Soros: Eu kaatumassa, nationalismi nousee

Xyxy

18

92

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realismi_____

      ihmekkös tuo jos kansalaisten oloja koko ajan kurjistetaan historia toistaa itseään?

      • qåaäzm

        Niin justiin. Kun kansoja jatkuvasti kiusataan kaikella tapaa, sitä ei kestä karhunnahkainen persekään.


    • qåaäzm

      Antaa kaatua. Siitä vaan. Se olisi ilon ja onnen päivä. Joutaa tuo byrokratiahirviö nurin.

    • EUnTuhokoneisto

      Mitä hyötyä on eliitin ja talouspiirien etuja ajavasta EU:sta joka on menossa EU-liittovaltioon jossa kansallisvaltioiden kansanvalta ulkoistetaan kauas Brysselin poliittiselle ja taloudelliselle eliitille joka ajaa vain rahavallan etua ja tavallisen kansan alasajoa sekä halpatyöorjamarkkinoita? Tavallinen työläinen, pätkätyöläinen, työtön, opiskelija, lapsiperhe, eläkeläinen tulee kärsimään ja eliitti saa koko ajan lisäetuja.

    • LurdKussel

      Kun ja jos kun se kaatuu juon pullollisen leijjonaviinaa, se on sentään suomessa valmistettua.

    • Jäähän_meille

      sentään ne miljardien velat jotka Kokoomuksen Katainen otti ollessaan ministeri että Saksan miljonääripankkiirit saivat kotiutettua omat voittonsa Kreikasta.

    • Eu-rosvoliitto

      Eu-mafian EuRosvoliitto luhistuu,
      hurraaa
      pian se olisi ollut pelkkä rikollisten rikollisjärjestö.

      • EliitinPakkovallanAlle

        Nyt haetaan tiedutelulain massavalvontaoikeuksia kiireellisenä, no miksihän? Terrorismi on tekosyy, todellisuudessa nykyistä elitististä EU:ta ja vallan anastusta kansallisvaltioiden kansalaisilta EU-liittovaltiolle vastustavat halutaan tarkkailuun ja hybriditoimien kohteiksi. Pian Suomenkin päätöksentekoa määrätään kaukaa Brysselistä poliittisen ja taloudellisen eliitin ja rahavallan toimesta. Marginaalivähemmistön hallinto vaatii taakseen massavalvovan poliisivaltion ja muita Orwell-yhteiskunnan toimia tavallisen kansan pitämiseksi kuriksi kun pluffi huomataan massojen joukossa.


    • anonyymi_eqz

      Toivotaan parasta että eu kaatuu. Unkari ajaa Soros saatanan yliopiston maastaan. Hyvä niin.

    • Lähtee-toikin

      Ukko on 87 vuotta, eikä ole ikinä urheillut. Nykänen oli hyvässä kunnossa, ja meni 55-vuotiaana.

      Ei toi Sorosin kuppana voi montaa vuotat enää elää. Silloin alkaa paljastua sen elämän aikana tehdyt mustat ja epäinhimilliset diilit ja pyrkimykset.

      • hiihtokesä

        "Nykänen oli hyvässä kunnossa"...mistä tämä tieto on?????


    • Soroslinnaaaaan

      Soroksen kuuluisi istua vankilassa.
      SYYYYYY laittoman ihmis-salakuljetuksen avustaminen.

    • isänmaallinen

      Putin on nero ja minulla seisoo!

    • anonyymi_Fib

      Soros on yksi ihmiskunnan pahimmista ihmisistä.

    • oikein-hyvä

      toivottavasti kaatuu pian, miel. jo tänään. eu ollut mätäapaistos syntymästä saakka.
      alun ajatukset ajautuneet vikateille ahneuden kitaan ja pakkovallan,varaliisuuksien diktatuurin asetelmiin.
      eu on järkyttävää toimintaa,jota mahdoton uskoa enää tässä ajassa, jossa "muka ollaan" erityisen koulutettuja ja sivistyneitä....mutta todella kaukana em. asioista.

      eu on euroopan atomipommi, todella syväsairas, pelkkä pelkkää pakkoa jakava bisnesmekafoni per-ceestä.

    • Läheltäliippaasi

      Olisipa nimi ollut zorros. Olisi jakanut rikkailta vietyä omaisuutta köyhille. No oli valitettavasti sorrosta tienaava.

    • eussa

      onhan se tähden lento jo lipussakin,

    • Olisi_tietenkin_parempi

      mitä nopeammin EU kaatuisi. Sitä vähäisemmät vahingot syntyisivät, ja sitä pikemmin pääsisi rakentamaan valtioidenväliseen yhteisymmärrykseen pohjautuvaa rehellistä yhteistyökuviota.

      Mutta saattaa olla, että pahimmillaan kuoleva EU kitkuttaa vielä jonkin aikaa. Kun muuta yhteenkuuluvuuden liimaa ei enää ole, niin väännetään pakkoruuvia tiukemmalle. Kovat verot kaikille, ja niillä rahoilla kasaan Euroopan Armeija, EuroWaffen. Tuolla armeijalla ei ole mitään muuta luonnollista vihollista kuin euroopan maiden kansat itse, jotka maksavat veroina niskassaan tökkivät kiväärinpiiput. Vahtimistalous ei lopulta tuota yhtään mitään, niin siihen infran rapautumiseen ja yleiseen kurjuuteen se lopulta joskus kaatuu. Kuten tällaiset järjestelmät aina viimeistään kaatuvat.

      Tämä toinen skenaario vain johtaa siihen, että voi kulua vuosikymmeniä ennen kuin tervettä euroopanlaajuista yhteistyötä voidaan käytännössä saada toimimaan. Ja silloin maailma on jo aivan erilainen kuin nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe