Kovaa faktaa dieselien tuhosta

Dieselien_arkku

34 prosenttia Saksassa ­myytävistä autoista oli vuoden 2017 marraskuussa dieseleitä. Vuotta aikaisemmin osuus oli vielä 44,9 prosenttia.

130 eurooppalaisessa kaupungissa kohonneet typpioksidiarvot aiheuttavat vuosittain 75 000 ennenaikaista kuolemaa.

40 prosenttia typpioksidipäästöistä tulee liikenteestä.

80 prosenttia liikenteen päästöistä on dieselajoneuvojen aiheuttamia.

11

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin. Mitäpä sitten ?
      Meillä on kahden hengen taloudessa Viroon rekisteröity vanha dieselvolvo, Suomeen rekisteröidyt Saab ja vanha maija, automaatti caravelle, matkailu- veronkiertoauto. Kyllä me ajateltiin ajella nää loppuun eli toistakymmentä vuotta. Kun nuo rekat vielä dieselillä ajelee...

    • nortstate

      Miljoona kaupunkeissa on muutenkin liikaa sukankuluttajia, pikku kärtsät tuskin haittaa menoa?

    • Kovaa-faktaa-tiedoksi

      Pienten autojen lisääntyminen tietysti vähentää dieselien määrää. Aika luonnollista. Saksassakin sähkö-hybridiautot lisääntyvät voimakkaasti. Muutenkaan väitteesi ei pidä paikkaansa, jos lasketaan kaikki ajoneuvot eikä vain henkilöautot.

      Typpioksidia syntyy myös bensa-moottoreissa. Uusien eli syksyn 2014 jälkeen valmistettujen moottoreiden osalta dieselin sallitut typpioksidipäästötajat ovat 0,02% korkeammat kuin bensojen. Bensojen sallittu hiilidioksiidipäästöraja on kaksinkertainen dieseleihin verrattuna.
      Typpioksidiongelma dieseleiden osalta on yli kymmenen vuotta vanhat dieselautot. Näitä valitettavasti on paljon liikenteessä, samanikäiset bensa-autot alkavat usein jo olla paalauskunnossa varsinkin Saksassa ja muualka Länsi-Euroopassa. Syynä tietysti dieselien kestävämpi teknologia.

      80% liikenteen päästöistä ei ole dieseleiden aiheuttamia, ei vaikka dieseleiden osuus kaikesta liikenteestä saattaakin olla 80%. Suurimmat yksittäiset henkilöautosaastuttajat alle 4 vuotta vanhojen autojen osalta ovat bensa-autot, Ylivoimaisesti.

      • D-kokoluokka

        "Bensojen sallittu hiilidioksiidipäästöraja on kaksinkertainen dieseleihin verrattuna. "

        Onkos tuossa nyt kyse bensoista ilman sitä nyttemmin pakollista loukkua?


      • Kovaa-faktaa-tiedoksi
        D-kokoluokka kirjoitti:

        "Bensojen sallittu hiilidioksiidipäästöraja on kaksinkertainen dieseleihin verrattuna. "

        Onkos tuossa nyt kyse bensoista ilman sitä nyttemmin pakollista loukkua?

        Ei ole kyse pienhiukkaspäästöistä. Ei, vaan hiilidioksidipäästöistä, joiden sallittu päästöraja on bensoille kaksinkertainen dieseleihin verrattuna Euro6:n mukaan. Hiukkasloukku ’puree’ pienhiukkasiin, ei suurimpaan päästöln eli hiilidioksidiin.

        Pienihiukkasiakin suorasuihkutusbensamoottorit tupruttavat huomattavasti enemmän kuin dieselit, koska dieseleissä on hiukkasloukku ollut pakollinen jo kymmenkunta vuotta.
        Tulikos muuten bensoihin vastaava loukku pakolliseksi jo tänä vuonna? Jos, niin silloin tilanne korjaantunut ja nuo bensatkin päässevät dieseleiden tasolle tässä.


    • Vaarallisia

      Tupakka ja alkoholi yhdessä tappavat paljon enemmän ihmisiä vuodessa. Eikä pelkästään kaupungeissa.

      • EläminenTappaa

        Kyllä ja lämmityslaitteiden, saunojen ja takkojen päästöt tappavat Suomessa todennäköisesti enemmän kuin dieseleiden päästöt. Bensojen päästöt ovat dieseleitä suurempia, joten nekin tappavat varmasti enemmän kuin dieselien päästöt.
        Nastojen, suolauksen, hiekoituksen vuoksi ’päästöt’ ovat vielä suurempia eli tiepöly keväisin ennenkaikkea. Keväällä puiden ja muiden kasvien siitepöly tappaa myös paljon ihmisiä, kova pakkanenkin tappaa, samoin kova hellekin.
        Sairaudet ne vasta tappaakin.
        Ruoka tappaa, jos syö väärin, lisäaineet tappavat, luomu tappaa. Lääkkeet ne vasta tappavatkin.

        Eikä tässä vielä edes kaikki....


      • D-kokoluokka

        "Tupakka ja alkoholi yhdessä tappavat paljon enemmän ihmisiä vuodessa. Eikä pelkästään kaupungeissa."

        Tuolla logiikalla ei tulisi taistella syöpää-x vastaan, koska syöp- z tappaa enempi.

        Tuosta kommentoijalla unohtui mainita lisäksi liikunnan puute ja mahdollinen ylipaino, joka tappaa yhtä paljon kuin tupakkakin. Sitten jos edelliseen liittyy vielä huono ruokailukulttuuri roskaruokineen, niin tappava pommi on varsin hyvin koostettu.

        Ps. Entäs tupakoiva ja alkoa liiaksi käyttävä vanhalla ja nykyisiäkin saastuttavamma autolla ajava? Entäs jos hän on lisäksi ei-liikunnallinen ja runsaasti roskaruokaa kuluttava?

        Voisihan näitä itse aiheeseen kuulumattomia epärelevantteja rinnastuksia tuottaa enempikin.

        Yksi tai useampi muu ongelma ei tarkoita etteikö autoilun päästöongelmiin tulisi koettaa löytää ratkaisuja.

        Valitettavasti aidon ekologista autoa ei vielä ole edes innovoitu. Sähköautokin nykymuodossaan on vain pseudo-sellainen ja monissa olosuhteissa elinkaareltaan ympäristömyrkyllisempi kuin polttomoottoriauto.


    • D-kokoluokka

      Kuten tuossa ylmepänä jo toinen kommentoikin, niin avaus on jäälleen yksi selektiivisyys-epäloogisuuden rakennelma.

      Yksi ongelma on myös se, ettei hieman isompiin autoihin bensakone ole oikein istuva, sillä jo Passatin kokoluokassa kulutuslukemat kasvavat.

      Tai sitten vastaavat ja enempi otsapintaa omaavat autot, joissa bensaa alkaa kulua runsasti matka-ajossa ja moottoritienopeuksissa kuin seka-ajossakin.

      Myös jo pienten pakettiautojen kategoriasa bensakone alkaa kuluttaa runsaammin, puhumattakaan luokkaa suuremmista pakuista.

      Toistaiseksi dieseleille on edelleen tavetta, kuten muuan automerkin edustaja ulkolaissa tv-uutisissa mainitsi edellisviikon Brysselin automessujen yhteydessä, että nyky-dieselit eivät juurikaan eroa bensakoneiden saastuttavuudesta, mutta nyt ne vain ovat joutuneet eri maiden hallituksien hampaisiin aivan kohtuutomallakin otteella.

    • chevroletcaprice

      Diesel henkilöautot pitää kieltää,kuinka paljon pitää ihmisiä kuolla typpioksiidiin ennenkuin diesel henkilöautot on paalissa.

      • VähänJärkeäSentään

        Oletko tosissasi, että dieselien bensoja suurempi sallittu typpioksidipäästö eli kokonaiset 0,02% suurempi, on niin merkityksellinen, että sen poisto pelastaisi ihmiskunnan.

        Olen kyllä enemmän huolissani bensojen suuremmasta sallitusta hiilidioksidipäästöistä. Sallittu määrä ovat kaksi kertaa suurempi bensoille kuin dieseleille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      116
      7133
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5271
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3240
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      38
      2307
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1168
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe