Tuo työtä työtömille eikä tule edes kalliiksi.
https://www.verkkouutiset.fi/kim-jong-unin-uusi-idea-johti-maksukaaokseen/
Otetaan aktiivimalli Pohjois-koreasta
4
52
Vastaukset
- Kopsataan
Samoja asioita mitä persutkin vaatii.
- Hallaahon.äänestäjä45
Malli ei ole aivan outo
Suomessa KUN SUOMI OLI SUURRUHTINASKUNTA tsaari (= virkamiehet) lähettivät puutteenalaiset kuntaa X ja vain ilmoittivat että hyvät kunnanisät (silloin ei ollut oikeasti kuntavirkamiehiä mutta joidenkin piti hoitaa asiat tiet ja köyhäinhoito)
teidän on nyt kaavittavat X-kunnan rahat näille lähetetyille vaivaisille, Pietari tai Helsinki ei niitä maksa
Matumeneltelmä EU-liittovaltiossa on sama, teidän on hoidettava nämä matut jotka lähetetään Bryssel ei niitä maksa tai Merkel tai Macron, koska Ranska pitää huolta vain omista omistuksistaan Afrikassa ja Merkel kukkaronnyörejä
Sotemenetelmästä voi tulla sama, sotealue lähettää vaivaiset kuntan X ja sanoo että teidän on nyt hoidettava nämä pitkäaikaisvaivaiset me emme täällä pääpaikassa aino niihin koskea - Nykyäänkin
Veronmaksajat ne yhteiskunnan rakennushankkeet maksaa Suomessakin ja duunarit rakentaa.
- aktiivimallipurkuun
Eiköhän tuo nykyinen malli ole jos tarpeeksi Pohjois Korealaista mallia,se kun ei täytä edes laillisuus käkäsitteen normeja. Nuo toimet käsittelevät kansalalaisia eriarvoitaen ,riippuen taloudelliseta asemasta,omko oikeutettu toimeentulo tukeen vai ei.
https://yle.fi/uutiset/3-10032847
Kansalaiset eivät tuota toimea enimmäksen hyväksy ,eikä pidäkkään.
https://yle.fi/uutiset/3-10031716
Aktiivimalli tulee peruuttaa kaikissa muodoisaan epätasa arvoa luovana ja jakavana ,epäinhimillisen toimena:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Kaikesta huolimatta toista aktiivimallia ollaan tuomassa aj karenssi uhkaa lisäämässä .
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/239224-akava-toista-aktiivimallia-ei-pida-toteuttaa-liittakaa-tyonhaku-nykyiseen
Ihmettelen kovasti miten tuollainen on mennyt ylipäätääm läpi lainvalmistelusta ja vieläpä Presidentti hyväksynyt laiksi. Mutu pohjaltako noita päätöksiä tehdään vai onko vain sovittu asiaa tutkimatta päätös tehty halujen pohjalta , jättäen kokonaan laillisuus näkökohdat huomioimatta?Jokin toiminassa mättää tämän asian suhteen.
SAK järjestää mielen osiatuksen senaatintorilla 2.2 2018 klp 11.00 vastustaen toimia:
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3835792-sakn-mielenosoitus-jarjestetaan-senaatintorilla
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815