Pankkikortin tunnusluku unohtui

Liimi

Miten saan uuden tai palautettua vanhan tunnusluvun pankkikorttiin ? Tämä mummo unohti sen, ei tule millään mieleen !
Voisiko joku ystävällisesti auttaa !

4

774

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xfeed4

      "Miten saan uuden tai palautettua vanhan tunnusluvun pankkikorttiin ? Tämä mummo unohti sen, ei tule millään mieleen !"

      Kysy kortin myöntäjältä. Samanlaisen tunnuslukukuoren uudelleenlähetys maksaa n. 10€ jonka
      muinoin sait kortin mukana.
      Tilaus verkkopalvelusta yleensä.

      • Liimi

        Kiitti !


    • Prokuristi_B

      Tähän vanha vinkki tunnusluvuista: puhelimensa PIN-koodi jokainen (varmaankin, toivottavasti) muistaa, kunhan ei ole se 0000. Laske puhelimen ja kortin PIN yhteen (vaikkapa 1234 6543 = 7777) ja kirjoita se kortin taakse muistiin. Jos kassalla alkaa pätkiä, niin vähennä luvusta pohelimen PIN ja jäljelle jää kortin tunnusluku. Näinikkään: 7777-1234 = 6543.

      Tämä jokaiseen korttiin, jossa on tunnusluku käytössä, minulla oli pahimmillaan 6 maksu- ja kulkukorttia. Tarvitsee muistaa vain yksi luku, eli puhelimen PIN.

      Täydellinen salakirjoitus, josta korttirosvo tai kadonneen kortin löytäjä ei kostu ollenkaan.

    • Pätkiikö

      Helpompi muistaa: Lisää korttien pinniin 1000 ja tallenna ne paperille, jota pidät mukana. Vähennä 1000 kun et muista oikeata pinniä. Dementiä tietenkin vaikeuttaa, kun ei muista mitä tarkoittaa pinni tai mistä kortista tuo vähennys pitää tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe