Katseen kääntö Vaasaan

Monessa yhteydessä esiintyy Lapuan Seinäjoki-viha, ja katseet haluttaisiin ainakin joissain piireissä kääntää Vaasaan, koska siellä on onni ja autuus.

Samaan aikaan Laihialla ja Isossakyrössä podetaan Vaasa-vihaa, ja siellä tietyt piirit puhuu katseen kääntämisestä Seinäjokeen.

Siinä sitten ajettaisiin Laihian ja Isonkyrön ihmisten kanssa vastakkain, he Seinäjoelle ja me Vaasaan...
Tuntuu kyllä vähän yhtäkkiä siltä, että onko se ruoho aina vihreämpää aidan toisella puolen...
7155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sopeuttamalla selvitään vielä pitkään lapualla ja kuntayhtymissä, onkohan mikään liitymä onnistunut, jos se ei ole ollut luontainen kaikin puolin ja sopivasti sumpussa ?

Näillä onnistuneilla liitoksilla, mitä on vain muutama, nämä rapaajat sitten ratsastavat ja hekevat liityviä omiksi pasinoikseen, repien nämä olemattomiin !

Liitymissä ei huseerata teoriolla, siinä pitää ottaa käytäntöjä huomioon ja elää säästeliäästi, kustanuksia karsien, mutta mitäs tuolle seikilälle saisi -ei mitään.

Haparot sormet vain pitää lapualla supistaa yhteen ja vuotoset tukkia ja irtautua huseerauksista.

Äänestä

Eikö kamalaaaa, että jotkut menevät ennemmin Vaasaan, vaikka joku reppana on tällä palstalla trullitellut vuosikausi pkaa lapuasta ja pitäis vielä tämän reppana trullin mielestä liittyy sjokkee silti vaikka vinkuu lapuan veloista joita seinäjokisilla on ihan omasta takaa tarpeeksi muillekin jakaa.

Äänestä

Kun nykyhallitus menee nurin ja uusi KOK/ SDP/ Vihr./RKP- hallitus pääsee työhön, se ryhtyy ensitöikseen palauttamaan 18 maakunnan mallia asiantuntijoiden edellyttämäksi 12-jaoksi, joka tarkoittaa Pohjanmaalla entistä Vaasan läänin aluetta. Miettikääpä sitä. Kepulaisille lienee parempi etteivät mieti mitään.

Äänestä

Vaasaa minä olen jo aikoja sitten ehdottanut lapualaisille, mutta ei oikein silloin ottanut tuulta alleen. Nytkö sitten ajatus kiinnostaa, kun Kauhava katsoo siihen suuntaan? Lapua ensin Kauhavaan ja jatkossa kaikki Vaasaan.

Äänestä

Mä oon hämmästynyt, voinko tuon notin kanssa olla kerrankin samaa mieltä? Mutta mennäänpä asiaan: Ei ole kysymys mistään Seinäjoki -vihasta vaan kysymys on siitä kuinka törkeästi se kohtelee naapureitaan. Esim. Seinäjoen kaupungin kehitysyhtiö Into on perustettu siksi että se kaupungin takauksella ja velkarahalla rakentaa toimitiloja ja houkuttelee jo tominnassa olevilla yrityksiä, jotka ovat ja toimivat, mm. naapurissa . Tässä toiminnassa on maakunnallinen yhteistoiminta kaukana. Jo Into nimenä sanoo paljon, nimittäin sekin on lainattua. Into on Aaltoyliopiston opiskeliain portaali. Toisaalta taas oikea kehitysyhtiö on Vasek, Vaasan seudun kehitys Oy ja siellä on apua ja tukea yrityksen perustamiseen antava Startia. Ei tavi kun vähän Guuglettaa niin ymmärtää miksi Kauhava katsoo siihen suuntaan, eikä suunta olisi Lapuallekkaan pahitteeksi. Eipä taitaaisi Kyrö Distillery ja Napue Gini ola ilman Vasekkia, mitä se on.

Äänestä
  • Nytkös se vasta hoksataan, seinäjoen tyyli kuivattaa ympäristöään.
    Sinne on haalittu ympäristökuntien politikkoja, vielä tätä toimintaa edistämmään tietoineen.
    Mun hoksotimet on siitä tyylistä 1970-luvun taiteesta, samaa peliä jatkavat-

    Muilla ovat maksattaneet vielä viulut.

    Äänestä

  • Totta kai sinä voit olla samaa mieltä kuin minä. Monet luulevat, että minä kannatan asioita joista laitan linkkejä, mutta useimmiten se on juuri päinvastoin.
    Lapualla on ongelma, se on liian pieni ja riitainen itsenäiseksi, mutta mahdottoman jääräpäinen.
    Todennäköinen liitossuunta tulee olemaan Seinäjoki ja päätös pitäisi pystyä tekemään ennen kuin kaikki mahdolliset tuet on menetetty.
    Vaasa on upea kaupunki, vaikka vähän kauempana onkin. Yhteinen raja ei ole mikään edellytys kuntaliitokselle. Jatkossa rajoja tullaan edelleenkin poistamaan ainakin hallinnollisesti, joten en pidä mahdottomana, että Seinäjoki ja Vaasa olisivat tulevaisuudessa saman hallinnon alla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juleinen kirjoitti:

Monessa yhteydessä esiintyy Lapuan Seinäjoki-viha, ja katseet haluttaisiin ainakin joissain piireissä kääntää Vaasaan, koska siellä on onni ja autuus.

Samaan aikaan Laihialla ja Isossakyrössä podetaan Vaasa-vihaa, ja siellä tietyt piirit puhuu katseen kääntämisestä Seinäjokeen.

Siinä sitten ajettaisiin Laihian ja Isonkyrön ihmisten kanssa vastakkain, he Seinäjoelle ja me Vaasaan...
Tuntuu kyllä vähän yhtäkkiä siltä, että onko se ruoho aina vihreämpää aidan toisella puolen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu