudessani jo tiedettiin, että valtatien ylittäminen voi olla vaarallista. Neuvoivat katsomaan ensin molempiin suuntiin.

        Siinä Nerkoon kohdallahan kulkee iltapäivällä 500 - 700 autoa tunnissa, joten pelkkään tuuriin luottamalla kyllä melko pian sattuu.


    • viisasautoilija

      Koettakaapa muistaa yksi tärkeä asia arvon herrat ja rouvat auto kuskit.

      Liikenteesssä ei ole päälle ajo oikeutta sittenkään, vaikka toinen tekisi virheen ja sinä olisit voiman oikealla puolella. Kun siis näette linja auton olevan seisahtanut pysäkille, niin ainakin minun päässäni raksuttaa, että sieltä voi sen linja-auton takaa lähteä tulemaan se ymmärtämätön lapsi tai vanhus, jolloin hidastan vauhtiani huomattavasti ehtiäkseni pysäyttää. Minulla ainakin nuo etiäiset sanoo liikenne tilanteista yhtä ja toista.
      Valitettavaa on kuitenkin se, että valtaosa kuskeista on piittaamattomia, varomattomia ja joilla ei pelaa itsesuojelu vaisto. Edes suojatien eteen pysähtynyttä autoa ei järkiparka sano, ettei sitä voi pysähtymättä vauhdilla ohittaa.

      Lukemattomia saman kaltaisia tapauksia ollut ja on jatkossakin. Lainsäätäjältä odottaisi, että auto julistettaisiin rikoksenteko välineeksi samaan tapaan kuin puukot, pyssyt ja puntaritkin.

      Koska auto ei ole rikoksenteko väline, sillä voi tappaa huoletta, kun selviää pienellä sakolla ja päänsilittelyllä. Oikeudessa päälle ajaja on sankari ja uhrit syyllisiä tapauksessa kuin tapauksessa.
      Eikö tällä rekka kuskilla tullut pieneen mieleenkään, että tässähän on selvä vaaran paikka. Jos rekkakuski olisi ajanut hiljaisella nopeudella ja varmuudeksi pistänyt vielä töötin huutamaan, tämä tyttöriepu olisi todennäköisesti pelastunut.

      Monen monta samankaltaista tilannetta on, joita en käy tässä luettelemaan, mutta jotka pitäisi kaikkien järki-ihmisten tiedostaa, niin vältyttäisiin onnettomuuksilta. Mutta jos halutaan pitää kiinni vain omista oikeuksista, niin nämä tulee toistumaan.

      Koska lapset ei aina muista eikä ymmärrä, niin meillähän se pitäisi kuskeilla tajuta, että kun esim. tien laitaa kävelee koululainen, niin ei kaahata ohi, vaan ajatellaan, että tuohan voi sännätä eteen, että hiljennetäänpä radikaalisti sitä vauhtiaan.

      Kun minä ajan tuolla liikenteessä, niin mulla aina tilanteet elää ja olen koko ajan valmis yllättäviin asioihin ja tilanteisiin. Kun näkee maajussin tulevan traktorillaan sivutieltä päätietä kohti ja itsellä on etuajo oikeus, niin minä kait varmuuden vuoksi hiljennän, kun se saattaa tulla eteen, vaikka ei saisi tulla. Näitä tapauksia on viljalti, mutta miksi niistä ei opita????

    • plasticc

      Hajaasutus seudulle alikulku tunneleita vois tehdä, vaikka talkoilla kun valtio on saamaton?

      • Yritetty_on

        Aivan siinä pysäkin vieressä on alikulku, mutta kun jalankulkijalle sekin on liian kaukana. Eikä tämä paikka ole edes mitään haja-asutusseutua vaan useamman sadan asukkaan kylä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1676
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1606
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1520
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1398
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1363
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      897
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      883
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      437
      870
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      291
      830
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe