Onko kellään kokemuksia kyseisestä toimenpiteestä? Itselläni pieni leuka (ei purentavikaa), joka häirinnyt oikeastaan koko aikuisikäni. Pientä leukaa korostaa myös ei niin pieni nenä. Olisiko kellään antaa vinkkejä hyvistä leukakirurgeista pk-seudulla?
Genioplastia eli leuan kärjen siirto
17
2101
Vastaukset
- Minileuka
Mene Olli teroselle. Mehiläinen. Osaa ohjata eteenpäin jos ei itse tee.
- Ensuosittele
En suosittele tätä vaihtoehtoa.. Etsi joku asiantunteva plastiikkakirurgi.
- Varoituksena
Oma kokemukseni ei ollut kovin kehuttava.. Suosittelen Timo Pakkasta
- Onneksiohimenevää
Laittajalla tulee olla myös esteettistä silmää. Kokemusta on siitä kun hammaslääkärillä laitettiin ainetta ja en ollut tyytyväinen. Onneksi vaikutus on ohi menevää
- Vinkkiiii
Valitettavasti en voi suositella Ollia
- onpass
Negatiivisia kokemuksia
- Expl
Kannattaa mennä plastiikkakirurgille, joka tekee myös ortognaattista kirurgiaa ja nenäleikkauksia vaikka purenta on kunnossa tarvitaan näkemystä kasvojen mittasuhteista ja kokemusta leukojen esteettisestä kirurgiasta hyvän tasapainoisen tuloksen saamiseksi. Usein juuri pienileukainen henkilö luulee nenän olevan liian suuri.
Ainakin parissa paikassa pk seudulla on tämä palvelu esteettisessä klinikassa.- Leukamullekiitos
Mitkä nämä pari paikkaa voisivat olla? Helsinki Hospitalissa olisi näköjään ihan suu ja leukakirurgi Jyrki Törnwall, mutta mahtaakohan tehdä leikkauksia, jotka korjaavat vain estetiikkaa eikä toiminnallisia tai vammojen aiheuttamia ongelmia. Onko kellään tietoa?
- 6963
En suosittele mulle on tehty tälläinen leikkaus ei kuitenkaan pienen leuan takia .
Minulla meni tunto huulesta, siitä on haittaa kun ei ole tuntoa kun juot tai syöt niin ruoka tippuu hyvin herkästi. Parempi olisi proteesi. Se laitetaan suun kautta.
Näitä laittaa jotkut plastiikkakirurgit, en tiedä onko Suomessa tälläistä kirurgia.
Mahdollisesti pakkanen tekee näitä leikkauksia siluetissa. Aikoinaan Nordström teki näitä leikkausia, mutta hän on varmaan lopettanut leikkaukset. - Leukamullekiitos
Kävin joskus plastiikkakirurgilla kysymässä leukaimplantista ja sain vastauksen, ettei suosittele implanttia luuta vasten ja että voi aiheuttaa jatkossa ongelmia ettei esim. pysykään paikallaan tms. Huoh turhauttaa koko asia kun tämä piirre vaivaa ihan todella paljon.
- 6963
Leukamullekiitos kirjoitti:
Kävin joskus plastiikkakirurgilla kysymässä leukaimplantista ja sain vastauksen, ettei suosittele implanttia luuta vasten ja että voi aiheuttaa jatkossa ongelmia ettei esim. pysykään paikallaan tms. Huoh turhauttaa koko asia kun tämä piirre vaivaa ihan todella paljon.
Leukaa pystytään kyllä jatkaan, mutta purenta muuttuu. Silloin täytyy myös yläleukaa siirtää eteenpäin, tai sitten hampaita pitää oikoa. Riippuu paljonko alaleukaa pitää siirtää. Jos sulla on vaikka uniapnea, yleensä jos on pieni leuka on monesti uniapnea.
Niin silloin ei tarvitsi itse maksaa, se voitaisiin tehdä yliopistosairaalassa.
Kannattaa myös kysellä vaikka ulkomailta. Pitäisi olla vaikka lääkäri joka ottaisi yhteyttä ulkomaille, mikä olisi paras vaihtoehto. - Leukamullekiitos
6963 kirjoitti:
Leukaa pystytään kyllä jatkaan, mutta purenta muuttuu. Silloin täytyy myös yläleukaa siirtää eteenpäin, tai sitten hampaita pitää oikoa. Riippuu paljonko alaleukaa pitää siirtää. Jos sulla on vaikka uniapnea, yleensä jos on pieni leuka on monesti uniapnea.
Niin silloin ei tarvitsi itse maksaa, se voitaisiin tehdä yliopistosairaalassa.
Kannattaa myös kysellä vaikka ulkomailta. Pitäisi olla vaikka lääkäri joka ottaisi yhteyttä ulkomaille, mikä olisi paras vaihtoehto.Purenta on minulla kunnossa. Sen kävin varmistamassa eikä mitään toiminnallista vaivaa pienestä leuasta ole eli julkisella puolella ei saa mitään toimenpiteitä. Olen kyllä valmis toimenpiteestä maksamaan sillä asia on vaivannut kauan ja olen sen verran ottanut myös selvää, että pelkästään leuan kärkeä voidaan siirtää kirurgisesti ilman, että purenta muuttuu.
- 6963
Leukamullekiitos kirjoitti:
Purenta on minulla kunnossa. Sen kävin varmistamassa eikä mitään toiminnallista vaivaa pienestä leuasta ole eli julkisella puolella ei saa mitään toimenpiteitä. Olen kyllä valmis toimenpiteestä maksamaan sillä asia on vaivannut kauan ja olen sen verran ottanut myös selvää, että pelkästään leuan kärkeä voidaan siirtää kirurgisesti ilman, että purenta muuttuu.
Näin on leuan kärkeä siirtämällä ei purenta muutu, jatkan vielä leuan kärjen siirrosta
minulle kävi näin tuli lievä halvaus toinenpuoli huulesta riippuu alempana. Sitä on yritetty korjata leikkauksilla, mutta ei vieläkään ole hyvä. Tämä kirurgi joka siirsi tätä minun leuan kärkeä ei varmaan ollut pätevä, vaikka oli yliopistollisen sairaalan kirurgi.
Varmaan leuan kärjen siirto voi sinun kohdalla aivan hyvä ratkaisu. Tämä leikkaus ei ole mikään iso leikkaus, kannattaa yrittää löytää sellainen kirurgi joka on tehnyt paljon tälläisiä leikkausia. Jos ei Suomesta löydy kannattaa kysellä ulkomailta. - Leukamullekiitos
Saako kysyä kuka sinut leikkasi?
- 6963
Lehtimäki hän ei enää leikkaa.
- Vaihtoehtoina
Tatu Tarkka ja Pakkanen tekevät ainakin hyvällä kädenjäljellä leuan alueen kirurgiaa. Vain hyvää olen kuullut heistä
- Vaihtiehtona
Leuka implantti voidaan kiinnittää ruuveilla, jolloin ei tule ongelmia sen liikkuvuuden suhteen. Implantteja on eri muotoisia ja kokoisia. Operaatio on helpompi kuin leuankärjen siirto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819