Miksi lähes kaikki maailmanhistorian diktaattorit ovat tappaneet tai tapattaneet niin paljon ihmisiä. Stalinin aikana toisinajattelijoita vietiin gulageille ja monet siellä tapettiin. Ukrainalaisia maanviljelijöitä tapettiin ampumalla ja tahallaan aiheutettu nälänhätäkin tappoi miljoonia ukraialaisia. Monia etnisiä vähemmistöjä pakkosiirrettiin ja tapettiin. Kovimmat poliittiset vastustajat tapettiin.
Hitler tapatti juutalaisia miljoonittain. Myös mm. vammaisia ja homoseksuaaleja tapettiin. Kiinassa tapettiin Maon "uudistusten" aikana miljoonittain ihmisiä. Pol Potin aikana Kamputseassa tapettiin valtava osa maan asukkaista. Pohjois-Koreassa poliittisia toisinajattelijoita tapetaan. Gaddafit, Al Bashirit, Al Assadit ja monet muut arabijohtajat myös tapattavat ja tapattivat vastustajiaan.
Ceausescun Romaniassa ja Stasin Itä-Saksassa niin ikään poliittisia toisinajattelijoita tapettiin.
Nyky-Venäjälläkin toisinajattelijoita jostakin syystä tapetaan, esim. Nemtsov tai Politkovskaja. Tai jos ei suoraan tapeta, pistetään vankilaan ja siellä heidät monesti pahoinpitelemällä tapetaan. Magnitskikin tapettiin tuolla tavoin. Paljon myös kiusallisia asioita tutkineita toimittajia on tapettu.
Diktatuureissa siis järjestäen tapatetaan ja tapetaan. Onko verettömiä diktaatuureja ollut olemassakaan?
Miksi tappaminen lähellä diktaattorien sydäntä?
21
213
Vastaukset
- Romania1989
Koska ne pelkäävät. Niillä ei ole varaa menettää valtaansa. Muistamme monet esim. Ceausescun kohtalon ja kuvat ruumiista kuin eilispäivän.
- 5783593
Vanha vastaus on, että valta turmelee. Mutta kyllä historia tuntee myös aika hyvin tehtävänsä hoitaneita itsevaltiaita, kuten Marcus Aurelius ja Elizabeth I.
- valta.turmelee
Yksikään diktaattori ei ole vallastaan luopunut kuin pakolla.
- 5783593
Cincinnatus?
- Ei.ole.rotia
Nyt kun ei ole virallisesti diktaattorin eikä tappamista, valtakuntaa tuhotaan matutuksella ja valtion varojen ryöväämisellä. Ja kärsimään on nimenomaan se osa kansasta, joka valtakunnan on suosta nostanut ja joka pystyisi pitämään sen myös pystyssä. Mutta kun ei tapeta, kaiken maailman suvakit ottavat ohjat käsiinsä ja lopputulos tulee olemaan paljon karmeampi kuin kenenkään aloituksessa mainitun diktaattorin jäljiltä.
- Xyxy
Ehkä Suomessakin tapetaan epäsuorasti: köyhät kuolevat nälkään, sairauksiin, epätoivoon, rikollisten ja hullujen uhreina. Vanhukset hoidonpuutteeseen tai tarkoituksella tapattamalla. Sitten ehkä monet viinaan tai päihteisiin, kun eivät kestä elämää selvinpäin. Lasketaanko epätoivon ja kärsimyksen takia viinaan kuollut alkoholikuolemaksi vai valtion tappamaksi? Samassa talossa, jossa asun, ovat monet kuolleet, ehkä viinaan ehkä heikkokuntoisuutta, eivät ehkä kestäneet kun yhdenkin juopon parvekkeella poltti pyromaani mattoa ja myöhemmin ovella monta kertaa. Koko talo aina sätkynä, kun meni hälytysajoneuvoja - niin monta tulipaloa ja väärää hälytystä järjesti tämä yksi pyromaani. Jotkut muuttivat pois, kun eivät kestäneet.
Katson heidät diktatuurin laiminlyöntien uhreiksi. Pyromaani saatiin pidätettyä ja vankilaan vasta kun tappoi jonkun, vasaralla muistaakseni. Perheen isäpuoli joskus huusi yöllä raiskanneensa lapsen ja menevänsä tunnustamaan - äiti sitten esti tämän. Sanottiin me tästä poliisille ja sosiaalitoimelle, mutta ei niitä kiinnostanut tai sitten eivät uskoneet. Vähän ärsyttävää, ja silloin vouhkattiin pedofiliasta paljonkin kuinka vakava uhka se on, ja poliiseita ei edes nappaa tuo asia.
Mutta luulen, että Suomessa on paljonkin ihmisiä, jotka ovat eläneet tai elävät jaksamiskykynsä äärirajoilla tai ovat sortuneet, kun eivät ole enää kestäneet. Ja monessa tapauksessa on syynä varmaan huono politiikka. Itse uskon Jumalaan sen takia; pidän sitä ihmeenä, että olen hengissä.- Oivalsit.asian
Totta. Suomen diktatuuri on vain toisenlaista kuin vaikkapa Husseinin.
- 8753979
Oivalsit.asian kirjoitti:
Totta. Suomen diktatuuri on vain toisenlaista kuin vaikkapa Husseinin.
Kuka sitten on Suomen diktaattori?
- Kokokansa
8753979 kirjoitti:
Kuka sitten on Suomen diktaattori?
Kollektiivinenilluusio
- 8753979
Kokokansa kirjoitti:
Kollektiivinenilluusio
Ei sillä ole edes oikeuskelpoisuutta. Puhumattakaan kansalaisen, saati diktaattorin oikeuksista.
- oiiuy-----
"Verettomia" diktatuureja tai yksinvaltiutta on ollut runsaasti.
Ranskan aurinkokuningas mm.
Egyptin Faaraoista ne jotka eivat olleet sotaisimpia. Toisaalta heikkous ei ollut tuohon aikaan valtti, enka oikein tieda onko se nykyaankaan.
Ajattelen viela etta egyptin "orjan" asema oli parempi kuin esim. suomalaisen tyottoman nykyaan. Jokatapauksessa parempi kuin roomalaisen orjan.
Egyptilaisella orjalla sopi olla perhe, lapsia, asunto (ei kyllakaan oma, mutta vuokrallahan tyottomatkin ovat miltei kaikki) ja hanta koski totuuden velvoite, ja han oli kasitykseni mukaan sovelias todistamaan oikeudessa.- jmhnfh
Egyptiläisellä orjalla oli vuodessa 1 vapaapäivä. Suomalaisella työttömällä 365.
- lkjytrfrewd
Mutta kun suomalainen tyoton kuitenkin haluaa tyota. Moni ainakin. Sen sijaan etta on koko ian tyhjan panttina. Se on henkista kidutusta.
Minusta kaikilla oli "periaatteessa" vapaata vuoden 5 viimeista paivaa, ts. Osiriksen, Horuksen, Setin, Isiksen, ja Nepthyksen syntymapaivat. Ja vuosi taynna muutenkin erilaisia juhlia.
En nyt ainakaan itse jattaisi tyontekijoitani aivan osattomaksi huvinpidosta. Minusta nayttaa silta, etta huvinpito on kylla voinut olla tarjoilua juhlissa, mutta onko vaarin, jos hedelma-korista riittaa ja viini virtaa lopuksi myos tarjoilijalle? Vaikuttaa etta niinkin on ollut...
Parempi se on kuin suomalaisen tyottoman surkeus.
Ihan oikeasti.
Suomalaisen tyottoman osa on surkea!
Syntymapaivat ovat kreikaksi, en jaksa kirjoittaa alkuperaisia jumal-nimia. Jostain syysta ne arsyttavat monia. - jmhnfh
lkjytrfrewd kirjoitti:
Mutta kun suomalainen tyoton kuitenkin haluaa tyota. Moni ainakin. Sen sijaan etta on koko ian tyhjan panttina. Se on henkista kidutusta.
Minusta kaikilla oli "periaatteessa" vapaata vuoden 5 viimeista paivaa, ts. Osiriksen, Horuksen, Setin, Isiksen, ja Nepthyksen syntymapaivat. Ja vuosi taynna muutenkin erilaisia juhlia.
En nyt ainakaan itse jattaisi tyontekijoitani aivan osattomaksi huvinpidosta. Minusta nayttaa silta, etta huvinpito on kylla voinut olla tarjoilua juhlissa, mutta onko vaarin, jos hedelma-korista riittaa ja viini virtaa lopuksi myos tarjoilijalle? Vaikuttaa etta niinkin on ollut...
Parempi se on kuin suomalaisen tyottoman surkeus.
Ihan oikeasti.
Suomalaisen tyottoman osa on surkea!
Syntymapaivat ovat kreikaksi, en jaksa kirjoittaa alkuperaisia jumal-nimia. Jostain syysta ne arsyttavat monia.Haluaisit tehdä työtä ilmaiseksi niin kuin orjat? Etköhän saa sen järjestetyksi, kun alat kysellä vaikkapa työkokeilun tai vapaaehtoistyön perään. Tosin työtunteja ei vuodessa saane kertymään puoliakaan siitä egyptiläisen orjan tekemästä määrästä.
- Semmoittista
No psykopaatithan on justiin sellaisia, että ne osaavat olla tarvittaessa hyvinkin ystävällisiä, vaikka niitten perusluonne on hyvinkin muuta.
- Syyskuun11.2001
”Venäjän vallanneet johtavat bolševikit eivät olleet venäläisiä. He vihasivat venäläisiä. He vihasivat kristittyjä. Heitä motivoi etninen viha. He kiduttivat ja teurastivat säälimättömästi miljoonia venäläisiä. Lokakuun vallankumous ei ollut 'venäläinen vallankumous'. Se oli vieraan kansan valloitusretki Venäjällä. Lähes kukaan ei ymmärrä tätä vieläkään, mikä todistaa, että kansainvälinen valtamedia on saman heimon käsissä.”
Nobel-palkittu kirjailija Aleksandr Solženitsyn.- Monenlaistadiktatuuria
Kyllä Marx ja Lenin oli oikeassa millainen maailman pitäisi olla,oikeanlaisen sosialismin toteuttajat vain olivat väärässä ja alkoivat kehittää siitä sosiaalidiktatuurin,ei oikeata sosiaalidemokratiaa ja nyky sosiaalidemokratia pohjautuu vain tuohon väärään sosiaalidiktatuuriin ja se oli ja on väärin.
Mutta yhtä kaikki ,samanlainen diktatuuri se on amerikan kapitalistinen rikkainvaltakin,siinä pyritään syrjimään muita aivan avoimesti,olemaan voittajia ja ajaa muut häviäjiksi kuolemaan,ei sekään avoin diktatuuri ole,mutta piilo sellainen.
Harmiksemme maailmassa ei ole ollut eikä ole nytkään todellista demokraattista valtiota,toivottavasti nuoremmat sukupolvet osaa sen rakentaa,ennen kuin kaikki ajautuu kaaokseen ja ksikkien elämä lakkaa. - i357g86hed
Monenlaistadiktatuuria kirjoitti:
Kyllä Marx ja Lenin oli oikeassa millainen maailman pitäisi olla,oikeanlaisen sosialismin toteuttajat vain olivat väärässä ja alkoivat kehittää siitä sosiaalidiktatuurin,ei oikeata sosiaalidemokratiaa ja nyky sosiaalidemokratia pohjautuu vain tuohon väärään sosiaalidiktatuuriin ja se oli ja on väärin.
Mutta yhtä kaikki ,samanlainen diktatuuri se on amerikan kapitalistinen rikkainvaltakin,siinä pyritään syrjimään muita aivan avoimesti,olemaan voittajia ja ajaa muut häviäjiksi kuolemaan,ei sekään avoin diktatuuri ole,mutta piilo sellainen.
Harmiksemme maailmassa ei ole ollut eikä ole nytkään todellista demokraattista valtiota,toivottavasti nuoremmat sukupolvet osaa sen rakentaa,ennen kuin kaikki ajautuu kaaokseen ja ksikkien elämä lakkaa.Todellinen demokratia ei ole sitä, että asiat ovat niin kuin sinä haluat. Päinvastoin, sellainen olisi juuri diktatuuria. Sen sijaa Yhdysvalloissa ei ole ollut yksikään henkilö lähelläkään diktaattorin asemaa ikiaikoihin.
- Euonsaksanuusiyritys
Merkelin Natsi-Eu:n nimissä ei ole kai vielä ketään tapettu. Varmaan siksi kun suunnitelma liittovaltiosta ja Merkelistä sen valtakunnankanslerina on tähän asti sujunut täysin mutkitta. Propaganda toimii ja tyhmä eu-kansa uskoo kaiken. Tulevaisuudessa sitten ihmetellään, miksi ihmiset olivat niin tyhmiä ja kannattivat Eu-liittovaltiota. Heil Merkel!
Ai, mutta briteissä joku heräsi, no nehän vastusti saksaa 40-luvullakin eniten. Varmaan huomanneet samankaltaisuuksia tai jotain.- KotikutoistaMurhaamista
"Merkelin Natsi-Eu:n nimissä ei ole kai vielä ketään tapettu."
Libya?
Suomikin oli innolla mukana Stubbin voimalla.
- kyllitädit
Diktaattori pelkää aina valtansa ja henkensä menettämistä.
Valta turmelee käyttäjänsä, ja ehdoton valta ehdottomasti.
Katso Areenasta Putin-dokumentit niin ymmärrät tämänkin asian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815