Kaikista eniten tienaa työttömänä

Ja.vielä.valittavat

Kun vertaa tehtyyn palkkatyöhön aikaansa.

10

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvätuntipalkka

      Työttömyyslomakkeen kirjoittamisesta saa hyvän palkan.

    • Prosenttikorotus

      Ainakin saa maksaa enemmän veroja kuin keskipalkkainen eli 25%
      Prosentithan ne nykyyään merkkaa eikä eurot.

      • Riku.Aaltoon.eroa

        Ei sossurahasta mene veroa, maksetaan vain vähempänä.
        Ja valtionveroa ei mene lainkaan, sanotaan vaikka 900 € kk tulosta menee veroa n 100 €.
        Ei suinkaan 25 % vaan lähempänä 10 %.


      • Riku.Aaltoon.eroa kirjoitti:

        Ei sossurahasta mene veroa, maksetaan vain vähempänä.
        Ja valtionveroa ei mene lainkaan, sanotaan vaikka 900 € kk tulosta menee veroa n 100 €.
        Ei suinkaan 25 % vaan lähempänä 10 %.

        "Työttömyysetuus on veronalaista tuloa, josta tehdään 20 %:n ennakonpidätys.
        Vaikka työttömyysetuus on pienempi kuin palkka, ennakonpidätysprosentti ei välttämättä pienene. Tämä johtuu siitä, että tuesta ei voi tehdä verotuksessa samoja vähennyksiä kuin palkkatulosta."

        http://www.kela.fi/tyottomyysetuuden-verotus


    • nousi5prossaa

      Valitettavasti ansiosidonnaisesta päivärahasta otetaan 25% veroa 1,1 2018 alkaen.

      • EläkeGubbe

        Niin se menee parintonnin eläkkeestäkin 25% veroa eli 500€/kk.

        Näin sitä pieneläkeläinen urheasti kustantaa viljelijälle 12 hehtaarin vuotuiset pinta-ala tukiaiset


      • Ansiosidonnaistenkin veroprosentti riippuu ainakin lopullisessa verotuksessa siitä, paljonko sitä ansiosidonnaista saa. Tuo 25 prossaa lienee yleisimmilläkin mittareilla varsin kohtuullinen peruspäivärahaa saavan 20 prossan verotukseen nähden.


    • Nämä.niin.monitahoisia

      Se kannattaa myös kaikkien muistaa että toimeentulotuesta ei veroa mene, toistaiseksi ei edes suomalaiselta.
      Ei tämä "ongelma" ole tämän hallituksen aikaansaama. Sama oli tilanne jo 1990-luvulla. Kukaan ei ole asiaan puuttunut. Halutaan, että kaikki kynnelle kykenevät tekisi työtä. Kun itse en ole koskaan ollut työtön, en osaa asennoitua siihen sillä lailla. Kun aikanaan hankkinut hyvät ammatit, se näkyy sitten nyt eläkkeellä.

      Onko työ jo niin vaikeaa, ettei kaikille kiinnosta ? Kun nyt tuntuu työpaikkoja aukevan ennätystahtiin. Varmaan tämä kuten hän mainitseekin, että tulee 25 % vero työttömille,
      on kannustimena hakemaan työtä, edes yrittää hakea, eikä niin valikoidenkaan, kun kaikki työ on arvokasta, ja siitä ura uusi urkenee, näin se oli itselläkin, ja aika oli silloin paljon huonompi.
      Lauantaitkin oli työpaiviä, juuri vähän vanhemilla klo 7-12 saakka. Heillä ei mitään päivärahoja, ei lomakorvauksia, kun ei ollut juuri kesälomiakaan, ei kiertäjillä firman piikkin majoituksia jne.

      Työttömyys on ikävä asia heille joilla on työhaluja, itse tienata oikea raha, eikä naapurin persauksilla istua, joka työssä kulkee.

    • Lutueläkkeellä

      Onneksi emäntäni on eläkkeellä maatalon töistä ja on 54 vuotias.
      Hän saa takuueläkkeen vajaa 800 euroa eikä veroa men yhtään.
      Minulla menee vain 4% ja nettorahaa jää 125 000 euroa vuodessa.
      Ei niitä eläkemaksuja kannata makselle .Ei meidänkään emäntä maksanu mitään.

      • KoetaJaksaaPitkääPäivää

        Onneksi on kaltaisiasi ahkeria viljelijöitä, Niin saadaan me köyhät eläkeläiset hyvälaatuista puhdasta kotimaista elintarviketta puoli ilmaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe