Brexit ja EU-puolustusyhteistyön nimellä kulkeva EU-armeija ovat täysin mahdoton yhdistelmä. Britannian mukana EU:lta katoaa kymmenien miljardien edestä silkkaa rahaa. EU-armeijaan puolestaan menee niin monta sataa miljardia, että kukaan ei uskalla edes arvioida loppusummaa.
Suomi on ollut melkein koko EU:ssa oloaikansa nettomaksaja. Suomen maksuosuus kymmenkertaistuu, kun Brexit toteutuu ja EU-armeija esikuntineen ja kaikkine asejärjestelmineen ja -joukkoineen luodaan.
Siinä ei kansalaisten mielipiteitä kysellä. Vain EU-valtioiden päämiehet ja EU-johtajat päättävät tästäkin kabineteissaan. Presidentti Niinistö on ollut alusta alkaen tiiviin EU-puolustusyhteisyön kannalla.
Mahdoton yhtälö: Brexit ja EU-armeija
4
55
Vastaukset
- HerääEurooppa
Suurin uhka Euroopalle ovat mamutulvat. Eli pitäisi panostaa ennen kaikkea ulkorajojen valvontaan. Kuitenkaan Euvostoliitto ei ole pystynyt tai tarkemmin sanottuna halunnut luoda rajavalvontajoukkoja!?
Jokainen tietää syyn moiseen: Brysselin eliitti on kulttuurimarxistista ja paneurooppalaisuus-aate vallitsee. Noiden aatteiden mukaan Euroopan kansat ja kulttuurit tulee poistaa ja maanosan väestö tummentaa valtavilla väestönsiirroilla muista maanosista. - Totuuksia-pöytään
"Brexit ja EU-puolustusyhteistyön nimellä kulkeva EU-armeija ovat täysin mahdoton yhdistelmä. Britannian mukana EU:lta katoaa kymmenien miljardien edestä silkkaa rahaa. EU-armeijaan puolestaan menee niin monta sataa miljardia, että kukaan ei uskalla edes arvioida loppusummaa. "
Brexit on täysin eri asia, kuin kehitteillä oleva puolustusyhteistyö.
Mitään EI-armeijaa ei edes kaavailla. EU:n puolustus nojaa edelleen Natoon ja sen osina toimivin kansallisiin asevoimiin.
"Suomi on ollut melkein koko EU:ssa oloaikansa nettomaksaja. Suomen maksuosuus kymmenkertaistuu, kun Brexit toteutuu ja EU-armeija esikuntineen ja kaikkine asejärjestelmineen ja -joukkoineen luodaan. "
Hölynpölyä. Brexitissä maksajana on Iso Britannia. Sen jälkeen supistetaan EU:n kulut tulojen mukaisiksi.
Mitään EU-armeijaa ei olla luomassa, vaan käynnistetään rahaa säästäviä yhteisiä hankkeita.
"Siinä ei kansalaisten mielipiteitä kysellä. Vain EU-valtioiden päämiehet ja EU-johtajat päättävät tästäkin kabineteissaan. Presidentti Niinistö on ollut alusta alkaen tiiviin EU-puolustusyhteisyön kannalla. "
Kaikki EU:n jäsenmaat ovat demokraattisesti hallittuja eli kansalaisten mielipiteiden mukaan.
Presidentti Niinistö tosiaan kannattaa EU:n puolustusyhteistyötä Lissabonin turvalausekkeiden perusteella, mutta ei EU:n armeijaa. Sitä ei ylipäänsä kannateta missään. - gaigengogenut
Jospa Totuuksia-pöytään kirjoittaisit edes yhden totuuden, mutta sinulta tulee pelkkiä valeita. Aloittaja kertoo täyttä asiaa. EU on laho ja joutaakin hajota.
Kyllä EU armeija tulee ja se miten siirtymä tapahtuu on taasen toinen juttu.
Suomen ja monen muun armeijoiden jakamien ja sitä kautta EU armeijan muodostaminen.
On kait se tie miten EU armeija luodaan ja perustetaan.
Yhtenäinen EU armeija tulee säästämään paljon rahaa ja aseteollisuus jää Eurooppaan.
Ei siinä mitään ihmeellistä ollut mitä Niinistö sanoi. Siihen on sitoutunut tällä hetkellä
25 euroopan unionin jäsenmaata.
Mikä tässä oli taas se vaikeus ? Juntti suomalainen vai suomi vai valtio vai UFO ja Luulo
vai mikä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820