NE ovat täällä! PANDAT ovat laskeutuneet!

Suomen merkittävimmät valtiovieraat ikinä, kaksi kiinalaista pandaa, ovat laskeutuneet. Kyllä niistä on kohuttukin jo viikkojen ajan, enemmän kuin Ruotsin tai Englannin kuninkaallisten vierailusta. Ne pehmittävät mukavasti Kiinan ihmisoikeusimagoa, eikä Saulikaan uskalla näiden kulttuurilähettiläiden takia sanoa mitään Kiinan ihmisoikeuksista.

Radiossa joku eläintieteen professori selitti, että onneksi lentokoneessa oli pandojen mukana kaksi niiden kiinalaista vakiohoitajaa, jotka saattoivat puhua pandoille mukavia jos ne hermostuisivat lentokonematkan aikana. Mukavien puhuminen kuulemma rauhoittaa pandoja. Sama mies sanoi , että toivoo, että pandat kiinnostuvat toisistaan romanttisessa mielessä ja saadaan kohta pikkupandoja.

Mutta... Oliko valtakunnan karhuspesialisti Sulo mukana siinä valtuuskunnassa, joka otti nallukat vastaan lentokentän presidenteille varatussa osassa?
27243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Ähtäri maksoi pääsylipputuloistaan koko paskan, niinkö?
Kestää 1000 vuotta!!!
Ja kuka niitä siellä edes näkee?

Äänestä
  • Niin, jotkuthan pitää saada maksajan paikalle. Mitäs luulet, ketähän siä vois olla?

    Äänestä

Kävin jo kysymässä Pandalta ketä äänestää ja se sanoi käsillään että numero 5!

Äänestä
  • Puhutko nyt niinsanotusta "pandan peukalosta"?

    Äänestä

Hyvä että saadaan monikulttuurisuutta myös suomalaiseen eläinpuistoon.

Äänestä
  • Jep. Muissa eläinpuistoissahan sitä jo onkin, kuten Tampereen Hervannassa, Turun Varissuolla, Vantaan Hakunilassa tai Helsingin Itäkeskuksessa.

    Äänestä

  • IhanaKulttuuri kirjoitti:

    Jep. Muissa eläinpuistoissahan sitä jo onkin, kuten Tampereen Hervannassa, Turun Varissuolla, Vantaan Hakunilassa tai Helsingin Itäkeskuksessa.

    Pandakin voi tappaa mutta ei puukolla tai kuorma autolla.

    Äänestä

Ihmetelen miksi pandoja ei lennätetty lähimmälle lentokentälle ? onko tämä sitä loputonta helsinki keskeisyyttä . Ajateltiinkö eläimiä, mutta tietysti helsinkiin .

Äänestä

ELÄINRÄÄKKÄYSTÄ

Äänestä
  • Eläinrakkautta! Tällä vahvistetaan Suomen ja Kiinan hyviä ja lämpimiä kauppasuhteita. Leasingpandojen vastapainoksi Kiinan valtio ottaa avosylin vastaan joitakin suomalaisia tietotekniikan yrityksiä maahansa ja tukee niiden toiminnan aloittamista Kiinassa.

    Äänestä

Sääliksi käy söpöjä nalleja :( Joutuivat uhriutumaan.....

KAIKISTA maailman maista juuri SUOMEEN??

Äänestä
  • Koska juuri Suomessa on valtava pandavaje!

    Äänestä

Kyse on alkeellisesta eläinrääkkäyksestä
Panda on kasveja syövä karhu
eikä sen ruoka kasva Suomessa eli pandat eivät kuulu eläintarhaankaan täällä
kuten eivät muutkaan imettäväiset
Toivottavasti hanke epäonnistuu

Äänestä
  • Panda saattaa näyttää kaikille pikkulapsille tutulta, disneymäiseltä pehmolelunallelta, mutta teknisesti ja biologisesti ottaen se ei ole karhu. Niin kuin ei ole koalakarhukaan. Onhan näistä geenitestit tehty, tieteen tekemiä vanhoja taksonomiavirheitä ei vain uskalleta korjata.

    Äänestä

Pandat pöyristyvät sydänjuuriaan myöden kun huomaavat kuinka rasistinen maa suomi on.

Äänestä
  • Ja näkevät ensikertaa valkonaamoja ja mustakuonoja.

    Äänestä

Sitä kun ajaa hujauttaa autollaan toiselle puolelle maatamme.Niitä katsomaan. Niin sehän on ilmastonmuutokselle myrkkyä.

Äänestä

Parempia maahantuojioita Pandat on., kun jotkut karvakä...! Terveystarkastus ja karanteeni, eivätkä notku kauppakeskuksissa chillaamas.

Äänestä

VITUTTAA KUN SYYTTÖMÄT BANDAT ON VALJASTETTU KIINAN ULKOPOLITIIKKAAN TÖIHIN kysymättä niiltä edes mielipidettä.............. !

- SILKKAA ELÄINRRÄÄKKÄYSTÄ poliittisin tarkoitusperin !

Äänestä

karanteeriin ne jotka ovat tästä vastuussa EIKÄ SUINKAAN SYYTTÖMÄT BANDAKARHUT.................

Äänestä

EI BANDANAKARHUJA ÄHTÄRIIN! EI BANDANAKARHUJA MIHINKÄÄN!

Äänestä

Eläinrääkkäystä.
Pandat on siirrettävä heti Kreikan delfinaarioon !
Maksetaan Kreikalle kunnon korvaus, jospa sitten suostuvat ottamaan pandat-kin.
toivoo Suomen viherpunkit ry.

Äänestä

PandALLAHan tehhään rahhaa Äähtärisä!

Äänestä

Se nyt vaan on niin että ei kaikkia kiinosta jotkut pandat. Itseä jo tympäisee koko h....tun ruletti niiden ympärillä. Kaiketi muualla maksetaan miljoonia jotta saadaan pidettyä näitä josain näytillä.
Mitä tää härdelli täällä, salainen sopimus tietysti jotta joku pääsee näidenkin varjolla keekoilemaan parrasvaloissa.
Luusis tärkeämpääkin olevan tässä maassa,kaiketi noin suurella maalla kuin mistä ovat niin olis vara jotkut pandansa hoitaa.
Mutta kun meilläkin on noita joita voi kusettaa ja saada maksamaan omia mokiaan, joita siellä on pandamaassa on tehty.

Äänestä
  • On paras kiinnostaa tai sinulla ja minulla ei ole kohta töitä, vai Panda maa teki mokan!! Olisikohan se vastaanottaj joka ei voi kieltäytyä koska juuri sinä et ollut hereillä silloin kun sitä olisi pitänyt olla. Jälkeenpäin on helppo tulla urputtamaan mutta nyt meitä viedään aika hyvin sata nolla panda politiikalla joten muista olla kiltti jouluna kun et jaksa reagoida ajoissa.

    Äänestä

Miksiköhän ei näytetä kuvaa pandojen ensi hetkistä pandatalossa. Kovasti näköjään pelätään negatiivista palautetta. Ilta Sanomien keskustelu suljettiin, kun alkoi tulla huolestuneita kommentteja pandojen voinnista ja eläinrääkkäyksestä.
Ovatko pandat jo yhdessä, samassa tilassa?
Matka oli eläimille kauhistuttavan metelinen ja pitkä kokemus, vaikka muuta väitetään.
Suloisia ovat ja toivottavasti kotiutuvat. Ovatkohan tottuneet katsojiin jo Kiinassa. Lapsille tuottavat paljon iloa, mutta aikuisen sydäntä riipaisee vangittu eläin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KulttuuriSaapuuÄhtäriin kirjoitti:

Suomen merkittävimmät valtiovieraat ikinä, kaksi kiinalaista pandaa, ovat laskeutuneet. Kyllä niistä on kohuttukin jo viikkojen ajan, enemmän kuin Ruotsin tai Englannin kuninkaallisten vierailusta. Ne pehmittävät mukavasti Kiinan ihmisoikeusimagoa, eikä Saulikaan uskalla näiden kulttuurilähettiläiden takia sanoa mitään Kiinan ihmisoikeuksista.

Radiossa joku eläintieteen professori selitti, että onneksi lentokoneessa oli pandojen mukana kaksi niiden kiinalaista vakiohoitajaa, jotka saattoivat puhua pandoille mukavia jos ne hermostuisivat lentokonematkan aikana. Mukavien puhuminen kuulemma rauhoittaa pandoja. Sama mies sanoi , että toivoo, että pandat kiinnostuvat toisistaan romanttisessa mielessä ja saadaan kohta pikkupandoja.

Mutta... Oliko valtakunnan karhuspesialisti Sulo mukana siinä valtuuskunnassa, joka otti nallukat vastaan lentokentän presidenteille varatussa osassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu