Lappeenrannan mamujen Valma koulutus on epäonnistunut.
Työttömyyspäivärahan lisäksi saa 9 euroa kun käy kurssilla. Se on ok.
Osa kurssilla olevista tulee kurssille klo 11 syömään ja sitten syömisen jälkeen lähtee kotiin.
Onko oikein että verovaroin rahoitetaan mamun syömistä 9 euroa/pvä?
Nimiäkin olisi tiedossa. Niitä jotka ovat vastuussa sekä niitä jotka hyväksikäyttävät järjestelmää.
Suomeen tullaan laiskottelemaan ja hyötymään ilmaisen elämän toivossa. Sikamaista käytöstä.
Valma koulutus
8
302
Vastaukset
- vie.asia.eteenpäin
Saavat siis yhdeksän euroa ja tuet siitä että käyvät syömässä veronmaksajien piikkiin? Saavat ehkä myös matkalipun, onko tästä tietoa?
Yleensä tuosta yhdeksästä eurosta pitää itse maksaa sekä ruoka että matka. Plus osallistua toimintaan. Tuo yhdeksän euroa on kulukorvaus.
"Nimiäkin olisi tiedossa. Niitä jotka ovat vastuussa sekä niitä jotka hyväksikäyttävät järjestelmää."
Vie asia eteenpäin, nimineen kaikkineen.
Luultavasti yksi rahoittaja on Ely-keskus ja toinen Lappeenrannan kaupunki. Ota niihin yhteyttä ja kerro mitä tiedät. Ota yhteyttä myös Lappeenrannan TE-toimistoon, vaikkapa ylimpään pomoon kenet löydät, niin vastuuta on vaikeampi väistää.- ahistaaa
Mitä on Valma koulutus ? Helsingissä aikuisopisto mainostaa, -sinä suomen kielen jo oppinut maahanmuuttaja, aloita peruskoulu.
Ilmeisesti kohta Lappeenrannassakin ainakin muutamat partalapset menevät peruskouluun, jos Valma sitä nyt tarkoittaa.
- SmurffiSaunoo
"Luultavasti yksi rahoittaja on Ely-keskus ja toinen Lappeenrannan kaupunki. Ota niihin yhteyttä ja kerro mitä tiedät. Ota yhteyttä myös Lappeenrannan TE-toimistoon, vaikkapa ylimpään pomoon kenet löydät, niin vastuuta on vaikeampi väistää"
-Heh heh. Voihan sinne pomolle tiedoksi saattaa tämän asian , mutta mitä hyötyä siitä on. Nythän homma toimii ja näyttää raportissa hyvältä : niin ja niin monta mamua on kotoutustoimenpiteiden kohteena ja koulutuksessa. Kaikki hyvin.
Ei niitä ihmisiä voi edes pakottaa opiskelemaan ahkerammin , ellei mitään omaa motivaatiota ole olemassakaan. Ainoa mikä tepsisi tällaisissakin tapauksissa taatusti , olisi ehdollinen rahallisten avustuksien saanti , joka on sidottu oppimistuloksiin. Tämähän on valitettavasti Suomessa mahdotonta , kun meillähän on se perustuslakikin joka takaa ihanteellisen tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden kaikille maailman ihmisille , edellyttäen että pystyvät hankkiutumaan Suomen valtion alueelle.- vie.asia.eteenpäin
Kun valituksia tulee kirjallisena niin kyllä ajan myötä vaikuttaa.
Moni kurssin järjestäjä kerää osallistujilta kurssin lopussa palautekyselyn. Siinä sitten mamu kertoo, että kurssi oli hyvä, ja järjestäjä hieroo käsiään ja hykertelee ja rustaa seuraavan hankerahahakemuksen.
Kun tulee muutakin hyvin perusteltua palautetta niin se voi hyvinkin vaikuttaa rahoitukseen.
Paikallislehteen kannattaa myös ottaa yhteyttä. Laittaa vaikka juttuvinkki. - vie.asia.eteenpäin
Vielä tästä: "Ainoa mikä tepsisi tällaisissakin tapauksissa taatusti , olisi ehdollinen rahallisten avustuksien saanti"
On ehdollista jo nyt: jos on (jatkuvasti) ilman syytä poissa niin karenssia tupsahtaa. Kurssin järjestäjän velvollisuus on valvoa että kurssille osallistutaan, ja kurssilaisen velvollisuus on osallistua.
- SääntöjenMukaan
Onhan tuo nyt väärin, että tuolla tavalla tekevät, eikö heille ole selvitetty, että kurssilla on oltava, jos kurssille on hakenut ja päässyt.
Kyllähän maahanmuuttajiakin pitää koskea samat säännöt, kuin suomalaisiakin eli jos ei ole kurssilla, niin silloin erotetaan kurssilta, kuten suomalainenkin.
Kyllä osa suomalaisistakin lintsaa kurssilta. Olin muutama vuosi sitten aikuiskoulutus keskusessa hitsauskurssilla, jossa oli lisäkseni vain muutama aikuisopiskelija.
Samaan aikaan alkoi toinen pidempi kurssi: levyseppä hitsaaja koulutus.
Minä kyllä noudatin sovittua kurssiaikataulua, kuten muutama samalla kurssilla ollut vanhempi aikuisopiskelija, kun meitä oli vain muutama tuolla kurssilla.
Levyseppähitsaus kurssilla olleista suurin osa oli nuorempia aikuis opiskelijoita.
Osa noudatti sovittuja aikoja, mutta sitten oli muutama nuorempi opiskelija, joista muutamaa ei näkynyt kurssilla kuin pari päivää viikosta.
Suurin osa opetuksesta tapahtui käytönnön harjoituksessa hallissa.
Yleensä keskiviikon jälkeen nämä lintsarit eivät enää ruokatunnin jälkeen tulleet paikalle ja yleensä perjantaina ei heitä näkynyt kurssilla.
Aikuiskoulutus kurssin opettaja teki lopulta oikean ratkaisin ja erotti nämä lintsarit kurssilta. - SmurffiSaunoo
"Paikallislehteen kannattaa myös ottaa yhteyttä. Laittaa vaikka juttuvinkki"
- Juu. Kyllähän olet aivan oikeassa mikäli tällaista ilmiselvää väärinkäyttöä tapahtuu , joka vieläpä voidaan tarvittaessa näyttää toteen ja yksilöidä, kannattaa toki viedä asia eteenpäin.
Siinäpä sitä palaa yhteistä rahaa tukkutolkulla , sillä nämä kurssitukset eivät ole mitään ilmaista huvia. - Quatttro
Mitä me oikein Suomessa lepsuilemme? Jokainen lusmu, laiska, henkilötietonsa valehdellut, sopeutumishaluton, vihamielinen, uhkaava, laiton, rikollinen, työtön jne. ulkomaalainen pitää poistaa Suomesta samantien! Mikä pakko meidän on elätellä muiden maiden kansalaisia hätäapua pitempään? Ei tietenkään mikään!
Paljon pienemmistäkin syistä tulevat omien kansalaistemme tekemät anomukset ja pyrkimykset hylätyiksi. Ulkomaalaisten kohdalla vaatimusten on oltava tiukemmat, jottei maamme täyttyisi kelvottomista tulijoista, vaan mahdollisimman hyvistä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823