AMV :t Jemenissä lasten kimpussa ?

Montako lasta on tapettu Suomalaisilla AMV - vaunuilla?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801162200673030_ul.shtml
661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jussi Halla-aho aikanaan EUn parlamentissa äänesti sen puolesta että saudeille myydään aseita.

No onhan sekin yksi keino saada ääniä huijaripuolue persuille kun pakolaisia tulee lisää Suomeen asemyynnin seurauksena?

Äänestä

Ei niillä AMV vaunuilla tapeta, koska ne on tarkoitettu miehistön kuljetukseen ja suojaamiseen.
Uskaltaisitteko itse ajaa maanteillä pelkästään autolla kun tiesulkuja on joka paikassa.

Huthikapinallisia tukee Iran, joka pyrkii oman vallan vahvistamiseen alueella toimittamalla ohjuksia ja muita aseita. Saudit tukee vallassa olevaa hallintoa. Huthit ovat ampuneet ohjuksia Riadiin saudeihin. Irania närästää myös Saudien torppaama pyhiinvaelluskielto Iranille.

Äänestä

Uskokoon+noita+YK:n+juttuja+taas+kuka+haluaa.Sodassa+kuollut+9200+ja+lapsia+kuollut+tai+haavoittunut+5000++eli+yli+50%+uhreista.Sotiiko+siellä+lapset+keskenään+hiekkalaatikolla+oikeilla+aseilla?Samaan+aikaan+syntynyt+3+miljoonaa+lasta.+Ei+siinä+katastroffissa+5000+silloin+paljon+paina.+Johan+ton+verran+kuolee+ja+vammautuu+synnytyksissä.Hyvähän+niitä+AMV:tä+on+käytännössä+kokeilla+kun+kohta+niita+tarvitsee+varmaan+täälläkin+kun+noi+11+milj+hengissä+selvinnyt+lasta+alkaa+työntymään+tänne+parrat+hulmuten.

Äänestä

SPR:lle pitäs ilmottaa, ne hoitaa homman. Tietenkin, jos rahaa annetaan ja rankasti!

Äänestä

Toivottavasti Jemenissä on vastuullisia miehiä jotka eivät tapata naisia ja lapsia öljyn takia. Ja se ei ole siitä kiinni onko siellä joku AMV. Ahneet kusipääthän tappaa toisian vaikka puukepeillä ja kivillä jos muuta ei ole.

Äänestä
  • Kyse on vallasta. Iran tukee huthikapinallisia. Saudit vallassa olevaa hallitusta. Kysytkö miksi ? Saudit ovat tukeneet Jemeniä sadoin miljaardein vuosikymmenien ajan öljyrahoillaan ja rakentavat parhaillaan Pohjois-Jemenin puolella valtavaa riippusiltaa Punaisenmeren salmen yli Afrikan puolelle. Saudit ei slloin anna periksi, koska menettäisivät vallan alueella Iranille ja kaikki tukirahat olisivat valuneet hukkaan. Kapinalliset haluaisivat myös eroon yhdistyneestä valtiosta, eli palauttaa Pohjois ja Etelä-Jemenin erillisiksi valtioiksi, kuten ne olivat ennen yhdistymistä v. 1990 .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KaputCino kirjoitti:

Montako lasta on tapettu Suomalaisilla AMV - vaunuilla?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801162200673030_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu