Ympäristöyhdistys oli huomauttanut, että suunniteltu radan alikäytävä on väärässä paikassa. Vastine, jonka kaupunginhallitus hyväksyi, perustelee, että yleiskaavan laatimisvaiheessa alituksen paikka olisi selvitetty. Ei ole. Alitus on periaatteellisesti piirretty samaan kohtaan, missä on nykyinen ylikäytävä. Alituksen vaihtoehtoisia paikkoja, siis parasta paikkaa ei ole selvitetty.
Yleiskaavan valmisteluvaiheessa tuli selväksi, että on tarve yhdistää radan pohjois- ja eteläpuolet paremmin keskustatoimien parantamiseksi. Se, että ylikäytävä muutetaan alikäytäväksi ei muuta tilannetta mitenkään. Jos alikulku johtaa suoraan tai lähelle Vuorikatua, silloin tilanne paranee ja radan molemmilla puolilla sijaitsevat keskustatoiminnot yhdistyvät nykyistä paremmin.
Koululaisten liikkumisen turvallisuus paranee yhtälailla, jos alikulku sijoitetaan lähemmäksi siltaa.
Kaupunginhallituksen hyväksymä perustelu on poliittinen, ei realismiin perustuva.
Kadermonkadun alituksen paikkaa ei ole suunniteltu
28
517
Vastaukset
- kalliinveronmaksaja
Erittäin harmillista. jos radan alitus rakennetaan nykyisen ylikäytävän kohtaan. Samalla rahalla saisi enemmän. Poliitikkojen pöyhkeys on ennennäkemätöntä ja kallista. Poliitikot puoluepolittisine tavoitteineen ovat kaupungin järkevän kehityksen suurin pullonkaula. Ymmärtämättömyys pakenee poliittisten ryhmäpäätösten taakse. Voisi tehdä viisaammin.
- hangonmeininki
Älä luule että ruottalaiset haluaisivat siirtää tunnelia piiruakaan, Jos menee äänestykseen niin RKP-äänin ryhmäpäätöksellä Kadermonkatu voittaa.
- Juhanpoika
Voi hyvät hyssyrät!
Kyllä teidän pitäisi aikaisemmin reagoida näihin kaikkiin asioihin! Ei se auta enää kun on jo p...t h...issa!- mitäolettehnytasianeteen
Merelläkun ajetaan, niin aikaisemmin valittua kurssia voi muuttaa, ettei mene karille. Sipilä on osoittanut, että päätöksiä voi julkisellakin puolella perua. Sitä nimitetään viisaudeksi.
- järkikäteenrkp
Vuorikadun liittyvän sulkeminen alikulun takia on paljon parempi vaihtoehto kuin Puistokadun liittymän sulkeminen. Kadermonkadun alikulku aiheuttaisi liikenteen huomattavan lisääntymisen Tarhakadun kautta, mikä tarkoittaa suoraa uhkaa koululaisten turvallisuudelle. Liikenne kulkee polkupyörätelineiden ohi. Hanko-Pohjoisesta tullessa ja kääntyminen Tarhakadulle 80 kilometriä tunnissa... Onneksi suunnitelma palautettiin valmisteluun. Kadermonkadun kohta ei ole loppuun asti ajateltu asia. Huomaa heti, että se on poliittinen päätös, ei järkipäätös. Järkipäätös on rakentaa alikulku Vuorikadun kohtaan. Liikenneympyrän voi siirtää sillan toiselle puolelle. Toisaalta silloin ei liikenneympyrää edes tarvita, kun tulee vain liikenne torilta ja satamasta.
- tänkpådet
Jos alikulku tulee nykyiseen paikkaan, niin Vuorikadun voi unohtaa. Kun Tokmanni ja S-Market ovat muuttanut pois, niin mikään tarve ei vie Vuorikadulle. Vuorikadun elinvoiman voi säilyttää, jos jalankulkijat ja pyöräilijät ohjataan sinne alituksen kautta. Kadermonkadun alitus ohjaisi kevyen liikenteen Puistokadulle ja autot Tarhakadulle. Kohtauspaikaksi tulisi Ratakadun, Puistokadun ja Tarhakadun risteys!!! Tarhakadun liikenne kasvaisi ja aiheuttaisi koululaisten ja ajoneuvojen vaaratilanteita. Kasvava ajoneuvoliikenne ajaisi ruotsalaisen koulun ruokalan ja pyöräparkin ohi. Onko Tarhakadulla asuvat edes ymmärtäneet, miten Kadermonkadun alikulku vaikuttaisi heidän elämäänsä? Liikenteen melu lisääntyisi. Jurnutusta molemmilla puolilla taloa. RKP:n ryhmäpäätökset ovat meidät tähän tuoneet. Enemmän järkeä, vähemmän politiikkaa.
- järkikäteen
Toivottavasti uusintakierroksella alikulku suunnitellaan oikeaan paikkaan.
- taasvitkutellaan
Nykyinen ehdotus on ainoa joka VR hyväksyy. Jos ei kaupunki saa minkäänlaisia päätöksiä aikaan VR sulkee toisen ylikäytävän ja kaupungilla ei ole mitään sanottavaa. Alue on VRn hallinnassa ei kaupungin. Vastustamalla VRn ehdotusta politikot näyttävät minten vähän he välittävät kaupunkilaisista esim. vanhuksista jotka liikkuvat joko pohjoipuolesta keskustaan tai keskustasta esim. terveyskeskukseen. Sillan kautta on vaikea liikkua rollarilla.
- turtapalli
tuskin se VR:ää liikuttaa mihin se alikulku rakennetaan kunhan se ei häiritse heidän toimiaan ja se häiritsee yhtä vähän rakennettiin se kadermonkadun tai vuorikadun jatkeeksi joista jälkimmäinen on ehdottomasti parempi,jälkimmäinen palvelee pikemminkin petterssonien jälkikasvua mikä on RKP:n tarkoitus osoittaa että meitä kannattaa äänestää me huolehdimme teistä ja nakkaamme paskat muille tämä alikulku on myös suuressamäärin poliittinen päätös myönnettiin se asia tai EI.
- turtapalli
korjaan että ensimmäinen vaihtoehto palvelee pikemminkin petterssoneja:-)
- Järkikäteen
Alikulku Ylikuluksi, siis toisella kierroksella! Jotain järkeä suunnitelmiin, kiitos!
- naurismaanaidat
Nauraa naurismaan aidatkin jos surkean velkainen kaupunki aikoo taipua VR:n painostukseen ja maksaa miljoonia jostakin tunnelista. Muualla maailmassa kyllä valoilla osataan kulkea katujen ja teiden yli. Junien vauhti ei tuossa kohdassa saa olla tuhattajasataa joten mitä ihmeen vikaa siinä valonappulassa on. Tämä on taas niitä Bernerin uusideoita joita Suomessa on nähty viime aikoina. Rekkojenkin pitää oppia ymmärtämään että ei vaivaista Korsmaninkatua voi ajella miten sattuu.
Jotenkin nyt tuntuu siltä että Hanko on totaalisesti rähmällään kaikkeen mikä koskee satamaliikennettä. Jos yksi järjen ääni kuuluu niin kymmenet hyökkäävät kuin hyeenat kampittaakseen tämän äänen,- EteenpäinMennään
Tästä hankkeesta on puhuttu jo paljon ennen Bernerin tuloa Liikenneministeriön pomoksi. Ja evp voisi katsoa pikkusen peiliä, argumentit loppuivat jo aikoja sitten, sen jälkeen on eletty toistojen aikakausi.
- Ratatas
Radat, alikulut, ylikulut ja muut ei kuulu mitenkään VR:lle. VR ja muut rautatieyhtiöt eivät omista niitä. Oikea taho on liikennevirasto!
- Eivoiymmärtäätätä
Hangossa on pakkomielteiden paratiisi. Se mitä joku joskus on pähkäillyt, kuinka kelvoton idea tahansa, siitä pidetään kiinni, vaikka parempia ja halvempiakin vaihtoehtoja olis!
- kustatuleekunpissii
Miksi demarit haluavat rakentaa Kadermonkadun jatkeeksi, vaikka se on syvältä? Kaikki demarit vastustivat suunnitelman palauttamista uuteen valmisteluun. Onko Jormalla joku vika ajattelussa vai Kavan mietteet eksyneet jostain syystä? Järkevät ihmiset rakentaisivat alikulun sinne, mistä siitä on hyötyä: Vuorikadun kohtaan. Muuten Vuorikadun saa liikekeskitymänä unohtaa. Oikeasti. Jos se on tavoite, niin sitten on ihan sama. Mutta, jos halutaan, että Vuorikadulla on elämää ja liikkeitä, niin alikulku pitää rakentaa Vuorikadun jatkeelle. Väitteet, että VR:n tuki on sidoksissa Kadermonkatuun, ovat puppua. Valehtelulla on aina jokin motiivi. Erikssonin lapset voivat mennä kouluun yhtä lailla Vuorikadun alituksen kautta. Siitä on se etu, että liikenne ruotsalaisen yläasteen ja lukion ruokalan takaa ei kasva, kun Puistokadun liittymää ei suljeta. Kadermonkadun alikulku lisäisi onnettomuusriskiä Tarhakadulla. Oikeasti. Populistiset puheet eivät ole sukua realismille. Ajatelkaa vähän!
- kertokaasehänelle
Puistokadun liittymän sulkeminen lisää Tarhakadun liikennettä. RKP ajoi sitä aikaisemmin, Nyt SDP ajaa asiaa. Tarhakadun liikenne vaarantaa koululaisten turvallisuuden ja aiheuttaa lisää meteliä Tarhakadun asukkaille. Turvaliivit kaikille ruotsinkielisen koulun oppilaille.
- MissäJärki
Lapsellinen kommentti.
- Joooeiii
Taas tiedetään enemmän ketkä ovat tämän rintaman takana.
- kyllävaanon
ei-demarit Jorman johdolla
- Ylikulunpuolesta
Alikulku on ehdottomasti sopivampi ylikuluksi! Mitä järkeä on upottaa miljoonia raiteiden alle, alikulusta tulee puolinainen ilman kattoa, vaarallinen ja epäkäytännöllinen. Hangon keskustan Status on myös muuttunut viime vuosina Paljon! Keskusta ei ole enää Niin tärkeä, että sinne pitäisi rakentaa jopa raskas ja kallis alikulku!
Suunnitelkaa nyt jo ihmeessä se ylikulkuränni! - Kukaosaasanoa
Kysynpä vaan, että montako milliä Hangon budjettia säästyisi jos rakennetaan alikulun sijasta ylikulku???!
- Järjenkäyttöä
Ylikulku on huomattavasti halvempi, realistisempi ja turvallisempi vaihtoehto. Hangossa jokainen rahan säästämiskohde on tuiki tarpeellinen.
- Kumipyörätuki
Koko tää suunnitelma on ihan älytön. Minkä takia se on tehty? Ja kenen pyynnöstä? Miksi ratapiha pitää sulkea? Keinotekoista koko homma koska sinne kuitenkin pääsee aseman kautta jos nyt haluaa mennä tutkimaan vaunujen sisältöä. Vai perustuuko se johonkin ihmeelliseen vaaratilanne -tilastoon? Kos niin on pyydän hankolaisia tulemaan Helsinkiin ja seuraamaan esim Mannerheimintien liikennettä. Valoilla sielläkin pärjätään. Ja vielä yksi asia: Mitä tekemissä VR:llä on Kadermonkadun tunnelin kanssa. Ei sitten niin yhtään mitään. Tai ehkä ovatkin yhtäkkiä päättäneet tukea kumipyöriä suunnitelmissaan.
- Tyhmiäköovat
Totta kirjoittelee edellinen. Miksi ei voida laittaa valoja kadermonladulle? Ja jatkeeksi valopuomia rautatien ylitykseen. Onko hankolaisten ymmärrys oppia näitä liikennemerkkejä HUONOMPI kuin hesalaisten?
- Hankolaiset-ko-ontyhmiä
Hangon kaupunginvaltuusto kokoontuu ylimääräiseen kokoukseen tiistaina 6.3.2018 klo 19. Kokouksessa käsiteltävä asia: Asemakaava ja asemakaavan muutos/ Rautatien alikulkutunneli, Kadermonkatu-Puistokatu / Asemakaavan hyväksyminen Jouko Kavander valtuuston puheenjohtaja https://www.hanko.fi/ajankohtaista/ajankohtaista/ylimaarainen_valtuuston_kokous_6.3..11059.news
Eli vaaleilla valitut päättäjät tekevät päätöksensä. Jonkun mielestä se on hyvä ja jonkun mielestä huono. Pääasia että asiassa tehdään päätös. Ja jotta turhat rutinat loppuvat, niin äänestyslista myös nettiin kokousaineiston mukana, kiitos.- halollapäähänjakaivamaan
Kuka esittelee? Ei ole käsitelty hallituksessa? Onko tämä demareiden saneludemokratiaa? Demarit olivat muutoksia vastaan yhtenä ryhmänä. Minkä takia? Nyt yrittävät runnoa asian läpi, vaikka muutostarpeita suunnitelmaan on? Tää on tätä kavaa, siis kaavaa. Alkaa vaikuttaa Ivalon touhulta. Siellä ministeriön kehoituksesta on puolet poliitikoista siirrettävä sivuun, kun ovat tehneet konnuuksia. Me odotamme vielä korkeimman hallinto-oikeuden päätöksiä.
- edustajienäänitorvi
Turhat rutinat pois, me ollaan asia jo demarikamarissa päätetty monta kuukautta sitten, mennään jo eteenpäin. syteen tai saveen, eteenpäin, jaksa tätä selvää asiaa vatvoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823