jos Suomi hakee joskus Nato-jäsenyyttä ja hakemus hylätään!
Hyväksymiseen tarvitaan nykyisten jäsenmaiden yksimielinen päätös. Saako Nato sellaisen aikaan, kun Natoon kuuluu korruptiotilastojen kärkimaita (Bulgaria, Slovenia, Kroatia, Albania, Turkki ja Kreikka yms.)
Entisten Itä-Blokin maiden oligarkkien siteet vanhaan isäntämaahan ovat edelleen vahvat. Venäjän harmaa talous voi helposti lahjoa, kiristää tai uhkailla maat äänestämään Suomen tai jopa Ruotsin jäsenyyttä vastaan. (Freudilainen lipsahdus : isäntämaasopimus)
Nato ei myöskään ota jäsenekseen maata, jolla on menossa poliittinen tai sotilaallinen konflikti Naton jäsenmaan tai "Naton vihollismaan" kanssa.
Ei vie montakaan minuuttia, kun Suuri Itänaapurimme sellaisen järjestää: Muutama poikkeaminen Suomen ilmatilaan ahtaasta Suomenlahden lentokäytävästä ja jokunen tunnistamaton sukellusvenehavainto Suomen aluevesillä riittää noottienvaihtoon ja "tahattomaan" konfliktiin. Itänaapurin on siis todella helppo pamauttaa Nato-ovi kiinni Suomen nenän edestä.
Siksi Venäjä ei tunne edes huolta Suomen suhteen. Vaikka presidentiksi valittaisiin Sale Niinistö. Vanhus on huolella talutusnuorassa!
Suomen Natopellet imelän pieraisevat
3
160
Vastaukset
- Taika-Gin
Natomaissa vallitsee epäluulo Suomen diplomaattisen perinnön suhteen. Diplomatiaa ei aikuisten
oikeasti hoideta, kuten Suomi on sitä hoitanut.
Eroaminen Venäjästä 1917 ei mennyt diplomatian sääntöjen mukaan. Suomi ilmoitti Venäjän bolsevikeille eroavansa Tsaarin Venäjästä. Ei Tsaarille, vaan kapinallisille (vielä tuolloin kansainvälistä legitemitteettiä nauttimattomalle taholle) kansainvälisesti ja juridisesti kestämätön toimenpide!
Neuvostovenäjä tunnusti Suomen itsenäisyyden lähes välittömästi. Neuvostovenäjää itseään voitiin pitää oikeuskelpoisena valtiona vasta 1920 Tarton rauhassa. Monilta maailman valtioilta Neuvostoliiton tunnustaminen Venäjän vallanperijäksi kesti vieläkin pidempään.
Itsenäinen Suomi alkoi tappaa vangittuja punikkejaan järjestelmällisesti, aina kunnes muut, oikeat pohjoismaat, puuttuivat asiaan. Kansanmurha jäi kesken (mitä tälläkin palstalla fasistit harmittelevat)
20- ja 30-luvuilla Suomessa poljettiin ihmisoikeuksia molemmin kantapäin.
Talvisodan jälkeen Suomi hankkiutui avoimesti.Saksan kaveriksi ja hyökkäsi yhdessä Operaatio Barbarossan yhtenä rintamana Neuvostoliittoon. Kun sota meni vituiksi Presidentti Risto Ryti petti lupauksensa Saksalle ja teki erillisrauhan NL:n kanssa.
Ryti teki valtiopetoksen, josta hänet tuomittiin kuritushuoneeseen, mutta ainoa valtio, minkä hän petti oli Natsi-Saksa.
Huonoa diplomatiaa tämäkin.
Viimeisin moka Suomen diplomatiassa oli YYA-sopimuksen äänetön hautaaminen. Suomella oli NL:n kanssa lähes ikuisuuteen asti jatkuva Yhteistyö- Ystävyys-Avunantosopimus.
Kun Gorba luopui vallasta Jeltsinistä tuli Venäjän pomo, Suomi veti YYA-sopimuksen kaikkine vessapapereineen alas vessan pöntöstä. Kuin paskan puostaan, (Eteläpohjalainen sananlasku)
Siinä lyhyesti suomalaisen diplomatian taso! - FanaattistaSakkia
Toiko sotilaallinen liittoutumattomuus sitten Suomelle hyvää ennen Talvisotaa!
Kolme ensimmäistä kirjoitusta on Tiltulauman matalaotsaisimman skin törkysepustuksia. Jos Suomi joskus pyrkii jäseneksi niin toki hakemus hyväksytään siinä kuin Baltian maiden vastaavat. Asia ei kuitenkaan ole Tiltujen murhe. Ei asia nyt noin tärkeä ole, että siitä kannattaainnostua Tiltujen tapaan! - erwwAsA
Toivottavasti sionisti Soinimme ei nyt ärähdä Erdocanille, ettei taivaan portit sulkeudu edessämme.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815