Josef Stalinin johdolla voitokas Puna-armeija saavutti kesällä 1941 koko toisen maailmansodan tärkeimmän torjuntavoiton pysäyttämällä omaa kansaansa häikäilmättä jo vuonna 1918 tapattaneen entisen venäläiskenraalin aasialaisella raivollaan suorittaman hyökkäyksen kohti Vallankumouksen kehtoa Leningradia.
Tämä torjuntavoitto takasi sen, että Suomesta tuli länsimainen demokratia 1945, jolloin poliittiset vangit vapautettiin, sananvapaus astui voimaan, poliittinen väkivalta loppui ja siihen saakka lähinnä kehitysmaata muistuttanut entinen siirtomaa-Suomi alkoi vihdoinkin vaurastua.
Sodan tärkein torjuntavoitto
4
66
Vastaukset
- taas_se_hokas
Listaas itse typerä pummi ne maat jossa kaikki on sujunut virheittä eikä kellään paha olo. Vai että muutama sata, hellanlettas....
Viimeiseen kysymykseen. Teen vielä varmaan 15 vuotta ihan tärkeää työtä. Tiedätkö mitä esim. termi työ tarkoittaa? Paljonko maksoit veroa viime vuonna? Meidän talous yli 200 000. Tosin, vaimon osakekauppojen myötä yli puolet, mutta veroja yhtäkaikki. Enemmin kuin sinä ja koko vätyssukusi ikinä. Vastenmielinen, selkärangaton limanuljaska. Tollaset kuuluisi kaappiin, ja demokratia vain paranisi.- oma-on-mokas
"Teen vielä varmaan 15 vuotta ihan tärkeää työtä"
Niin, toisille netissä trollaaminen on tärkeää työtä, toisille pelkkä huvittava harrastus. Aika alas tasosi kyllä laskee, jos aiot jatkaa julkista dementoitumistasi vielä 15 vuotta. No, sitä hauskempaa tästä toisaalta tulee...
" Meidän talous yli 200 000. Tosin, vaimon osakekauppojen myötä yli puolet, mutta veroja yhtäkaikki."
Eipä yllättänyt, että teillä vaimo on se terävämpi puolisko. Onhan se kiva sosiaaliturvan korvike tuo osakekeinottelu. Jos vain omatunto antaa myöten, niin sillä saa vastikkeetonta huijausrahaa ihan mukavia summia tekemättä päivääkään töitä.
Toisaalta myös julkisen sektorin "töissä" tienaa ihan mukavasti, veronmaksajien varoilla.
"Enemmin kuin sinä ja koko vätyssukusi ikinä"
Niinkö? 200 000 tuntuu kyllä melkoisen olettamalta summalta maksettavaksi "ikinä", jos ajattelen "vätys"sukuani. Vaikka suvussani ei olekaan ollut tapana loisia osakerahoilla vaan kaikki on ansaittu tekemällä ihan oikeita töitä.
"Viimeiseen kysymykseen"
Missä tämä kysymys on esitetty? Olenko minä sen esittänyt, vai joku muu?
- TäyttäPashaa
"Tämä torjuntavoitto takasi sen, että Suomesta tuli länsimainen demokratia 1945, jolloin poliittiset vangit vapautettiin, sananvapaus astui voimaan, ..."
Viides kolonna taas liikkeellä!- et.osaa.laskea
Sä et osaa laskea kuin allesi. Me ollaan ainakin jo kuudes.
Tuo nyt kuitenkin on totta. Lahtarien Suomi olisi voinut vapauttaa itsekin poliittiset vankinsa, mutta teki sen kuitenkin vasta saatuaan turpaansa oikein kunnolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823