Niinistö on pelkkä KUPLA

Kuplan-Rakenne

On sitä samaa taide- ja kulttuuriväkeä, jotka viihtyvät itsensä ympärille luodussa teennäisessä kuplassa, jossa pikkurilli pystyssä skumpan kittaaminen on sitä tavallista elämää.
.
Syöttävät ihmisille "arvoja" jotka todellisuudessa ovat vain sellaisia, joitka edistävät heidän omaa kuplassa elämistä verovaroilla.
.
Kuplasta tullaan ulos räksyttämään ja vaatimaan kansalta lisää rahaa silloin kun kulissien ylläpitämiseksi se on tarpeen, muulloin kansaa halveksitaan ja heidän päälleen syljetään.

12

258

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuplan-ero

      Kuplassa ei ole tuloeroja, ainoastaan ulkopuolella.

    • Verot-väärissäkäsissä

      Jospa Huhtasaari saisi tuohonkin tasausta ja järkeä aikaiseksi.
      .
      Ei kai nyt yhteiskunnan pomot ole niin arvokkaita, että heille pitää maksaa New York:in pormestarin palkka. ?
      .
      Professorit ja valtioeliitti puolustaa tuloeroja vain siksi, että heille itselleen ja kavereille järjestyisi tolkuttomat palkat virkoja ja tehtäviä vaihdettaessa.

    • ikä.tehnyt.tehtävänsä

      Niinistö alkaa muistuttamaan muumiota kun johonkin pitäisi jotain sanoa.

    • lammaslauma

      Niinistö on pelkkä pyramidihuijaus. Ketään ei ole helpompaa huijata kuin
      tyhmää suomalaista. Suomalainen menee kaikkeen mukaan, jos luulee
      hyötyvänsä siitä. Miten kansalainen hyötyy Niinistön valinnasta?

    • VaroKusetusta

      Niinistö on petos.

    • HupiaKerrakseen

      Niin ja suomenliput heiluu teuraslampailla käsissä kun mestari suvaitsee saapua jollekkin pikkupaikkakunnalle.

    • Rajansa-Kaikella

      Mummot äänestää Saulia pelkästää vauvauutiseen perutuen ajattelematta laisinkaan Suomen kohtaloa.
      .
      Yli 60 vuotiailta pitää ottaa äänioikeus pois.

    • ÄänestänSitäKunMuutkin

      Täytyis ennen vaaleja olla joku tentti, jossa selviäisi tietääks politiikasta yhtään mitään ja niin saattaisi saada äänestysluvan.

      • kahelienpolitiikk

        Sama pressaehdokkaille, että ymmärtääkö ulko-ja turvallisuuspolitiikasta yhtään mitään ja kun ymmärtää, niin saa luvan asettua ehdolle. Se itse asiassa olisi helpompi ja halvempi ratkaisu kun ei olisi edes mitään ymmärtämättömiä tolvanoita ehdokkaina, niin kansa ei voisi äänestää väärin.

        Mutta unohdamme jälleen se, että emme ole Pohjois-koreassa, jossa kansalaisille määrätään miten pitää ajatella sekä miten äänestää, vaan olemme vapaassa Suomessa, jossa vallitsee demokratia eikä vain noudateta sitä minkä jotkut kahelit saaneet päähänsä. Onneksi.


      • Hernekeittäjä

        Onko se nyt niin tärkeää ymmärtääkään, koska puolustusministeriö ja utva on niitä elimiä, joissa aisiat laitetaan järjestykseen.
        .
        Presidentti on näiden virkakoneistojen jatkumo.


      • Ei-Yksin

        PLM ja utva tekee kulloisetkin päätökset yhdessä presidentin kanssa. Samalla tulee ymmärrys asioihin, mitä kerrotaan ja mitä salataan.


    • Biletys-loppuu

      Kupla puhkeaa....Jenni poikii.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe