Stalingrad 75 vuotta sitten

paksu_hermann

Stalingradin saksalaisissa kenttäsairaaloissa ei haaveiltu suuresta Saksasta. Oli vähän muita huolia...

Paleltumien takia kuolioon joutuneet raajat sahattiin irti.

Sormet katkottiin pihdeillä.

Nukutusaine oli loppu, joten leikkaukset tehtiin täysin valveilla oleville sotilaille.

Ruumiita ei ollut aikaa haudata, joten ne olivat pinossa kenttäsairaalan ulkopuolella, missä varikset nokkivat niiltä silmät.

Samaan aikaan Berliinissä... Hitler kieltää armeijan esikunnan shamppanjatarjoilut. Sillä täytyyhän armeijan johdonkin kantaa osa tappion taakasta. (Hitler ei samppanjasta välittänyt, joten hänen kohdallaan "uhraus" oli vertauskuvallinen.)

11

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väykkäkehiin

      Eiku Suomemme maa oli voittajan kelkassa,jälleen kerran.
      Tällä kertaa varmasti voitetaan,kävihän Ankalliskaartin hävittäjät kurvailemassa itärajallamme,kutsuttuaan itse itsensä ja kuseskeltuaan päätäntöketjuumme.
      Myöhemmin Kykypuolueen johto ilmoitti kaiken tapahtuneen parhaanmahdollisen Kykypuolueenparhaanmahdollisen parhaanmahdollisen mahdollisen mahdollistamana.

    • EiJatkoon

      Pate on auringonlaskun yli-ikäinen YYA-mies ja sellaisena Suomen vihatuin politiikko, jolla on vain kourallinen venäläismielisiä kannattajia!

    • Bror-Erik1974odin-1Ac

      Mutta eiks vaan aika rautaisesti rynnännytkin puna-armeija kymmenessä päivässä Vyborgin valtaukseen opettamaan meille tsuhnille sotapyrintöjemme mielettömyyttä. -Se oli kova mutta viisas näpäytys naapurille että vaihtakaapas sävellajia ja nyt suhteemme ovat ystävälliset monilla eri tasoilla. :)

      • BupinVakioskeidaa

        Ja siihen se punaisen Bupin muistiloppuukin!

        Mitäs sen Viipurin jälkeen tapahtui! Muna-armeija hyytyi Tali-Ihantalassa ja lopulta Joosepin iskudivisioonat hukkuivat tuleen ja vereen!

        Jooseppi kuskasi entisetkin joukkonsa pois ja tyytyi väliraauhaan. Tämä jätti ikuisen trauman Bupin mieleen! Eiks je?


    • Raubal

      Suomi antoi Kannaksen ja Viiipurin ilmaiseksi, koska johtomme oli näin Stalinin kanssa sopinut

      • TyhmäVäite

        Aivan silkkaa skeidaa! Muna-armeijan alkuhyökkäys oli vastustamaton, mutta sitten puolustus sitkistyi! Kusilammikon kanssa ei tehty mitään sopimuksia!

        Kesällä 1944 Suomi vetäytyi vihollista kuluttaen Viipurin tasolle, jossa puolustus vihdoin alkoi pitämään! Vihollinen pysäytettiin Tienhaarassa, Tali-Ihantalassa ja Vuosalmella. Saksalaisilta saadut jokamiehen pst-aseet alkoivat purra! Tali-Ihantalassa onnistuttiin muodostamaan Suomen oloissa mahtava tykistöryhmä. jossa oli peräti 21 patteristoa eli 250 tykkiä ja niistä jokainen pystyi ampumaan Ihantalaan. Niinpä Stalinin nuorien iskudivisioonien miesten suolenpätkiä saatiin kerätä kuusten oksilta ja hyökkäys tyrehtyi! Lisäksi Tali-Ihantalassa opittiin käyttämään saksalaisia uusia pst-aseita (panssarinyrkki ja –kauhu) ja se koitui useiden kymmenien neukkupanssarien tuhoksi! Myöhemmin 26. heinäkuuta – 13. elokuuta 1944 suomalaiset murskasivat Ilomantsissa puna-armeijan divisioonan etenemisyrityksen ja vihollinen pakeni pakokauhun vallassa jättäen maastoon kaiken kalustonsa! Suurhyökkäys hyytyi saavuttamatta tavoitteitaan ja Stalin katsoi, ettei Suomen suuntaan enempää väkeä keskitetä!

        Torjuntavoittojen ansiosta maa pelastui! Suomen vapaus ja itsenäisyys korventaa Tiltu-parkaa yhä! Etenkin kun se "suuri ja mahtava" vielä romahti 1991!


    • muistellaan.menneitä

      Paskaisissa Puna-Armeijan kasarmeissa tiedettiin elokuussa 1993 Suur-Venäjän olevan lopullisesti ohi.

    • beethooven

      Venäjä se on vaan yhä aina maailman kakkonen ainakin sotilaallisesti senkin reppanat.

    • Tietoa-tyhmälle

      "Samaan aikaan Berliinissä... Hitler kieltää armeijan esikunnan shamppanjatarjoilut. Sillä täytyyhän armeijan johdonkin kantaa osa tappion taakasta. (Hitler ei samppanjasta välittänyt, joten hänen kohdallaan "uhraus" oli vertauskuvallinen.) "

      Hitler johti sotaa komentopaikastaan Itä-Preussissa tai etukomentopaikasta Ukrainassa.

      OKW ja OKH seurasivat tarvittavin osin mukana.

      Mitään samppanjantarjoilua ei kummassakaan harrastettu. Ei ainakaan joulukuun -41 jälkeen.
      Ja jos tarjottiinkin, ei Hitler siihen puuttunut.

    • kiäkeröenen

      ------Hitler kieltää armeijan esikunnan shamppanjatarjoilut. Sillä täytyyhän armeijan johdonkin kantaa osa tappion taakasta---

      Meidän kahju vei esikuntansa Mikkelin Klubille syömään ja ryyppäämään kun kuuli Kannakselta tykistön jymyn miten Suomen nuoria miehiä jauhetaan kappaleiksi.

      • TiltuValehteleeAINA

        Taas ihme skeidaa. Marski lounasti joka päivä samassa paikassa torin laidalla ja suurhyökkäys oli kuolemanvakava paikka!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1668
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1590
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1496
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1394
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      893
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      882
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      420
      857
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      826
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      812
    Aihe