Maa ja meri saastuu

Proffaa

Iltalehti näin tänään: "Uponnut öljytankkeri sai aikaan myrkyllisen vedenalaisen pilven, joka voi tappaa kaiken tielleen osuvan"


Jes. 24:5

Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.

7

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta eri asioita. Toinen totta, toinen uskomusta.

      • Vähän_lisäten_lasetellen

        Juu ja ovathan ne eri asioita sitenkin, että tuo tosiasiana tapahtunut valitettava öljyonnettomuus saastuttaa merivettä, eikä maata allamme kuten tuossa uskomuksessa, eli Jes. 24:5 kuvattu skenaario edellyttäisi. Aloituksen otsikossakin ilmenevät nuo kaksi eri asiaa.

        On tietysti totta, että sekä maa että meri saastuvat paraikaa, mutta nämä valitettavat ilmiöt eivät ole seurausta siitä mitä Jes. 24:5 esittää. Tiedämmehän, että olimmepa lainkuuliaisia tai emme, pidimmekö käskyt muuttumattomina tai emme, tai hylkäsimmepä iankaikkisen liiton tai emme, niin maa ja meri voivat silti saastua. Riittää, että niihin päästää tai antaa päästä saastuttavia aineita.

        Ja edellinenhän pitää paikkansa siksi, että lait ja säännöt tunnetusti ovat olleet joskus niin laadittuja, että niiden noudattamisesta huolimatta maa ja meri ovat saastuneet - tai jopa juuri niiden takia. Eikä ole iankaikkiseen liittoon kuuluminen estänyt amerikkalaisen uskonnollisen oikeiston ympäristödenialistista ja ympäristöliikkeiden vastaista lobbausta.

        Niih, että se siitä profetiasta taas kerran. Näitähän riittää, mutta äkkiäkös ne kumoon kaadetaan ja päälle nauretaan!


      • Proffaa

        Ja nyt näyttää olevat molemmat totta - sekä profetointi että reaaliset tapahtumat.

        Meri saastuu myös sen kautta paraikaa, kun muovi ja tämän kautta mikromuovi lisääntyy meressä ja tätä muovia alkaa kohta olla enemmän kuin eliöitä, sillä meren elävien määrä on jo nyt pudonnut kymmenesosaan aikaisemmasta. Mikromuovi menee elukoihin ensin ja näiden kautta ihmisiin eikä kukaan tiedä mitä se ihmisissä aiheuttaa.

        Se jo tiedetään mitä saasteet ym. ihmisissä aiheuttavat koska ...

        10 Ja viides enkeli vuodatti maljansa pedon valtaistuimelle, ja sen valtakunta pimeni; ja he pureskelivat kielensä rikki tuskissansa
        11 ja pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta teoistansa.


        Eli ainakin suunnatonta tuskaa ja paiseita nämä saasteet tulee aiheuttamaan KAIKILLE ihmisille eikä parannuslääkettä ole.


    • Ihminen on kyllä ihan ahneuttaan ja itsekkyyttään tuhoamassa pallonsa. Tuo pitänee kutinsa vaikka asiaa tarkastelisi lähes mistäpäin maailmaa tahansa tai minkä tahansa uskonnon vaikutuksen piiristä.

      Tosin kannattaa myös muistaa, että pahimmat ilmastomuutoksen kieltäjäthän löytynevät konservatiivi kristityistä. Heillä kun tuntuu olevan melko erikoinen näkemys, että ihminen on luomakunnan kruunu kaikkineen etuoikeuksineen mutta velvoitteita tuohon ei sitten sisällykkään. Eli kaiki vaan mulle ja heti, ei väliä mitä jälkeä siitä jää, koska maailmanloppuhan tulee jokatapauksessa.

      • Hyviä huomioita, olen samaa mieltä.


      • älätuhoaluontoa

        Jumala käski varjella ja suojella luontoa ...

        1. Moos. 2:15

        Ja Herra Jumala otti ihmisen ja pani hänet Eedenin paratiisiin viljelemään ja varjelemaan sitä.


      • raakarealismi

        "Tosin kannattaa myös muistaa, että pahimmat ilmastomuutoksen kieltäjäthän löytynevät konservatiivi kristityistä."

        Eiköhän ilmaston muutokset kieltäjiä ole kaikki länsi-ihmiset omalla käytöksellään. Sinäkin taidat huristella autolla että hippulat vaan vinkuu ja viis ilmastosta, kun saa vaan huristella menemään ja saastuttaa ilmakehää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      89
      2102
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      24
      1995
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      100
      1283
    Aihe