aktiivimallia ennekin

työttömyyskokemuksia

olihan ennekin "aktiivimalli". Silloin oli vain järjestetty niitä aktiviteettejakin, siis kun työtön sekatyömies meni työvoimatoimistoon, hänet lähetettiin TVH:n työmaalle lapionvarteen yms. Ja kuljetukset työmaalle hoitui bussinrämällä tai jopa kuorma-autolla, isä kertoi, kun oli tuon aktiviteetin alainen useamman vuoden, hyvin tyytyväinen, niin kuljetuksiin kuin parakkimajoitukseen työmaan vierellä
Missäs nyt on ne joukkokuljetukset työtä harrastamaan kun tietyötkin on siirtyneet destialle eikä lapioon nojaajia tarvita.
Siis kun aktiivimalli rustatiiin, olisi pitnyt saman tien rustata ne työtkin, joita sopisi mennä suorittamaan. Ei taida onnistua jos kvelee vanhainkotiin ja sanoo että tulin mummoja ulkouluttamaan, eikä paperitehtaalle, ettäantakaas munkin vähän aikaa noita koneita ohjailla

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 27664786

      Ei tehnyt mieli työttömäksi, kun oli edessä kahta kovempi homma siirtotyömaalla! Parasta työttömyydenhoitoa.

      • työtönmalli66

        Meidän kylltä oli neljä miestä. Eukot oli kotona, hoiteli kukin 1-2 lehmää, puolta tusinaa kersaa ja possua tai paria sekä teki tietty kaikki kotityöt pottujen multauksesta polttopuiden sahaamiseen ,. sama pikkuvalmetti+ sirkkeli kiersi talosta taloon .


      • 27664786
        työtönmalli66 kirjoitti:

        Meidän kylltä oli neljä miestä. Eukot oli kotona, hoiteli kukin 1-2 lehmää, puolta tusinaa kersaa ja possua tai paria sekä teki tietty kaikki kotityöt pottujen multauksesta polttopuiden sahaamiseen ,. sama pikkuvalmetti+ sirkkeli kiersi talosta taloon .

        Naapurikylällä tilanne meni niin pahaksi, että emännät olivat joutua myös polttamaan viinat!


    • Gestaposuomeentoimimaan

      Työleirit sopisivat suomeen hyvin. Ne eivät paljon poikkea vankileireistä. Suomalaiset työttömät sinne ja te-toimiston tädit vartioimaan.
      Parakkiasuminen ja ulkohuussi. Tukka pois ettei täit pääse jyllään.
      Se joka ei jaksa tehdä töitä otettaisiin korvaus pois jolloin nälkä ja tauti korjaisi tehottoman yksilön pois.
      Työleirin ympärillä vartioisi panssarijoukot sarjatuli aseineen. Miksei maamiinatkin sopisivat aitojen viereen.
      Tämä malli sopisi hyvin suomalaisille työttömille ja miksei työssä olevillekkin. Vähempi kukkoilisivat ja olisivat nöyriä ja kuuliaisia virkavaltaa ja maanjohtoa kohtaan.

      • heheheehh

        Ketkä joutus työ leireille? (jos tulee hyvin toimeen asuntomurtoja tehden) niin ei kai sellaista työttömien saastojen joukkoon laitettas?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe