Tämän palstan keskustelijoiden on todistettava ettei heillä ole mitään taka-ajatusta Suomen liittämisestä Venäjään.
Sen voi todistaa tuomitsemalla Alexandr Duginin kirjassaan Geopolitiikan perusteet: Venäjän geopoliittinen tulevaisuus' esiintuoman tavoitteen.
"Suomi tulisi liittää Venäjään. Etelä-Suomi tulisi yhdistää Karjalan tasavaltaan ja Pohjois-Suomi lahjoittaa Murmanskin aluehallinnolle."
Itse tuomitsen jyrkästi tuon Duginin opin. Ja kannatan Suomen liittymistä Natoon ellei Putinkin tuomitse Duginin oppia.
Kaikkien tuomittava Duginin oppi
10
113
Vastaukset
- 6yur5
Dosentti Bäckman kannattaa Duginia ja vastustaa tietenkin Suomen Nato-jäsenyyttä.
- Taistolaisuus.elää
Kehdannut vielä tuoda oppi-isänsä Suomeenkin valehtelemaan. Voi aikoja, voi tapoja. Venäjällä tuollainen hyvinsyönyt maansa myynyt luopio pantaisiin paikkaan, josta ei ole paluuta.
- JoBäckman
Duginin oppi.Aivan normaali Venäjän kansallinen isänmaaallinen ajatusssuunta.Onhan Suomessakin ajatusta liittää Venäjä Suomeen.Eikä presidentti puutu ajatuksiin Venäjälläkään.
- 6i56u6
"Onhan Suomessakin ajatusta liittää Venäjä Suomeen"
Kuka sellaista on esittänyt ? - DesanttiValehtelee
Jospa tuot palstalle referaatin moisesta ajatuksesta!
- trhreg
Dugin toimii Putinin puolueen keskeisenä neuvonantajana . Ja hänen kirjaansa käytetään oppikirjana Venäjän armeijassa.
Putin voisi aivan hyvin sanoa julkisesti että on täysin eri mieltä kuin Dugin. Siitä että Suomi pitää liittää Venäjään.
Sehän vähentäisi Nato-jäsenyyden kannatusta Suomessa ja olisi niin ollen Venäjänkin etu. - jkrtfgh
Suomi on pieni Natoon kuulumaton Venäjän rajanaapuri. Luonnollisesti tämä synnyttää Suomessa pelkoja ja halua liittyä Natoon.
Putinin kannattaisi niin ollen tuomita kaikki puheet ja kirjoitukset Venäjällä joissa vaaditaan Suomen liittämistä Venäjään.
Dugin, Zshirinovski ym.- SBOSSS
Putin päättää ilman sinun huolenpitoasi, älä murehdi asioita joille et voi mitään?
Missään muualla, kuin Nato-palstalla ei olla huolissaan Duginin sanomisista, joten koita rauhoittua? - 67tik64r
SBOSSS kirjoitti:
Putin päättää ilman sinun huolenpitoasi, älä murehdi asioita joille et voi mitään?
Missään muualla, kuin Nato-palstalla ei olla huolissaan Duginin sanomisista, joten koita rauhoittua?Kuten sanoin Putinin kannattaisi tuomita Duginin kirjoitukset ja puheet Suomen liittämisestä Venäjään.
Se vähentäisi Nato-jäsenyyden kannatusta Suomessa . - rtfrfyhe
SBOSSS kirjoitti:
Putin päättää ilman sinun huolenpitoasi, älä murehdi asioita joille et voi mitään?
Missään muualla, kuin Nato-palstalla ei olla huolissaan Duginin sanomisista, joten koita rauhoittua?SBOSSS taitaa olla samaa mieltä Duginin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809