Muistaako vielä joku, kuka oli Länsimetro Oy ensimmäinen toimitusjohtaja ja ketkä kuuluivat sen alkuperäiseen hallitukseen?
Länsimetrosta kysyisin
3
<50
Vastaukset
- siitä.se.lähti
En muista noita mutta sen toukokuisen illan 2008 muistan, kun Espoon kaupunginvaltuusto hyväksyi kokouksessaan Länsimetron rakentamisen ja sen rahoituksen äänin 56-9. Yksityiskohtana mainittakoon, että mm Timo Soini vastusti hanketta.
- Soinin-sinisanomiset
Onnko Soini tai kukaan hänen perheenjäsenistään ikinä käyttänyt bussikyytejä tai metroa?
Minä en enää kykene suhtautumaan vakavasti mihinkään asiaan mitä Soini ehdottaa tai sanoo. Viime kesäkuussa demokratian yli käveleminen oli liian paksua tuubaa.
- Säästölaiturit
Länisimetron asemien laiturit päätettiin säästösyistä rakentaa lyhyemmiksi kuin vanhan metron laiturit, ja siksi metrojunia koko radalla lännestä itään jouduttiin lyhentämään, mutta junien vuorovälejä lyhennettiin minimiinsä joka tuotti ongelmia liikenteen aloittamiseen.
Nyt jo valitetaan sitä että metrossa joutuu seisomaan koska junat ovat niin täynnä ja ajetaan sitten mieluummin autolla. Entisen pituisilla junilla ei voi ajaa koska länsimetron laiturit ovat liian lyhyitä, ja pidentääkseen laitureita pitäisi kallioita maan alla alkaa louhimaan uudestaan, mutta se ei ole mahdollista koska asemat ovat nyt käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760