Kameroista on tullut riesa ja haitta nykyään

kameraonase

Alan olla vahvasti sitä mieltä, että kameroista ja etenkin videokameroista on tullut nykyään pelkästään kiusanteon ja tahallisen häirinnän väline. Esimerkiksi Suomessa Suomi ensin-porukka tekee kameralla iskuja siviilejä vastaan kuvaamalla sellaisissa paikoissa ihmisiä joissa kuvaaminen on ehdottoman kiellettyä ja voidaan kieltää ihan syystä. Myöskin kaiken maailman kameradronet ovat uhka yksityisyydensuojalle koska niitä lennättää liian useoin utelias tirkistelynhaluinen kusipää.
Suomessa pitäisi säätää ihan selvät lait suojaamaan ihmisiä kuvatuksi tulemiselta esimerkiksi äänestyspaikoilla, sairaaloissa, kauppakeskuksissa, kadulla kulkiessa, vessoissa jne. Ja se onnettomuuspaikalla kuvaaminen tulisi ihan ehdottomasti säätää ankaralla rangaistuksella kielletyksi jo yleisen auttamisvelvoitteenkin nojalla.
Ihmettelen suuresti miksi esimerkiksi minulla olisi joku velvollisuus tulla kuvatuksi vaikkapa kun käyn kaupassa ja vain siksi, että joku pösilö päättää käyttää "sananvapauttaan" kuvaamalla kauppakeskuksessa kulkijoita. Joku roti siihen kuvaamiseenkin! Meillä ihmisillä ON lähtökohtaisesti oikeus saada kulkea rauhassa.
Kamera on ase ja jokaisen tulisi se ymmärtää . Useimmille kameroille pitäisi saada samanlainen aselupajärjestelmä kuin muillakin tuliaseilla on, kamera tosin vahingoittaa vain siten, että joku mulkku kuvaa videon vieraista ihmisistä ja laittaa sen luvatta YouTubeen. Kuvaamisen kohteilta ei ole kysytty edes suostumusta siihen. Se on väärin.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuo.kamerat.pois

      Ensinnä tulee kyllä mieleen nuo vittumsiset rahankeräyskamerat tuolla teiden varsilla. Minua saa kyllä kuvata kaupassa tai torilla, minulla kun ei ole tapana lorvia joutilaana niin ketään ei minusta kuvattu materiaali kiinnosta.

    • Ihme.itkijöitä

      Kuvata pitää ja saa niin paljon kun huvittaa.
      Muuta kuule johonkin kehitysmaahan. Siellä on kamerat vähissä.

    • KuvaajaKotka

      Otahan juntti ensi selkoa missä saa kuvata ja missä ei . Joten pidähän juntti turpasi kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe