Olisi vihdoinkin aika saada vastaus jo niin kauan natotiltua itkettäneeseen kysymykseen. Eikö taisteleminen jenkkien alulle panemissa siirtomaasodissa hotsita?
Miksi Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon?
12
98
Vastaukset
- SBOSSS
Niinpä, olisiko siinä sitten sitä turvaa jos Putinin Venäjä näkee Suomen vihollisena?
Ja mitä tehdä, kun Nato aloittaa jossain uuden konfliktin....jenkkien johdolla? - Tyhmälle-tiltulle
Suomi ja Ruotsi ovat valinneet sotilaallisen liittoutumattomuuden.
Natoon ei liitytä, vaikka tiltut kuinka vaativat.
Natoon voidaan liittyä, jos siitä katsotaan olevan turvallisuuspoliittista hyötyä.
Ruotsissa ollaan hieman Suomea myönteisempiä.- SBOSSS
Nato nykymuodossaan on sellainen liittymä, joka tietäisi Suomen kansalaisille entistä suurempaa turvattomuutta.
Mistä lähtien Suomen turvallisuustilanne on mennyt niin älyttömän pelottavaksi, ei se sitä vielä 80-90 luvulla ollut....eikä siitä näytä mikään muuttuneen...silti turvattomuutta luodaan?
Olisiko YLE ja media pääroolissa? - 67ui45e
SBOSSS kirjoitti:
Nato nykymuodossaan on sellainen liittymä, joka tietäisi Suomen kansalaisille entistä suurempaa turvattomuutta.
Mistä lähtien Suomen turvallisuustilanne on mennyt niin älyttömän pelottavaksi, ei se sitä vielä 80-90 luvulla ollut....eikä siitä näytä mikään muuttuneen...silti turvattomuutta luodaan?
Olisiko YLE ja media pääroolissa?Sinun mielipiteesi on arvottomia. Koska ilmeisesti vastustat Suomen Nato-jäsenyyttä vain sen takia että Suomen voisi liittää Venäjään.
Kun et pyytäessäni ole vastannut kysymykseen mitä mieltä olet venäläisen Alexandr Duginin allaolevasta tavoitteesta:
"Suomi tulisi liittää Venäjään. Etelä-Suomi tulisi yhdistää Karjalan tasavaltaan ja Pohjois-Suomi lahjoittaa Murmanskin aluehallinnolle." - SBOSSS
Miten luulet, kuka arvostaa sinun yksioikoisia mielipiteitäsi....44.Divkö?
- rtuhjer
Ei saa olla epäilystäkään että joku tällä palstalla vastustaa Suomen Natoon menoa sen takia että Suomen voisi liittää Venäjään.
Itse tuomitsen jyrkästi kaikki sellaista haluavat venäläiset. Kuten Dugin ja Shirinovski. - 5u45er
On selvää että Suomen on liityttävä Natoon ellei Putin sanoudu julkisesti irti Suur-Venäjän tavoittelijoista.
Huolestuttavaa on että Putin ei ole tuominnut izborskin klubia jonka tavoitteena on Suur-Venäjä liittämällä Venäjään naapurimaita ja niiden alueita . Putin näyttää toteuttavan klubin neuvoja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Izborskin_klubi - Teippi_ja_Matto
Kysymys on siitä, kuinka hyvin kummankin maan demokratia pystyy toimimaan. Esmierkiksi Suomessa natoa kannattava vähemmistö pyrkii siihen, että nato asia saataisiin nitvahtamaan eteenpäin kansalaisten vaikutusmahdollisuuksia heikentämällä (demokratiavaje).
- äitykkä
Sitä ihmettelen minäkin,sillä muutoin hukka perii.Naapuri on sen verran kiero että ystäviä pitää hakea lännestä jotta rajat pysyvät omina.
- häpnaadilla_lyötynä
Olin ällistynyt Haaviston natokannoista.
- hyvät_syyt
"Miksi Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon?"
Koska kansalaiset eivät hyväksy demokratian ja tiedonsaannin kaventamista. - aslö
Natoon liittymiseen viittaavat puheenvuorot ovat yleensä provokatiivisia heittoja. Ruotsin kokoomuksen johtaja lohkaisi sellaisen, vaikka tietää, että porvarinelikko voi saada Ruotsissa vain 40% kannatuksen ja sillä ei edes pyritä Natoon.
Suomen presidenttiehdokkaista vain 12% kannattaa Natoon liittymistä ja sillä ohjelmalla saadaan vai 2 - 3% äänistä.
Niinistökin otti välimatkaa Kokoomuksen natomyöntiseen politiikkaan, vaikka onkin natotiltujen messias.
Naton puolelta esteenä on Turkista johtuva keskinäinen hajaannus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820