aktiivimallia ennekin

työttömyyskokemuksia

olihan ennekin "aktiivimalli". Silloin oli vain järjestetty niitä aktiviteettejakin, siis kun työtön sekatyömies meni työvoimatoimistoon, hänet lähetettiin TVH:n työmaalle lapionvarteen yms. Ja kuljetukset työmaalle hoitui bussinrämällä tai jopa kuorma-autolla, isä kertoi, kun oli tuon aktiviteetin alainen useamman vuoden, hyvin tyytyväinen, niin kuljetuksiin kuin parakkimajoitukseen työmaan vierellä
Missäs nyt on ne joukkokuljetukset työtä harrastamaan kun tietyötkin on siirtyneet destialle eikä lapioon nojaajia tarvita.
Siis kun aktiivimalli rustatiiin, olisi pitnyt saman tien rustata ne työtkin, joita sopisi mennä suorittamaan. Ei taida onnistua jos kvelee vanhainkotiin ja sanoo että tulin mummoja ulkouluttamaan, eikä paperitehtaalle, ettäantakaas munkin vähän aikaa noita koneita ohjailla

5

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 27664786

      Ei tehnyt mieli työttömäksi, kun oli edessä kahta kovempi homma siirtotyömaalla! Parasta työttömyydenhoitoa.

      • työtönmalli66

        Meidän kylltä oli neljä miestä. Eukot oli kotona, hoiteli kukin 1-2 lehmää, puolta tusinaa kersaa ja possua tai paria sekä teki tietty kaikki kotityöt pottujen multauksesta polttopuiden sahaamiseen ,. sama pikkuvalmetti sirkkeli kiersi talosta taloon .


      • 27664786
        työtönmalli66 kirjoitti:

        Meidän kylltä oli neljä miestä. Eukot oli kotona, hoiteli kukin 1-2 lehmää, puolta tusinaa kersaa ja possua tai paria sekä teki tietty kaikki kotityöt pottujen multauksesta polttopuiden sahaamiseen ,. sama pikkuvalmetti sirkkeli kiersi talosta taloon .

        Naapurikylällä tilanne meni niin pahaksi, että emännät olivat joutua myös polttamaan viinat!


    • Gestaposuomeentoimimaan

      Työleirit sopisivat suomeen hyvin. Ne eivät paljon poikkea vankileireistä. Suomalaiset työttömät sinne ja te-toimiston tädit vartioimaan.
      Parakkiasuminen ja ulkohuussi. Tukka pois ettei täit pääse jyllään.
      Se joka ei jaksa tehdä töitä otettaisiin korvaus pois jolloin nälkä ja tauti korjaisi tehottoman yksilön pois.
      Työleirin ympärillä vartioisi panssarijoukot sarjatuli aseineen. Miksei maamiinatkin sopisivat aitojen viereen.
      Tämä malli sopisi hyvin suomalaisille työttömille ja miksei työssä olevillekkin. Vähempi kukkoilisivat ja olisivat nöyriä ja kuuliaisia virkavaltaa ja maanjohtoa kohtaan.

      • heheheehh

        Ketkä joutus työ leireille? (jos tulee hyvin toimeen asuntomurtoja tehden) niin ei kai sellaista työttömien saastojen joukkoon laitettas?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4128
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      26
      3000
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe